abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Diskové pole a iostat util na 100

    25.4.2013 15:16 OgeeN
    Diskové pole a iostat util na 100
    Přečteno: 865×
    Ahoj, potřeboval bych poradit s interpretací výstupu iostatu.

    Mám nasazené diskové pole ze kterého se čtou data pro celkem vytížené webové stránky.

    Data exportuje nfs server pomocí NFS a sám je k diskovému poli připojený pomocí iscsi a multipath.

    Výstup příkazu iostat -dxc 2 mi téměř neustále ukazuje util disku na 100%, nicméně nezaznamenávám žádné výkonnostní problémy a i load average na serveru se mi podařilo spíše snížit.

    Mám si s výstupem níže dělat starosti?
    
    avg-cpu:  %user   %nice %system %iowait  %steal   %idle
               0.06    0.00    8.99   33.21    0.00   57.74
    
    Device:         rrqm/s   wrqm/s     r/s     w/s    rkB/s    wkB/s avgrq-sz avgqu-sz   await r_await w_await  svctm  %util
    cciss/c0d0        0.00     3.00    0.00    1.00     0.00    16.00    32.00     0.00    2.00    0.00    2.00   2.00   0.20
    dm-9            713.00   692.50  332.50  338.50  1505.50  2218.00    11.10     4.75    7.10   13.17    1.13   1.49 100.00
    sde               0.00     0.00  332.50  603.50  1505.50  2218.00     7.96     1.52    1.63    3.54    0.57   0.76  71.60
    sdd               0.00     0.00    0.00    0.00     0.00     0.00     0.00     0.00    0.00    0.00    0.00   0.00   0.00
    
    
    Díky.

    Odpovědi

    25.4.2013 18:27 jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    Ahoj,

    man iostat rika: %util : Percentage of CPU time during which I/O requests were issued to the device (bandwidth utilization for the device). Device saturation occurs when this value is close to 100%.

    Tj. vypada to, ze "jedes" na hranici resp. saturaci device

    Otazka je, jestli se da naladit reseni na vyssi vykon a nebo uz jsi narazil na nejaky bottleneck.

    Urcite by se dalo jeste optimalizovat, ale zalezi jake mas pole, disky a jejich backend, jake Raidove skupiny, jak pracujes a cache, jaky mas IO pattern, jestli pouzivas bonding pro iscsi, jestli mas dobre naladeny multipath atd, atd.

    Jirka

    26.4.2013 07:50 OgeeN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    Ahoj,

    tak tu utilizaci mi způsobuju findy, pomocí nichž vyhledávám změněné soubory, které pak synchronizuji na záložní svazek(totéž pole, jiný RAID, jiný řadič, jiné disky). Jakmile jsem findy schodil, tak byla %util poloviční.

    Diskové pole máme HP P2000 G3, iscsi, 4x10Gbit/s. Zmíněný svazek leží sám na RAID10 poli z 12 disků +1 hot spare.

    Výpis multipath:
    
    root@nfs2:~# multipath -ll
    3600c0ff00012731163fbe35001000000 dm-9 HP,P2000 G3 iSCSI
    size=683G features='1 queue_if_no_path' hwhandler='0' wp=rw
    |-+- policy='round-robin 0' prio=130 status=active
    | |- 10:0:0:0 sde 8:64  active ready running
    | `- 9:0:0:0  sdd 8:48  active ready running
    `-+- policy='round-robin 0' prio=10 status=enabled
      |- 7:0:0:0  sda 8:0   active ready running
      `- 8:0:0:0  sdb 8:16  active ready running
    
    Co mě zarazilo, bylo to, že se používají pouze disky sde a sdd. Na disky sda a sdb není podle iostatu směrován žádný provoz.

