Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Po zapnutí kompu vidím pravidelně několik hlášek ata1: prereset failed (errno=-19)
a ata1: reset failed, giving up
. Občas pomůže ctrl+alt+del jednou, jindy musím restartovat třeba 10x. V žádném logu jsem nenašel nic podezřelého. Tento problém se objevil nedávno, když jsem z kompu udělal multiseat pro dvě osoby...
Nějaké nápady, co vyzkoušet nebo co v logu hledat?
Mám desku Intel DH57JG s i3 procesorem, pro druhé sezení mám v PCIe 16x ATI grafiku (tuším X1330) běžící jen na osmi PCIe linkách (jinak Intelácký bios odmítá povolit obě grafiky současně). Jediný PATA disk je připojený přes AXAGO RSI-20 adaptér do SATA portu, který spolehlivě funguje přes 2 roky. Všemu velí 64bit Arch linux se systemd a grub2. Další info doplním dle potřeby...
Řešení dotazu:
Kernel jsem nejspíš upgradoval taky, nejsem si jistý přesným datem, ale modul pata_acpi je načtený jak při plném bootu tak i když se disk nedetekuje správně. Ale i tak je divné, že disk se bez problémů roztočí, poblikává si a přesto mi tohle zobrazí...
Nějaký další nápad? (kromě výměny řadiče a/nebo disku)
Proč na blacklist? Myslíš, že místo toho, aby zůstal nepoužitý, spíš škodí? Čekal bych, že díky tomu řadiči kernel nemá šanci poznat, že to je PATA disk...
Každopádně večer to zkusím.
Dvě vypnutí/zapnutí bez zmíněného problému, to už jsem dlouho nezažil. Stačilo odebrat hook pata
v /etc/mkinitcpio.conf
. Takže to nejspíš bude řešení. Díky
BTW, neměl by komentář označovat jako řešení jen tazatel?
Tak odebrání hooku pata
zabralo jen do aktualizace kernelu na 3.6.9, kdy se hooky pata
, sata
, ide
a tuším i usb
nahradili hookem block
.
Řešením je přidat blacklist pata_acpi
do /etc/modprobe.d/modprobe.conf
, ne do samostatného souboru, jinak se toto nastavení nedostane do initramfs-linux.img
.
To máš nejspíš jiný problém. Já s vypínáním problém nemám. Občas se stane, že když se disk nedetekuje, komp se místo restartu jakoby vypne a po pár sekundách se zase sám zapne, ale tohle mě netrápí.
Tiskni
Sdílej: