abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 5
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 806 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: DRBD

    6.12.2012 16:34 Jan
    DRBD
    Přečteno: 839×
    Dobry den,snazim se zprovoznit drbd , postupoval jsem podle ruznych navodu, pokud pouziji ten na : http://blog.bcvsolutions.eu/konfigurace-drbd-a-reseni-situace-split-brain/

    dostanu se do situace, ze oba /dev/drbd1 jsou primary, mohu je namountovat, ovsem data jsou na kazdem pc ruzna, pokud jeden z nich prepnu do secondary , nelze provest mount , hlasi neznamy typ souboru a ani po opetovnem prepnuti na primary nedojde k synchronizaci. Nevim, jestli jsem drbd pochopil spravne, ocekaval jsem od nej takovy sitovy raid1.

    Nejake nakopnuti spravnym smerem ?

    Diky.

    Honza

    Odpovědi

    6.12.2012 16:49 host
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD

    zaujimave, ked som sa to ucil, siel som podla oficalneho navodu na drbd.org, a slape to bez problemov.
    K otazke,

    - mountovat mozes jedine primarny node.
    -Aky tam mas filesystem? Ak potrebujes zapisovat na fs obomi nodmi, ext2/3/4 nie su vhodne. Treba pouzit napriklad gfs2.
    -Synchronizacia v primary/primary mode je osemetna zalezitost, ked sa rozpadne replikacia, musis si vybrat, ktory nod ma konzistentne data a prepisat data na druhom. toto sa da urobit iba manualne cez drbdadm.

    6.12.2012 17:18 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    Zkus se kouknout nejprve sem. Aby fungovalo DRBD v režimu primary/primary tak na něm musíš mít clusterový souborový systém. Buď gfs2 nebo ocfs2. Jde totiž o to, že DRBD se strará pouze o replikaci bloků, nikoliv jejich konzistenci - to zajišťuje FS, který ovšem musí mít přehled kam může zapsat, aniž by došlo pak při replikaci ke konfliktu.

    Pokud ti dojde ke konfliktu, tak sice máš stále každý z disků jako primary, ale oba jsou ve standalone režimu. Tudíž logicky je obsah každého z nich jiný. V jakém stavu je DRBD pole zjistíš výpisem souboru /proc/drbd

    6.12.2012 17:40 Jan
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    Aha, dekuji obema za odpovedi - tedy pro muj ucel - zalohy s moznosti online prepnuti, je tedy vhodne jen jeden primary a druhy eventuelne rucne prepnout do primary a moutnout ?

    jedna se o to, ze mam xenserver (2x), a pokud by byl problem, ze bych se pomalu poprepinal z jednoho serveru na druhy. A pri kopirovani pres disk to holt chvily trva. Ale ten jeden neni furt online.

    Proste jak jsem psal - chtel jsem proste sitovy raid.

    Dik, jdu studovat.

    Honza
    6.12.2012 17:51 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    Podle me by to melo jit resit i na urovni LVM resp LVM+cLVM+DLM, pripadne nejaky clusterovy spravce jako corosync apod. To by si potom melo pohlidat co lze v PRIMARY/PRIMARY primountovat a co uz pouziva druhy server (nedovoli pouzivat konkretni LVM 2x aby nedoslo k poskozeni filesystemu). Ovsem netusim co se stane v okamziku kdy spadne spojeni (komunikace) mezi DRBD uzly - jestli pak nedojde k tomu ze si budou moc mapovat oba servery to same (to by pak byl problem) Docela hezky navod je zde http://pve.proxmox.com/wiki/DRBD
    7.12.2012 09:18 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    Ovsem netusim co se stane v okamziku kdy spadne spojeni (komunikace) mezi DRBD uzly - jestli pak nedojde k tomu ze si budou moc mapovat oba servery to same (to by pak byl problem)
    To je přesně ten problém, na který jsem ho upozorňoval. DRBD pouze zajišťuje synchronizaci bloků dat. Neřeší jejich konzistenci. Pokud stroj A zapíše do stejného místa jako stroj B, tak dojde k rozpadu pole a musí se to pak řešit tím, že se data jednoho z těch disků prohlásí za neplatná a pak se provede resynchronizace.
    7.12.2012 11:11 hermelin | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    Mno ono by to nevadilo pokud tech sitovych cest je vice - node ma dve a vice LAN (tedy napr je cross kabel pro DRBD a druhy lan port pro pripojeni do internetu). Pokud spadne jedna cesta tak by corosync a potazmo dalsi jeho nastroje mely poznat ze spadla pouze cast site a v okamziku opraveni poskozene cesty by si mel DRBD data spravne sesynchronizovat. Ale podminkou je to aby clusterovy manager pri vypadku jedne cesty nezacal zmatkovat a nepustil na obou nodech VM servery protejsiho nodu, tim by posahal prave data v PRIMARY/PRIMARY a pak by se mu muselo rucne rict kam se vratit :-)

    Jak to funguje v praxi nevim - ale samotneho by me to zajimalo
    7.12.2012 09:13 Aleš Kapica | skóre: 51 | blog: kenyho_stesky | Ostrava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    Režim primary/primary je pouze náhražka síťového diskového pole, pokud bych chtěl řešit live migraci.

    Pro tvou potřebu je lepší použít režim primary/secondary. Pro každý xenserver si udělej samostatné drbd pole - nebudeš pak mít ty virtuály na sobě závislé a v případě potřeby pak bude stačit, když na stroji A: zastavíš virtuál, disk přepneš na secondary a pak na stroji B: disk přepneš na primary a virtuál znovu spustíš.

    Pacemaker použij, pokud to nechceš dělat ručně. Rozhodně se vyplatí, má-li být těch virtuálů více, nebo pokud chceš aby se to přehodilo i bez tvé asistence.
    7.12.2012 12:54 trekker.dk | skóre: 72
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    Pro tvou potřebu je lepší použít režim primary/secondary.
    Pokud není potřeba živá migrace - pak je potřeba pracovat v dual-primary režimu.
    Quando omni flunkus moritati
    17.12.2012 18:01 Honza
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    Diky vsem za rady , nakonec jsem zustal u jednotlivych dvou stroju, ktere se pres sit vzajemne v noci zalohuji.

    Jeste jednou diky.

    Honza
    6.12.2012 20:17 host
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    na to, co popisujes, je original urceny cluster(corosync+fences+cman...). V takomto pripade budes moct zaroven migrovat VM medzi nodami bez nutnosti vypnut VM(live migracia).
    7.12.2012 11:03 BoBLO
    Rozbalit Rozbalit vše Re: DRBD
    Ahoj,

    mne sa osvedcilo pouzit "active-passive" s heartbeat.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.