Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Jako kam ?Jak jsem psal, do něčeho jako je less. když spustim neco | less tak se vystup vypisuje v něčem (fakt nevím co to je) ale po skončení zmáčknu klávesu q a vyskočím z toho a v příkazové řádce není ani památky o tom, že jsem něco spouštěl. Jenže less nejde použít na příkazy, ktere vyžadují od uživatele nějakou volbu třeba (y/n), proto hledám něco co se po skončení hezky uklidí a CL zůstane přesně ve stavu jako před spuštěním příkazu nebo funkce. Dík
less
je ten program, který ten výstup zobrazuje.
Zobrazuje ho proto, posíláš standardní výstup programu na standardní vstup less pomocí roury (|).
Celoterminálové programy přesměrovat nejde/nemá smysl.
Po vyjasnění základních pojmů by měla tvá otázka přestat dávat smysl i tobě.
root@server:~#Spustím nějaký můj kód a v Cl vidím
root@server:~#/home/kod.sh | lessTeď proběhne celý kód a po ukončení stisknu "q"a v CL vidím
root@server:~#/home/kod.sh | less root@server:~#Nic se v CL nevypisuje co ten můj program udělal, přesto jsem v terminálu viděl všechno co program dělal. Tohle potřebuji, ale jak jsem psal, pokud mám kód.sh který potřebuje potvrzení od uživatele třeba pro pokračování běhu programu nebo má vyplnit nějaký text nutný pro pokračování v běhu programu jsem v koncích, less mi to nezobrazí a toto je můj problém. Potřebuji po spuštění z CL vidět i po ukončení toho programu jako poslední řádek v CL jak spouštím daný program, nevím jstli je to lepší, mám pocit, že se do toho zamotávám
přesto jsem v terminálu viděl všechno co program dělal.Nikoli. Viděl jsi to, co program naráz vypsal na standardní výstup, než skončil, pak skončil, a začal jsi výstup prohlížet lessem. Je to víceméně ekvivalentní tomuto:
/home/kod.sh >soubor less souborStačí vypisovat postupně, aby bylo vidět, že to nefunguje, jak si představuješ:
while true; do date; sleep 1; done | lessPokud z nějakého speciálního záhadného důvodu potřebuješ mít ‚čistý‘ terminál a nevadí ti, že už se nedokážeš k výstupu programu nikdy dostat, spouštěj program pokaždé v novém
screen
u:
screen program...Tam si můžeš dělat, co chceš, a až screen ukončíš, tak zmizí. Představa, že budeš nějak současně interagovat s původním programem i nějakým prohlížečem, je nesmyslná.
A který program má na to Y reagovat? Ten prohlížeč nebo původní program?Reagovat na Y/N by měl ten původní program, ne ten prohlížeč, ten by to měl jen zobrazit.
Proto následuje otázka, jak to poznat. Prohlížeč bude třeba též používat Y a N.Jak poznat co? Moc nerozumím co myslíš, Jako jak prohlížeč pozná jakou stisk user klávesu?
v příkazové řádce není ani památky o tom, že jsem něco spouštěl
tmux new-session ./muj-skript 1>/dev/null 2>&1
V "příkazové řádce" pak opravdu není ani památky o tom, že se něco spouštělo. Dokonce není potřeba mačkat klávesu q
jako v less
-u
#!/bin/bash
#tvuj prikaz, nahrad to necim uzitecnym
cmd="ls -l .."
A=0;
#spocitani radek a vystup
while read -r line ; do
A=$(($A+1))
echo $line
done < <($cmd)
read
#smazani toho, co bylo vylezle
for r in $(seq 0 $A) ; do
echo -ne "\033[M\033[K"
done;
Tiskni
Sdílej: