abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor

    20.7.2012 19:07 Najkl
    Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    Přečteno: 601×
    Dobrý den, v notebooku mám Nvidii 8600M GT, která mi bohužel s proprietárními drivery od Nvidie nedetekuje externí monitor v GUI nvidia-settings. Bohužel, ani s vlastním xorg.conf, kde jsem zohlednil displajový panel notebooku a externí monitor, jsem nedokázal spustit ten externí. Tento problém mě poprvé potkal nedlouho po koupi notebooku, kdy jsem problém neřešil - dnes musím, kvůli nefunkčnímu podsvícení displeje u notebooku. Za tu dlouho dobu jsem zkoušel několik verzí xorg-server, nvidia-drivers, nvidia-settings (pokud to bylo možné, vybíral jsem stejné verze posledních dvou jmenovaných) a Linuxového kernelu. Nalezl jsem částečné řešení mého problému a tím je nepoužití nvidia-drivers, resp. použití svobodných ovladačů. Ano to dobré, nicméně možnosti a výkon OpenGL přes mesa jsou menší. Používám distribuci Gentoo, vše jsem si ověřil na Debianu. Googloval jsem tento problém, narazil jsem ovšem jen na jednu zajímavou věc - povolení nějaké funkce v BIOSu (nepamatuji si jaké). Tento návod pro mě ztratil smysl po prozkoumání možností enable / disable funkcí mého BIOSu (AHCI, eSata, něco s CPU) a zprovoznění externího monitoru přes svobodné ovladače. Zde přikládám můj xorg.conf používaný pro nvidia-drivers na Gentoo (nelekněte se zbytečností, které jsem tam během času vkládal, abych mohl nějako ovlivnit mojí GPU, popř. spustil externí monitor atd.):
    Section "ServerFlags"
            Option "AutoAddDevices" "True"
    EndSection
    
    Section "ServerLayout"
            Identifier     "MyLayout1"
            Screen      0  "Screen0" 0 0
            3Screen      1  "Screen1" 0 0
            #InputDevice    "Keyboard0" "CoreKeyboard"
            #InputDevice    "Mouse0" "CorePointer"
            #Option         "Xinerama" "1"
    EndSection
    
    
    Section "Files"
    EndSection
    
    Section "Module"
            Load "freetype"
            Load "i2c"
            # Load "xtt"
            Load  "extmod"
            Load  "dbe"
            Load  "record"
            #Load  "xtrap"
            Load  "type1"
            # Load  "dri"
            Load  "glx"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
            Identifier  "Mouse0"
            Driver      "mouse"
            Option      "Protocol" "Auto"
            #Option     "Emulate3Buttons"
            Option      "Device" "/dev/input/mice"
    EndSection
    
    Section "InputDevice"
            Identifier  "Keyboard0"
            Driver      "kbd"
            Option      "XkbModel" "pc102"
            Option      "XkbLayout" "cz"
    EndSection
    
    Section "Monitor"
            Identifier   "BookLCD15"
            VendorName   "Seiko/Epson"
            ModelName    "Seiko"
     ### Comment all HorizSync and VertRefresh values to use DDC:
            HorizSync    30.0 - 75.0 # 31.5 - 31.5
            VertRefresh  60.0 # 50.0 - 70.0
            Option       "DPMS" "True" # power saving
    EndSection
    
    Section "Monitor"
            Identifier   "FujitsuLCD17"
            VendorName   "FujitsuSiemens"
            ModelName    "FujitsuP17/2"
            HorizSync    82
            VertRefresh  76
            Option       "DPMS" "True" # power saving
    EndSection
    
    Section "Device"
            Identifier  "nvidia_vga"
            Driver      "nvidia"
            VendorName  "NVIDIA Corporation"
            BoardName   "GeForce 8600M GT"
            Screen      0
            Option      "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1"
            Option      "RegistryDwords" "PowerMizerEnable=0x1; PerfLevelSrc=0x2233; PowerMizerDefault=0x3; PowerMizerDefaultAC=0x2"
            Option      "Coolbits" "1" # enable on the fly overclocking
            #power saving - basically there is only a checkbox inside enabling you to disable vBlank interrupts, thus reducing by 60 the number of CPU wakeups.
            Option      "OnDemandVBlankInterrupts" "True"
            Option      "RenderAccel" "True"
            #Option "AllowGLXWithComposite" "true"
            Option      "ConnectedMonitor" "DFP"
            Option      "UseDisplayDevice" "DFP"
            Option      "AddARGBGLXVisuals" "True"
            Option      "ConnectToAcpid" "True"
            #Option      "EnableACPIHotkeys" "True"
            Option      "EnableACPIBrightnessHotkeys" "True"
    EndSection
    
