abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 18
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2004 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Problémy se zvukem.

    7.5.2013 23:49 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Problémy se zvukem.
    Přečteno: 401×
    Už nejakou dobu bojuji s problemy se zvukem na svém kompu. Systém openSUSE 12.3, zvukovka ASUS Xonar Essence ST. Zvuk totiž jde a nejde. Většinou po zapnutí systému je zvuk v pořádku a někdy později se něco stane a zvuk nejde. i v tom případě je karta je vidět.
    aplay -l
    **** List of PLAYBACK Hardware Devices ****
    card 0: ST [Xonar ST], device 0: Multichannel [Multichannel]
      Subdevices: 1/1
      Subdevice #0: subdevice #0
    card 0: ST [Xonar ST], device 1: Digital [Digital]
      Subdevices: 1/1
      Subdevice #0: subdevice #0
    
    nebo
    cat /proc/asound/cards
     0 [ST             ]: AV200 - Xonar ST
                          Asus Virtuoso 100 at 0xec00, irq 19
    
    a
    cat /proc/asound/devices
      1:        : sequencer
      2: [ 0- 1]: digital audio playback
      3: [ 0- 1]: digital audio capture
      4: [ 0- 0]: digital audio playback
      5: [ 0- 0]: digital audio capture
      6: [ 0]   : control
     33:        : timer
    
    alsamixer parametry karty zobrazuje a umí ovládat.
    ┌───────────────────────────── AlsaMixer v1.0.26 ──────────────────────────────┐
    │ Card: Xonar ST                                       F1:  Help               │
    │ Chip: AV200                                          F2:  System information │
    │ View: F3:[Playback] F4: Capture  F5: All             F6:  Select sound card  │
    │ Item: Master [dB gain: -8,50, -9,00]                 Esc: Exit               │
    │                                                                              │
    │                                                                              │
    │     ┌──┐                                         ┌──┐              ┌──┐      │
    │     │  │                                         │  │              │  │      │
    │     │  │                                         │  │              │  │      │
    │     │  │                                         │  │              │  │      │
    │     │  │                                         │  │              │  │      │
    │     │▒▒│                                         │  │              │  │      │
    │     │▒▒│                                         │  │              │  │      │
    │     │▒▒│                                         │  │              │  │      │
    │     │▒▒│                                         │  │              │  │      │
    │     │▒▒│                                         │  │              │  │      │
    │     │▒▒│                                         │  │              │  │      │
    │     │▒▒│                                         │  │              │  │      │
    │     │▒▒│                                         │  │              │  │      │
    │     ├──┤   64-300 o   ┌──┐     ┌──┐     ┌──┐     ├──┤   Headphon   ├──┤      │
    │     │OO│              │OO│     │MM│     │OO│     │OO│              │OO│      │
    │     └──┘              └──┘     └──┘     └──┘     └──┘              └──┘      │
    │    69<>68                                         0                 0        │
    │  < Master >Headphon Mic Boos  S/PDIF  S/PDIF L Analog I Analog O Digital     │
    │                                                                              │
    └──────────────────────────────────────────────────────────────────────────────┘
    Jediné co je podezřelé, že ve chvili nefunkčního zvuku, když pustím ovladací panel multimedí v KDE mi nabízí odinstalování Xonar ST. V Yast manageru kartu také vidí. Teď jsem ještě zkusil do karty poslat šum
     cat /dev/urandom | aplay
    Failed to create secure directory (/run/user/1000/pulse): Operace zamítnuta
    Playing raw data 'stdin' : Unsigned 8 bit, Rate 8000 Hz, Mono
    
    Jak bych měl hledat chybu. Poslední příhoda byla, že karta hrála a v jistém okamžiku střih a zvuk přestal. (pouštím kartu čistě do sluchátek, ale to je zřejmě jedno. Problém bude v konfiguraci.)

    Odpovědi

    8.5.2013 21:38 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problémy se zvukem.
    nikdo nápad co s tím?
    9.5.2013 09:23 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problémy se zvukem.
    Ve chvíli, kdy ten zvuk "nejde", zkus zjistit, zda nemá nějaký proces to zvukové zařízení otevřené.

    sudo lsof /dev/snd/*

    Tipuji si, že se ti pulseaudio s aplikacemi přistupujícími k alse napřímo perou o přístup ke zvukovce.
    9.5.2013 09:29 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problémy se zvukem.
    Ještě ten error log naznačuje pomrvená práva pro démona pulseaudio https://www.google.cz/search?client=ubuntu&channel=fs&q=Failed+to+create+secure+directory+pulse&ie=utf-8&oe=utf-8&redir_esc=&ei=LE-LUdLOC7Cw4QTM5oDYDw . Zajímavé je i to, že ti to vypsalo jméno uživatele pod jeho GID (1000), místo názvu. Nedělal jsi nějaké změny v uživatelích?
    9.5.2013 09:41 xxx
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problémy se zvukem.
    napad by byl, vyhodit pulse a dat tam alsu...
    11.5.2013 19:11 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problémy se zvukem.
    Tak zvukovka funguje. Ale, že bych problém vyřešil, to ne. Po několika denním boji jsem se rozhod, že obětuji nejstarší a nejmenší HDD z kompu na XP a na nich si zkontroluji HW zvukovky. Odpojil jsem disk z fstab (byl jen datový v /mnt), vypnul komp, vyšrouboval disk, odnesl disk na nahrání a nechal komp vypnut až do dnes do večera. Zapnul jsem počítač a zvukovka bez zásahu funguje.

    Takové chyby miluji. S tím se nedá nic dělat. Jediné, co se stalo, byla 24 absence napájení na zvukovce. Asi je vše v pořádku, ale občas linux driver pustí do HW zvukovky něco, co ji zneschopní. Nebo při startu někdy neproběhne správná inicializace. Kruci.
    11.5.2013 21:06 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problémy se zvukem.
    Hm, na náhodné vyřešení problému moc nevěřím. Je potřeba to pořádně diagnostikovat, až ti to zase nepůjde.
    12.5.2013 01:17 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problémy se zvukem.
    Nemyslím, že to bylo "náhodné", ale spíše si myslím, že předtím bylo do karty odesláno něco, co změnilo stav karty. A po dlouhé době bez napájení se tato informace vymazala. (v podstatě tohle jsem chtěl udělat tím orig driverem ve WinXP. Aby resetoval stav karty. Samozřejmě co se do karty poslalo nevím a nevím ani jak to zjistit. Pokud by byla nějaká možnost monitorovat řídící příkazy do karty tak to klidně udělám a rezervuji pro to dostatek místa na discích. Právě si myslím, že až to nepůjde je pozdě na diagnostiku. To co se do pošle bude dobře, ale karta bude ve stavu, kdy to špatně čte.
    12.5.2013 07:42 dustin | skóre: 63 | blog: dustin
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problémy se zvukem.
    Obvykle bývá správně ta nejjednodušší příčina. A nejčastější příčina nehrající karty, která už předtím fungovala OK (tedy je podporovaná) je to, že je obsazená jiným procesem (lsof jsi nezkoušel), že je použita karta jiná (opět lsof), že jsou blbě práva (i tvůj případ - viz ta hláška pulse plugin do alsy), že je karta mutnutá (tvoje není) nebo že se k ní data vůbec nedostanou (lsof, sledování stavu přes proc).

    Až to zase "nepojede", je potřeba zjisti proč. Velice pochybuji, že by v tom okamžiku šla správná data do karty a ta je ignorovala. S tím jsem se ještě nesetkal, xonar je celkem nekomplikovaná spolehlivá zvukovka. Důvody byly vždy mnohem prozaičtější :)
    12.5.2013 11:48 lertimir | skóre: 64 | blog: Par_slov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Problémy se zvukem.
    Možná máš pravdu. Mám teď o něco větší možnost zkoušení, protože jsem si dovezl nějaké staré bedničky. (Předtím jsem kartu provozoval jen na sluchátka (AKG 601) a karta má pro zvýšení odstupu signálu a šumu relátkové přepínání výstupu.) Bylo možné, že karta vlastně pracovala, ale odmítala přijmout signál na přepnutí výstupu na sluchátka (což by tedy byl ten případ, že do karty pošlu příkaz a ona ho neprovede.) (Všechny parametry jak v alsamixeru tak v KDE/Nastavení/Multimedia byly (a jsou) samozřejmě shodně nastaveny na osazený sluchátkový výstup.)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.