abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 13:00 | IT novinky

    Americký provozovatel streamovací platformy Netflix odmítl zvýšit nabídku na převzetí filmových studií a streamovací divize konglomerátu Warner Bros. Discovery (WBD). Netflix to ve čtvrtek oznámil v tiskové zprávě. Jeho krok po několikaměsíčním boji o převzetí otevírá dveře k akvizici WBD mediální skupině Paramount Skydance, a to zhruba za 111 miliard dolarů (2,28 bilionu Kč).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    dnes 12:44 | IT novinky

    Americká společnosti Apple přesune část výroby svého malého stolního počítače Mac mini z Asie do Spojených států. Výroba v závodě v Houstonu by měla začít ještě v letošním roce, uvedla firma na svém webu. Apple také plánuje rozšířit svůj závod v Houstonu o nové školicí centrum pro pokročilou výrobu. V Houstonu by měly vzniknout tisíce nových pracovních míst.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    dnes 12:11 | Zajímavý článek

    Vědci Biotechnologické společnosti Cortical Labs vytvořili biopočítač nazvaný CL1, který využívá živé lidské mozkové buňky vypěstované z kmenových buněk na čipu. Po úspěchu se hrou PONG se ho nyní snaží naučit hrát DOOM. Neurony přijímají signály podle toho, co se ve hře děje, a jejich reakce jsou převáděny na akce jako pohyb nebo střelba. V tuto chvíli systém hraje velmi špatně, ale dokáže reagovat, trochu se učit a v reálném čase se hrou

    … více »
    karkar | Komentářů: 4
    dnes 01:55 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:33 | Nová verze

    Ben Sturmfels oznámil vydání MediaGoblinu 0.15.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. MediaGoblin (Wikipedie) je svobodná multimediální publikační platforma a decentralizovaná alternativa ke službám jako Flickr, YouTube, SoundCloud atd. Ukázka například na LibrePlanet.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:44 | Zajímavý software

    TerminalPhone (png) je skript v Bashi pro push-to-talk hlasovou a textovou komunikaci přes Tor využívající .onion adresy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 12:22 | IT novinky

    Před dvěma lety zavedli operátoři ochranu proti podvrženým hovorům, kdy volající falšuje čísla anebo se vydává za někoho jiného. Nyní v roce 2026 blokují operátoři díky nasazeným technologiím v průměru 3 miliony pokusů o podvodný hovor měsíčně (tzn., že k propojení na zákazníka vůbec nedojde). Ochrana před tzv. spoofingem je pro zákazníky a zákaznice všech tří operátorů zdarma, ať už jde o mobilní čísla nebo pevné linky.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 10
    včera 03:44 | Komunita

    Společnost Meta (Facebook) předává React, React Native a související projekty jako JSX nadaci React Foundation patřící pod Linux Foundation. Zakládajícími členy React Foundation jsou Amazon, Callstack, Expo, Huawei, Meta, Microsoft, Software Mansion a Vercel.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 01:22 | IT novinky

    Samsung na akci Galaxy Unpacked February 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy S26, S26+ a S26 Ultra a sluchátka Galaxy Buds4 a Buds4 Pro. Telefon Galaxy S26 Ultra má nový typ displeje (Privacy Display) chránící obsah na obrazovce před zvědavými pohledy (YouTube).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    včera 00:22 | Nová verze

    Byla vydána grafická knihovna Mesa 26.0.1 s podporou API OpenGL 4.6 a Vulkan 1.4. Je to první stabilní verze po 26.0.0, kde se novinky týkají mj. výkonu ray tracingu na GPU AMD a HoneyKrisp, implementace API Vulkan pro macOS.

    |🇵🇸 | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (17%)
     (6%)
     (0%)
     (11%)
     (27%)
     (2%)
     (5%)
     (2%)
     (13%)
     (26%)
    Celkem 968 hlasů
     Komentářů: 25, poslední 3.2. 19:50
    Rozcestník

    Dotaz: Externy disk a jeho sprava

    1.2.2012 20:38 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Externy disk a jeho sprava
    Přečteno: 806×

    Zdravim,

    uz davnejsie som si zakupil Icy box s usb3 rozhranim pre 2 disky schopnym bezat v RAID 0, 1 a JBOD rezime. K tomu som dokupil 2 x 2TB disky Seagate ST2000DL003 s podporou 4kB sectorov.

    Povodny zamer bol taky, ze by som ho pripojil k pc (je tu mac a debian), nakopiroval data, upravil a pripojil k TV, kde by som si pozrel videa, fotky, popocuval hudbu. Zaroven to ale malo sluzit aj na zalohu dokumentov a vsetkeho ostatneho doleziteho. Kedze nechcem robit kompromisy, co sa tyka zaznamu videa na ukor  1080p/50fps, tak TV odpadla momentalne, lebo to nezvladne prehrat. Stale vsak mozem pripojit hdmi k TV a prehrat to tymto sposobom, dokial sa nezozenie nova TV s podporou siete. Takze momentalne a aj v dohladnej dobe bude externy disk pripojeny k laptopu mojmu.

    Mam tu vsak niekolko otazok, kedze raz ak tam uz nakopirujem data, tak by som to nerad robil opat, ak som na nieco zabudol.

     

    1. Aky suborovy system pouzit ? Do buducnosti planujem Icy box vymenit za nieco sietoveho, co som mohol uz teraz a usetril by som. Momentalne su ale dolezitejsie veci, nez nakup dakeho NAS boxu. Ak ho vsak raz kupim, budem musiet naformatovat tie disky opat ? Napr. nieco od Netgear ?
    2. Je vhodne pouzit RAID 1, ktore je spravovane cipom v externom disku alebo radsej vytvorit RAID 1 u mna ? RAID je mozne vytvorit tak, ze nastavim na JBOD, vyberiem jeden disk, pripojim zariadenie, naformatujem jeden disk a potom pripojim druhy disk a ten naformatujem opat. Takto vzniknu dve zariadenia, ktore sa mozu dat do RAID 1. Aka je prenositelnost takto nakonfigurovanych diskov vzhladom k neskorsej kupe dakeho NAS zariadenia alebo aj samotnej poruche Icy boxu ?
    3. Kedze RAID 1 je o zabezpeceni voci hardwarovej poruche, je vhodne si robit aj zalohu voci nahodnemu vymazaniu dat. Moze byt toto aj na tom istom zariadeni ? Nevidim v tom osobne problem.

     

    Dakujem mockrat za odpovede, mozno je toho dost, ale aspon jednu vec by som doriesil k spokojnosti mojej.

    Odpovědi

    2.2.2012 12:06 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    Takze pokud ten box podporuje RAID 1 a mas pocit, ze ho potrebujes tak ho pouzij. Souborovy system si muzes udelat jaky budes potrebovat.

    NN
    2.2.2012 16:05 Jack
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    Jenom takova technicka, neni prilis vhodne mit dva uplne stejne typy disku - hrozi vyrobni vada ve stejnou dobu a tudiz ztrata vseho. Idealni je mit disky od dvou uplne jinych vyrobcu.
    5.2.2012 14:04 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava

    Neveril by som, teda este pri dvoch aj mozno, ale ked som videl toto : http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/353371#8 , tak uz mi to pride ako vec, nad ktorou sa je vhodne taktiez zamysliet. Vdaka.

    3.2.2012 10:18 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava

    Z tvojej odpovede mam pocit, ze nie si moc nakloneny tymto rieseniam alebo mas aj lepsie riesenie, ako zabezpecit data pred hw chybou disku. Ja sa nebranim nicomu, tedka tu skusam viac menej. Suborovy system bude ext4 zrejme, ten netgear v najnovsich produktoch podporuje ext4 minimalne pre x86 architekturu.

    Vdaka.

    Michal Makovec avatar 4.2.2012 17:33 Michal Makovec | skóre: 22 | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    Urcite nepodcenovat to co pise Jack :) Uz jsem zazil i pripad, kdy behem 2 mesicu odesly postupne 4 pevne disky stejneho vyrobce, ze stejne "nepovedene" vyrobni serie (zakoupeny byly vsechny 4 v ramci jedne objednavky). Byly zapojeny v RAID5, odesly do kremikoveho nebe jeste behem zajizdeni s testovacim vzorkem dat. Viz http://goo.gl/0U32V
    5.2.2012 14:03 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava

    Dakujem, to vyzera "zaujimavo". To by som urcite necakal, ze taketo nieco vobec mozne je. Kazdopadne, v pripade vypadku jedneho z tych dvoch diskov vypinam aj druhy az do doby, kedy nebudem mat nahradu za ten poskodeny. Jedina vec, co by sa mohla stat je, ze kym sa data skopiruju aj na novy, ze by sa pokazil aj ten stary. To by bol pruser. Tak, do buducnosti si to pamatat urcite budem, ale momentalne je uz zial neskoro. Mam tu 2TB Seagate disky a pri dnesnych cenach k nim len tak lahko nic nove nepribudne.

    Dakujem.

    7.2.2012 10:49 Jack
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    No, ja to pisu hlavne proto, ze se mi to taky stalo :) nanestesti jsem mel hotspare, ktery to vsechno zachranil.
    11.2.2012 10:25 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava

    Tipujem, ze nastastie ste ho mal. ;)

    Michal Makovec avatar 2.2.2012 13:59 Michal Makovec | skóre: 22 | Prostějov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    ad 1. osobne bych pouzil filesystem ext3

    ad 2. nejlepe pred ostrym nasazenim do provozu vyzkouset, zatezove testy cteni/zapis, moznosti obnovy dat v ruznych situacich az po dotazovanou prenositelnost na jiny hw

    ad 3. nejprve nutno zvolit, ktera data je ucelne zalohovat; vlastni zalohy doporucuji na jiny stroj, nejlepe geograficky oddeleny (ocenite zejmena tehdy, kdyz vam napr. vykradou byt)
    3.2.2012 10:23 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava

    ad 1. Ext4 je moj kandidat.

    ad 2. Myslim, ze pre pokoj na dusi to bude rozumne.

    ad 3. Toto uz mam premyslene, ale s tou vzdialenou zalohou to zatial nepojde.

    Vdaka.

    2.2.2012 22:04 pozortucnak | skóre: 21 | blog: vecny_windowsar
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    Doporučuji ext4 - má opravdu rychlý fsck :-)
    Jsem mimořádně obtížný případ
    3.2.2012 10:20 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava

    Vzhladom na jeho podporu u netgear s x86 architekturou je to aj pre mna vyherca. Vdaka

    5.2.2012 20:25 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    Pokud chcete použít RAID tak bych zkontroloval jestli je to standardní software RAID. Nejlépe připojením těch dvou disku k nějaké linux stanici. Pokud je jako raid uvidí mdadm, tak je šance to zprovoznit i v jiných systémech. Pokud ne obával bych se, že je takové řešení nepřenosné.

    A poznámka k netgear. Koupit krabičku na domácí NAS je jistě pohodlné a rychlejší řešení, ale také dražší a velmi těžce rozšířitelné. Osobně jsem raději volil desku s úsporným procesorem (moje volba byla Zacate, ale i Atomy jsou fajn) s dostatkem portů a postavil NAS nad tímto. A díky webové administraci serveru webmin je správa systému v základu podobně přívětivá jako u komerčních NAS. Nebo je možné zvolit nějaké specializované NAS distro. (A z hlediska ceny: deska s procesorem a pamětí (4G) je možné mít tak za 2,5k pro 4SATA porty (6portu a ATX deska s expanzními sloty o něco více) plus zdroj a skřín (které mohou být i se staršího systému) dá významně nižší cenu než jakýkoliv NAS. A významně vyšší flexibilitu.)
    5.2.2012 22:22 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava

    Dakujem za nazor.

    Moje konecne riesenie je nasledovne, aj vzhladom na prenositelnost toho raidu. Matne som si spominal z minulosti, ze toto bol aj jeden z dovodov, preco prave softverovy raid, kde na hw nezalezi. Nakoniec som to vyriesil nasledovne :

    1. Disky v boxe su v rezime JBOD. Zasuval som ich tam po jednom a nad kazdym urobil suborovy system ext4. Takto som ziskal dve zariadenia v /dev , ak som to nerobil postupne, tak ziskam iba jedno.

    2. Jeden disk sa pripaja s pravami na citanie a zapis a druhy sa pripaja v adresari s pristupom len pre root-a a obsahuje zalohy prveho disku pomocou rsync. Ale kedze bolo nutne/chcel som, aby bolo mozne kedykolvek si pozriet zalohy pre uzivatelov, tak je pomocou NFS exportovany ten druhy disk, resp. particia s pravami na citanie mimo adresara s pravami na citanie pre roota. Takto sa zabezpeci, ze iba root bude mat moznost menit obsah zaloh a root nebude mat problem pomocou mount -o remount,rw a naspat na citanie len z toho dovodu, ze niekto ma otvoreny niektory adresar v zalohe.

