abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:55 | Humor

    Spouštět webový prohlížeč jenom kvůli nákupu kávy? Nestačí ssh? Stačí: ssh terminal.shop (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    včera 18:11 | Nová verze

    Yocto Project byl vydán ve verzi 5.0. Její kódové jméno je Scarthgap. Yocto Project usnadňuje vývoj vestavěných (embedded) linuxových systémů na míru konkrétním zařízením. Cílem projektu je nabídnou vývojářům vše potřebné. Jedná se o projekt Linux Foundation.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:56 | Nová verze

    Operační systém 9front, fork operačního systému Plan 9, byl vydán v nové verzi "do not install" (pdf). Více o 9front v FQA.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:11 | Nová verze

    Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 6.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu. Řešeny jsou také 2 bezpečnostní chyby.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 12:33 | Zajímavý software

    Lennart Poettering na Mastodonu představil utilitu run0. Jedná se o alternativu k příkazu sudo založenou na systemd. Bude součástí systemd verze 256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 26
    29.4. 23:22 | Nová verze

    Hudební přehrávač Amarok byl vydán v nové major verzi 3.0 postavené na Qt5/KDE Frameworks 5. Předchozí verze 2.9.0 vyšla před 6 lety a byla postavená na Qt4. Portace Amaroku na Qt6/KDE Frameworks 6 by měla začít v následujících měsících.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    29.4. 21:44 | Komunita

    Ubuntu 24.10 bude Oracular Oriole (věštecká žluva).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    29.4. 20:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2.45.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 96 vývojářů, z toho 38 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze počáteční podporu repozitářů, ve kterých lze používat SHA-1 i SHA-256.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (75%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 893 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce

    11.1.2013 00:34 Electronic | skóre: 3
    Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce
    Přečteno: 300×
    Zdravím, mám tu takovou triviální záležitost, ale přece jen se zeptám. Na serveru vytvářím RAID1 pole a mám problém na Debianu s automatickou detekcí při bootu. Našel jsem hodně článků co toto řeší ale u většiny z nich jen změnili verzi superbloku mdadm na 0.9 a nastavili typ oddílu na 0xfd (raid_autodetection nebo tak nějak). Navíc jsem se dozvěděl že je to u disků s GPT tabulkou ještě trochu jinak. U oddílů v této tabulce stačí přiřadit flag raid a příslušnému oddílu se nastaví určitý GUID. Problém je v tom, že automatická detekce polí nefunguje jen u disků, které jsou na externím SATA řadiči. Možná příčina může být načtení sata ovladače až po hledání polí. Zajímavé ale je, že když jsem updatoval initramfs (update-initramfs -u), tak pole začalo zázračne fungovat. Vytvořil jsem tedy pole znovu, protože nemělo potřebnou velikost a poté už ani tento update nepomohl. Nesetkal jste se s tím někdo ?

    A ještě bych se Vás chtěl zeptat na jednu věc. Při vytváření oddílů pro systém (/,/home,swap,...) mám možnost vytvořit na každém disku stejné oddíly a pro každý oddíl zřídit pole (např. md0 pro /, md1 pro /home, md2 pro swap,...), nebo udělat pole přes celý disk a pak udělat oddíly na něm. Výsledné oddíly vypadají asi takto (md0p1 - oddíl 1 na poli md0, md0p2 oddíl 2 na poli md0,...). Otázkou je kterou variantu zvolit ? O první variantě jsem četl že je náročnější na systémové prostředky, což zní celkem logicky. U druhé varianty bych se zase bál při manipulací s polem kdyby došlo k havárii. Kvůli implementaci rozpoložení oddílů v superbloku, ale co jsem zjistil už to nějaký rok je (2005), takže moje obavy budou snad zbytečné.

    Předem děkuji za reakci Ondřej Suk

    Odpovědi

    11.1.2013 04:05 Electronic | skóre: 3
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce
    Možná bych to měl ještě upřesnit ...

    Bylo by možné mdadm provozovat bez konfiguračního souboru ? Šlo by, že by si jádro samo ošahalo všechny disky, zkontrolovalo na superbloky a podle toho přiřadilo ? Potom by se nemusel při každé změně konfigurace disků generovat nový ramdisk. Prostě by stačilo např. připojit dva disky na kterých je raid1 (superbloky) a při bootu by se pole automaticky detekovalo a přiřadilo ...

    Bylo by to možné ?
    11.1.2013 17:58 linuxak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Squeeze mdadm RAID1 rozdělení, autodetekce
    Osobne preferuju jednu partisnu, oznacit jako raid (parted /dev/sda a pak /dev/sdb; mktable msdos; mkpart p 0% 100%; set 1 raid on), na ni vytvorit mdraid a to zarizeni udelat jako physical volume pro LVM. Dal pak vytvorit logical volumes jak chci.

    Sice pouzivam prevazne HW RAID, ale obcas nejaky SW raid delam a nikdy jsem nezaznamenal, ze by to debian nezvladnul. Pokud to udelam uz pri instalaci, tak debian nainstaluje vsechno potrebne (tedy mdadm a lvm2 baliky). Kdyz to delam rucne pozdeji, nebo kopiruju linux z HW RAID systemu na SW RAID system, tak obcas zapomenu nainstalovat ten balik mdadm (nebo lvm2), ale bootnu do rescue linuxu, chroot, instalace mdadm a lvm2, dokonce v debianu to samo udela novy initramfs, do kterych prida mdadm a lvm2.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.