    #Section "Device"
    #        Identifier      "VboxVideo"
    #        Driver          "vboxvideo"
    #        Option      "RenderAccel" "True"
    #EndSection
    
    
    Section "Device"
            Identifier  "nvidia_dsub"
            Driver      "nvidia"
            VendorName  "NVIDIA Corporation"
            BoardName   "GeForce 8600M GT"
            Screen      1
            Option "RenderAccel" "true"
            Option "AllowGLXWithComposite" "true"
    EndSection
    
    #Section "Extensions"
    #       Option "Composite" "Enable"
    #EndSection
    
    
    Section "Screen"
            Identifier  "Screen0"
            Device      "nvidia_vga"
            Monitor     "BookLCD15"
            DefaultDepth     24
            Option      "AddARGBGLXVisuals" "True"
            Option      "RenderAccel" "True"
            Option      "ConnectedMonitor" "DFP"
            Option      "UseDisplayDevice" "DFP"
    
            #Option "AllowGLXWithComposite" "true"
            Option         "TwinView" "1"
    
            SubSection "Display"
                    Viewport   0 0
                    Depth     24
                    Modes    "1280x800" "1024x768"
            EndSubSection
    EndSection
    
    Section "Screen"
            Identifier "Screen1"
            Device     "nvidia_dsub"
            Monitor    "FujitsuLCD17"
            DefaultDepth    24
            Option         "AddARGBGLXVisuals" "True"
            Option         "RenderAccel" "True"
            #Option "AllowGLXWithComposite" "true"
            Option         "TwinView" "1"
            SubSection "Display"
                    Depth   24
                    Modes   "1280x960" "1024x768"
            EndSubSection
            SubSection "Display"
                    Depth   16
                    Modes   "1280x960" "1024x768"
            EndSubSection
    EndSection
    #Section "Extensions"
    #    Option         "Composite" "Enable"
    #EndSection
    
    Potřebuji nějakou specifickou verzi proprietárních driverů, popř. upravit nějaké nastavení? Děkuji.

    Odpovědi

    20.7.2012 19:14 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    Špatný kabel k externímu monitoru a tím pádem si HW myslí že žádný není připojen.

    Není nutné třeba externí monitor zapnout pomocí fn + nějaká klávesa (u mého je přepínání na f4) ?

    Nesvobodné ovladače fungují?

    Když smažeš komplet xorg.conf tak to udělá co ?

    Něco v logu od xserveru?
    20.7.2012 19:25 Najkl
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    Omlouvám se, nenapsal jsem tam ta správná slova.

    Tedy s nouveau mi externí monitor funguje, problémem je, že nouveau 3D zatím neumí a mesa není to pravé.

    Smazaný xorg.conf za použití proprietárních nvidia-drivers mi nespustil Xka a hodil errory. xorg.conf generovaný od nvidia-settings a podobných aplikací mi zase způsobil nefunkční klávesnici a myš na tty7.

    Oproti tomu smazaný xorg.conf za použití svobodných ovladačů nezpůsobuje žádný problém, externí monitor mi ukazuje už i kontrolu disků během nabíhání systému, to samé na debianu - automaticky jsou vybrány svobodné ovladače.

    Můj xorg.conf pro svobodné ovladače a funkční externí monitor teď vypadá takto:
    Section "InputClass"
            Identifier  "Keyboard0"
            Driver      "evdev"
            Option      "XkbModel" "pc102"
            Option      "XkbLayout" "cz"
    EndSection
    
    20.7.2012 19:56 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    A co vygenerovat ten xorg.conf tím nvidia-drivers a smazat položky pro myš a klávesnici?

    Jinak co to vypisuje do logu - vypíše to oba monitory?
    21.7.2012 12:53 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor

    Pokiaľ sa správne pamätám, tak som tento problém riešil dvomi definiciami sekcie Device

    Link na jeden návod. Neviem či bude fungovať na vašom systéme.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    21.7.2012 13:03 2X4B-523P | skóre: 38 | blog: Zelezo_vs_Debian
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Nvidia-settings nedetekuje externí monitor
    já mám GT540M a potýkám se asi s podobným problémem na HDMI, jenže mi to nefunguje ani s nouveau :-(

    taky díky Optimus nejde používat obojí(intel/nvidia) dohromady, škoda že jsem neměl na T520 s hw muxem

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.