    3. Rsync som este nezacal riesit, ale napisem si skripty, porozmyslam nad intervalmi medzi zalohami a tak vsetko okolo.

    4. Ak zozeniem router za par sup daky, tak to poslem aj po sieti, ale tam toho bude viac, najma co sa bezpecnosti tyka.

    Taktiez ma potesilo, co sa tyka vyberu zariadenia a vasho nazoru na vec. Tiez som uz premyslal premyslal nad postavenim vlastneho riesenia, kde rozsiritelnost je uplne niekde inde ako akakolvek NAS krabica a aj moznosti po softverovej stranke na tom nebudu inak.

     

    Len taka mala otazka, ci existuje daky usb dongle, co je schopny bezat v rezime access point-u ? Lebo moja intel 6300n wifi karta toho schopna nie je a usb dongle som taky tiez nenasiel.

    5.2.2012 23:49 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    Myslím, že hodně USB karet může fungovat jako AP viz link. a položka Soft AP. Otázka je, jestli je podpora pod linuxem. To by potřebovalo se podívat na stav linuxových driverů pro konkrétní karty.
    6.2.2012 12:42 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava

    Je zaujimave, ze toto som hladal uz davnejsie a nenasiel som nic a teraz toho mam na rocne studium. :) Nie som ziaden odbornik a preto sa chcem spytat. Pokial ma usb dongle povedzme cipset atheros ar9271 a teda by sa pouzil ovladac ath9k_htc, vid: http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/ath9k_htc . Povedzme teda, ze vyrobca ale na svojich strankach AP mod nespomenie z roznych dovodov, ako napr. http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WN821N#spec . Pokial tam vsak ziadne zasahy nespravil vyrobca, tak by to malo ist, ci sa mylim ? Co samozrejme nemam ako overit.  Alebo lepsie povedane, preco by sa zaoberali menenim niecoho, co staci nespomenut a drviva vacsina populacie sa o to ani nepokusi. Idem troska sa popozerat, ci niekto to uz skusil s tymto zariadenim a uvidime, teda ak nepadne iny navrh. AP bude sluzit len na lokalne zdielanie suborov na externom disku pripojenom k laptopu. Pokrytie ma byt v otvorenom priestore, ziadne steny medzi zariadeniami, nanajvys jedna priecka.

    11.2.2012 10:44 Patrik Uhrak | skóre: 31 | blog: pato
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava

    Tak som po prestudovani roznych zdrojov zakupil toto : http://www.tp-link.com/en/products/details/?model=TL-WN822N v2 , co sa podozrivo identifikuje ako tp-link 821N v3 :D

    # lsusb
    Bus 004 Device 019: ID 0cf3:7015 Atheros Communications, Inc. TP-Link TL-WN821N v3 802.11n [Atheros AR7010+AR9287]

    Je to teda podla mojho skromneho nazoru tp-link 821N a rozdiel je skutocne len v tych antenkach. Puziva to ath9k_htc a funguje to proste skvelo. Je vsak nutne pouzit hostapd (co nie je problem po nijakej stranke aspon pre mna), aby to bezalo ako AP. Bezi mi tu DHCP, NFS, FTP. Takze taky zarodok NAS. :)

    Jedna vec ma ale trapi a to malo byt spravene skor, ako cokolvek ine. A to je zalohovanie. Staci spravit jednu plnu zalohu pomocou rsync a nasledne robit len inkrementalne zalohy? Fungovat by to malo vecne teoreticky, ale v praxi to byva niekedy aj dost odlisne.

     

     

    7.2.2012 11:09 Milan Roubal | skóre: 25
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    no ty NAS krabice na tom nejsou tak uplne spatne. Treba k teto je mozny ssh pristup a doinstalovat se tam necha kde co.
    the.max avatar 6.2.2012 13:34 the.max | skóre: 46 | blog: Smetiště
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Externy disk a jeho sprava
    mno nevim, spis nez Netgear, bych uvazoval o Qnapu nebo Synology, Netgear je proti nim dost pomalej. Co se tyka Qnapu, ak tam je ext2/ext3. Pokud tedy uvazujes o tom, ze stavajici disky vyskubnes ze stavajiciho boxu a strcis do noveho, tak se podivej jake FS bude mumet novy box.
    KERNEL ULTRAS Fan Team || Sabaton - nejlepší učitel dějepisu || Gentoo - dokud nás systemd nerozdělí.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.