    Konfigurace multipath:
    
    defaults {
           udev_dir                /dev
           polling_interval        10
           selector                "round-robin 0"
           path_grouping_policy    multibus
           getuid_callout          "/lib/udev/scsi_id --whitelisted --device=/dev/%n"
           prio                    const
           path_checker            directio
           rr_min_io               100
           flush_on_last_del       no
           max_fds                 8192
           rr_weight               priorities
           failback                immediate
           no_path_retry           fail
           queue_without_daemon    no
           user_friendly_names     no
           mode                    644
           uid                     0
           gid                     disk
    }
    blacklist {
           wwid 26353900f02796769
           devnode "^(ram|raw|loop|fd|md|dm-|sr|scd|st)[0-9]*"
           devnode "^hd[a-z][[0-9]*]"
           devnode "^sda1"
           device {
                   vendor DEC.*
                   product MSA[15]00
           }
    }
    #"NIKDY nepouzivejte pro jmena svazku aliasy. Zpusobuje to zasekavani multipath demona.!
    multipaths {
            multipath {
                    wwid                    3600c0ff00012731163fbe35001000000
            #       alias                   data
            }
    }
    devices {
           device {
                   vendor                  "HP"
                   product                 "P2000 G3 FC|P2000 G3 iSCSI"
                   path_grouping_policy    group_by_prio
                   getuid_callout          "/lib/udev/scsi_id --whitelisted --device=/dev/%n"
                   path_checker            tur
                   path_selector           "round-robin 0"
                   hardware_handler        "0"
                   prio                    alua
                   failback                immediate
                   rr_weight               uniform
                   no_path_retry           18
                   rr_min_io               100
           }
    
    
    Zatím takhle. Zbylé termíny si vyhledám.

    Děkuju za odpověď.
    26.4.2013 16:34 jirka
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    Ahoj,

    bude jenom hadat. Na R10 je jeden LUN, ktery vlastni storage processor resp. controler A nebo B. Je to tak ? Pokud ano, pak jsou Prvni dve cesty k tomuto kontroleru aktivni a druhe jsou enabled pro pripad failoveru na urovni backendu.

    Aby byly naplno vitizene oba SP resp. controlery a vsechny cesty , udelal bych 2 x R10 a v kazdem LUN a ty pak rozhodil na SP Contr. A a SP. Contr. B. Ke klientovy by byly exportovany dva LUNy. LUNy bych pak svazal pomoci LVM do jednoho device pro Fileserver.

    Tim dojde k zatizene vsech cest a vsech CPU na poli = vyssi vykon, nizsi latence atd.

    Jirka

    26.4.2013 23:12 OgeeN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    Ahoj, děkuju za tip, je to přesně tak. Bohužel teď nemám možnost navrhované nastavení vyzkoušet. Nejsem si jistý jestli by pomohlo zvýšit iops. Protože i když půjdu přes dva různé kotrolery, tak budu mít stejný počet disků. Nebo se pletu?

    Nicméně jsem nastavil path_grouping_policy na multibus a provoz je teď podle iostatu rozkládán na všechny disky, resp. kontrolery:
    
    3600c0ff00012731163fbe35001000000 dm-9 HP,P2000 G3 iSCSI
    size=683G features='1 queue_if_no_path' hwhandler='0' wp=rw
    `-+- policy='round-robin 0' prio=70 status=active
      |- 10:0:0:0 sde 8:64  active ready running
      |- 9:0:0:0  sdd 8:48  active ready running
      |- 7:0:0:0  sda 8:0   active ready running
      `- 8:0:0:0  sdb 8:16  active ready running
    
    Iops to bohužel nezvýšilo.
    27.4.2013 00:18 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    jestli pouzivas bonding pro iscsi
    Ten kdo doporučuje bonding pro iSCSI by si zasloužil nafackovat...
    27.4.2013 13:13 OgeeN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    jj, bondovany intarface vůči iscsi se choval naprosto nepředvídatelně. Rozhodně nepoužívat.
    27.4.2013 13:18 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    Přihřeju si polívčičku :) Oh, really? – 1 – Bonded iSCSI interfaces
    29.4.2013 09:45 OgeeN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    Co nedělat už vím. Otázka zní, jak tedy odlehčit diskovému poli, když kvůli synchronizaci dat mezi dvěma svazky, nad ním potřebuji několikrát denně pouštět find?
    30.4.2013 15:25 Käyttäjä 11133 | skóre: 58 | blog: Ajattelee menneisyyttä
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    Nesynchronizovat tak hloupě jak to děláš. Takže synchronizovat na blokové úrovni...
    1.5.2013 21:23 OgeeN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Diskové pole a iostat util na 100
    Jak to provést mezi dvěma svazky na stejném diskovém poli? Samotné pole tohle neumí tak jak bych to potřeboval. To jsem už zkoumal.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.