Ubuntu 26.10 bude Stonking Stingray (úžasný rejnok).
Webový prohlížeč Dillo (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.3.0. S experimentální podporou FLTK 1.4. S příkazem dilloc pro ovládání prohlížeče z příkazové řádky. Vývoj prohlížeče se přesunul z GitHubu na vlastní doménu dillo-browser.org (Git).
Byl publikován přehled dění a novinek z vývoje Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon. Vývojáři v přehledu vypíchli vylepšenou instalaci, podporu senzoru okolního světla, úsporu energie, opravy Bluetooth nebo zlepšení audia. Vývoj lze podpořit na Open Collective a GitHub Sponsors.
raylib (Wikipedie), tj. multiplatformní open-source knihovna pro vývoj grafických aplikací a her, byla vydána ve verzi 6.0.
Nové verze AI modelů. Společnost OpenAI představila GPT‑5.5. Společnost DeepSeek představila DeepSeek V4.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 164 (pdf) a Hello World 29 (pdf).
Bylo oznámeno, že webový prohlížeč Opera GX zaměřený na hráče počítačových her je už také na Flathubu and Snapcraftu.
Akcionáři americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery dnes schválili převzetí firmy konkurentem Paramount Skydance za zhruba 110 miliard dolarů (téměř 2,3 bilionu Kč). Firmy se na spojení dohodly v únoru. O část společnosti Warner Bros. Discovery dříve usilovala rovněž streamovací platforma Netflix, se svou nabídkou však neuspěla. Transakci ještě budou schvalovat regulační orgány, a to nejen ve Spojených státech, ale také
… více »Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 26.04 LTS Resolute Raccoon. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 11. vydání s dlouhodobou podporou (LTS).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Gitea (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 1.26.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu.
Zdravim,
zhanam sa po nejakom repozitare, kde by bol mplayer s podporou vaapi. Nasiel som daco pre ubuntu, ale tam su problemy so zavislostami, ani jedna z poslednych troch verzii sa nezhoduju s kniznicami v debian-e wheezy.
Dakujem mockrat.
Dobrý den,
pokud nemáte zkušenosti s kompilací můžete zkusit toto launchpad.net a přidat si repozitář. Nebo si ho můžete použít verzi přímo z gitu a zkompilovat git verze.
Dakujem mockrat za snahu pomoct. Repozitare toho pana su nedostupne uz dlhsiu dobu, takze to je uz neaktualne. Nakoniec som to som to stiahol z gitu, o co sa zhodou okolnosti stara ten isty pan, ale podporuje to iba 4.1 high profil, co som sa dozvedel na intel strankach a co mne nestaci. Z panasonic sd900 ide 4.2 high profil pri 50fps . Takze integrovana intel grafika nie je pre mna riesenie.
Mam nvidia nvs 3100m taktiez v laptope a nebol by problem nainstalovat proprietarny ovladac a mplayer by to dokazal zuzitkovat. Ale za to mi to nestoji. S nouveau nemam ani len sajn, ci je nieco ako hw akceleracia mozna, resp. som ziadne relevantne info zatial nenasiel.
Takze momentalne to luska procesor intel core i-7 620M , ktory to zvlada.
Kazdopadne dakujem, az by ste mali dake info, sem s tym, iba budem rad.
p.s.: Na tykanie si skutocne nepotrpim, ale ako vam to vyhovuje. :)
Tiskni
Sdílej: