abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 22:44 | IT novinky

    IBM kupuje společnost HashiCorp (Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad, Waypoint, Vagrant, …) za 6,4 miliardy dolarů, tj. 35 dolarů za akcii.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 15:55 | Nová verze

    Byl vydán TrueNAS SCALE 24.04 “Dragonfish”. Přehled novinek této open source storage platformy postavené na Debianu v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:44 | IT novinky

    Oznámeny byly nové Raspberry Pi Compute Module 4S. Vedle původní 1 GB varianty jsou nově k dispozici také varianty s 2 GB, 4 GB a 8 GB paměti. Compute Modules 4S mají na rozdíl od Compute Module 4 tvar a velikost Compute Module 3+ a předchozích. Lze tak provést snadný upgrade.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Nová verze

    Po roce vývoje od vydání verze 1.24.0 byla vydána nová stabilní verze 1.26.0 webového serveru a reverzní proxy nginx (Wikipedie). Nová verze přináší řadu novinek. Podrobný přehled v souboru CHANGES-1.26.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.2 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.14.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 30.0.0 frameworku pro vývoj multiplatformních desktopových aplikací pomocí JavaScriptu, HTML a CSS Electron (Wikipedie, GitHub). Chromium bylo aktualizováno na verzi 124.0.6367.49, V8 na verzi 12.4 a Node.js na verzi 20.11.1. Electron byl původně vyvíjen pro editor Atom pod názvem Atom Shell. Dnes je na Electronu postavena celá řada dalších aplikací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 04:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 9.0.0 otevřeného emulátoru procesorů a virtualizačního nástroje QEMU (Wikipedie). Přispělo 220 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (72%)
     (9%)
     (2%)
     (17%)
    Celkem 732 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru

    25.10.2012 21:46 fp
    Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Přečteno: 566×
    Ahoj. Za routerem v síti se nalézá několik serverů s veřejnou ip, několik serverů za NATem a klientská pc (většinou za NATem). Rád bych dosáhl na routeru následujícího chování: trvalé upřednostnění některých serverů před klienty, dočasné upřednostnění některých serverů před klienty (např. když budu posílat na FTP server velký soubor, tak se dočasně vyhradí větší přenosové pásmo pro toto spojení, ale po nějaké době klesne, aby to zbytečně nezatěžovalo linku, tj. upřednostňuji rychlé přenášení malých souborů). Dále bych rád nastavil stejná pravidla pro běžná klientská pc v síti, a to: upřednostňování HTTP, SSH apod. před P2P protokoly a také jako u těch serverů zajištění dočasně rychlého spojení (standardní webová stránka se načte rychle, ale stahování přes HTTP se po čase zpomalí a tak bude dostatečné spojení pro běžné prochází pro ostatní klienty). V současnosti používám na routeru shorewall + vlastní sadu iptables pravidel. Toto bych asi nastavoval přes HTB, ale vůbec si nejsem jistý, zdali je toto nastavení možné. Lze toto vůbec nastavit? Nejspíše budu muset vytvořit pro každého klienta vlastní třídu, ale konkrétně s tím dočasným omezováním vůbec nevím. Dále možná bude problém s tím, že nemohu nastavit rychlost celého připojení (je to sice přes wifi, ale je to adaptivní a má to strop někde hodně vysoko). Poradil by mi někdo, jak toto nastavit? Třeba kus nějaké funkční konfigurace nebo odkaz na nějaké články, které řeší části toho, co potřebuji. Zatím jsem procházel články na rootu http://www.root.cz/clanky/htb-jemny-uvod/ atd., http://www.shorewall.net/traffic_shaping.htm a http://lartc.org/howto/ (jen některé části). Nejde mi o jakékoliv zpomalování provozu, ale o "zvýšení" celkové propustnosti upřednostnění důležitých věcí.

    Odpovědi

    pavlix avatar 26.10.2012 12:20 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Udělej pro mě něco a piš v odstavcích.

    Všechno jde, kdy se chce, ale občas to něco stojí. Shaping lze rozumně dělat pouze pokud znáš přenosovou rychlost a pokud je stabilní, což už vylučuje 99% koncových přípojek k internetu v česku.

    Když už by se ti podařilo splnit tenhle předpoklad, tak lze docela dobře shapovat upload, protože odesílaná data jdou pozdržet. Jakž takž se dá dělat shaping příchozích TCP spojení, protože se snaží přizpůsobit rychlosti linky. Tím pádem ale nemůžeš očekávat, že zareaguje okamžitě, že. Nejlepší shaping je takový, kde spolupracují oba konce úzkého místa.

    Takže celé je to taková vyšší dívčí a potřebuješ k tomu spoustu znalostí a to nejen těch, které vyčteš někde na internetu, ale znalost konkrétního provozu na té dané síti.

    Přeju hodně štěstí.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    26.10.2012 12:24 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Sice nevim, jak moc je to stare a co se zmenilo, ale asi bych zacal tady: http://www.lartc.org/howto/lartc.cookbook.fullnat.intro.html
    pavlix avatar 26.10.2012 12:31 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Podle všeho 2002 a změnila se trochu syntaxe některých příkazů, ale naštěstí někdo v roce 2012 dopsal pár manuálových stránek pro iproute2. V principu se od té doby nezměnilo vůbec nic.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    27.10.2012 00:16 mz
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Taky se určitě podívej na: http://www.openbsd.org/faq/pf/queueing.html a http://home.nuug.no/~peter/pf/ . pf umí udělat se síťovým provozem docela slušné čárymáry.
    pavlix avatar 27.10.2012 11:18 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Férové rozdělení přenosového pásma na routeru
    Řekl bych, že zdaleka ne takové čáry jako uděláš na Linuxu :), snad kromě vestavěné TCP proxy.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.