Design (GitHub) je 2D CAD pro GNOME. Instalovat lze i z Flathubu. Běží také ve webovém prohlížeči.
Příspěvek na blogu herního enginu Godot představuje aplikaci Xogot přinášející Godot na iPad a iPhone. Instalovat lze z App Storu. Za Xogotem stojí Miguel de Icaza (GitHub) a společnost Xibbon.
Na čem pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za březen (YouTube).
ESP-IDF (Espressif IoT Development Framework), tj. oficiální vývojový framework pro vývoj aplikací na mikrokontrolérech řady ESP32, byl vydán v nové verzi 6.0. Detaily na portálu pro vývojáře.
DeepMind (Alphabet) představila novou verzi svého multimodálního modelu, Gemma 4. Modely jsou volně k dispozici (Ollama, Hugging Face a další) ve velikostech 5-31 miliard parametrů, s kontextovým oknem 128k až 256k a v dense i MoE variantách. Modely zvládají text, obrázky a u menších verzí i audio. Modely jsou optimalizované pro běh na desktopových GPU i mobilních zařízeních, váhy všech těchto modelů jsou uvolněny pod licencí Apache 2.0. Návod na spuštění je už i na Unsloth.
Cursor (Wikipedie) od společnosti Anysphere byl vydán ve verzi 3. Jedná se o multiplatformní proprietární editor kódů s podporou AI (vibe coding).
Průkopnická firma FingerWorks kolem roku 2000 vyvinula vícedotykové trackpady s gesty a klávesnice jako TouchStream LP. V roce 2005 ji koupil Apple, výrobu těchto produktů ukončil a dotykové technologie využil při vývoji iPhone. Multiplatformní projekt Apple Magic TouchstreamLP nyní implementuje funkcionalitu TouchStream LP na současném Apple Magic Trackpad, resp. jejich dvojici. Diskuze k vydání probíhá na Redditu.
Byla vydána nová verze 10.3 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb.
Cloudflare představil open source redakční systém EmDash. Jedná se o moderní náhradu WordPressu, která řeší bezpečnost pluginů. Administrátorské rozhraní lze vyzkoušet na EmDash Playground.
Bratislava OpenCamp 2026 zverejnil program a spustil registráciu. Štvrtý ročník komunitnej konferencie o otvorených technológiách prinesie 19 prednášok na rôzne technologické témy. Konferencia sa uskutoční v sobotu 25. apríla 2026 v priestoroch FIIT STU v Bratislave.
Zdravím!
Ověřuji DNS dotazy pomocí DNSSEC, dotazy forwarduji na Google. ISP je O2.
Nejede mi Wikipedia - v browseru mi DNSSEC validátor ukazuje červený klíček (porušená důvěryhodnost DNS dotazu, resp. odpovědi). Zdá se, že jiné podepsané domény jedou, namátkou dnssec.cz, root.cz. Včera mi Wikipedia ještě šla.
Trochu jsem štoural do routeru a nevím, jestli jsem si něco rozbil a nebo je chyba jinde. A zrovna ta Wikipedia mi docela chybí. 
Jak to funguje jinde?
------------------------------------------------------------------
Jen ještě přidám pro porovnání (zde chybí podpis ověřující doménu):
$ dig @8.8.8.8 +dnssec www.wikipedia.org
; <<>> DiG 9.8.1-P1 <<>> @8.8.8.8 +dnssec www.wikipedia.org
; (1 server found)
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 14554
;; flags: qr rd ra; QUERY: 1, ANSWER: 3, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 1
;; OPT PSEUDOSECTION:
; EDNS: version: 0, flags: do; udp: 512
;; QUESTION SECTION:
;www.wikipedia.org. IN A
;; ANSWER SECTION:
www.wikipedia.org. 3473 IN CNAME wikipedia-lb.wikimedia.org.
wikipedia-lb.wikimedia.org. 473 IN CNAME wikipedia-lb.eqiad.wikimedia.org.
wikipedia-lb.eqiad.wikimedia.org. 3473 IN A 208.80.154.225
;; Query time: 32 msec
;; SERVER: 8.8.8.8#53(8.8.8.8)
;; WHEN: Sun Apr 7 09:06:04 2013
;; MSG SIZE rcvd: 132
------------------------------------------------------------------
A tady je doména s podpisem:
$ dig @8.8.8.8 +dnssec dnssec.cz
; <<>> DiG 9.8.1-P1 <<>> @8.8.8.8 +dnssec dnssec.cz
; (1 server found)
;; global options: +cmd
;; Got answer:
;; ->>HEADER<<- opcode: QUERY, status: NOERROR, id: 29644
;; flags: qr rd ra ad; QUERY: 1, ANSWER: 2, AUTHORITY: 0, ADDITIONAL: 1
;; OPT PSEUDOSECTION:
; EDNS: version: 0, flags: do; udp: 512
;; QUESTION SECTION:
;dnssec.cz. IN A
;; ANSWER SECTION:
dnssec.cz. 7200 IN A 217.31.205.51
dnssec.cz. 7200 IN RRSIG A 5 2 7200 20130419080301 20130405080301
50327 dnssec.cz. dXTtliZSsz420RbqEM0+oEj9775rabG2OtJyWn5JldCzUSGEo0Hogy+tJPGmjrJk99FibureSp0hdLl7QD1i3GxYojWJyffmY+NEnpS2gl6HpSZO MoI90lQgcriUF7Mf2Mk5zN6lw2XGOTY5T4koPbUK/FuvBWYPEDVZt50Akqo=
;; Query time: 73 msec
;; SERVER: 8.8.8.8#53(8.8.8.8)
;; WHEN: Sun Apr 7 09:01:12 2013
;; MSG SIZE rcvd: 223
Jen co jsem to odeslal, tak se mi to rozjelo.
Asi chyba u mě. Soráč...
Tiskni
Sdílej: