Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Byla vydána nová verze 10.7 open source alternativy GitHubu, tj. softwarového nástroje s webovým rozhraním umožňujícího spolupráci na zdrojových kódech, GitLab (Wikipedie). Představení nových vlastností v příspěvku na blogu. Vývojáři GitLabu zdůrazňují Web IDE (YouTube) a SAST (Static Application Security Testing) pro Go a C/C++.
David Revoy, autor open source webového komiksu Pepper&Carrot nebo portrétu GNU/Linuxu, zveřejnil na svém blogu recenzi notebooku Librem 13 od společnosti Purism. Používá jej již sedm měsíců a s ním i jako umělec spokojen. Potřebu francouzské AZERTY klávesnice vyřešil přelepkami. Na displej se podíval kalibrační sondou, barvy vyladil pomocí open source softwaru DisplayCAL, v aplikaci Inkscape nastavil zvětšování na 170 % aby 1 cm v Inkscapu byl 1 cm v reálu. Webovou kameru, mikrofon, Wi-Fi a Bluetooth lze na Librem 13 hardwarově vypnout.
Několik posledních verzí GNOME Shellu obsahuje chybu způsobující memory leak (únik paměti). Viz například videozáznamy verzí 3.26 nebo 3.28. Nalezení chyby #64 a její opravě se věnuje Georges Basile Stavracas Neto v příspěvku na svém blogu [reddit].
V pondělí měl na YouTube online premiéru otevřený krátký 2D film Hero vytvořený v 3D softwaru Blender. Cílem stejnojmenného projektu Hero je vylepšit nástroj Grease Pencil (tužka) v Blenderu 2.8.
Byla vydána verze 4.0 kolekce svobodného softwaru umožňujícího nahrávání, konverzi a streamovaní digitálního zvuku a obrazu FFmpeg (Wikipedie). Přehled novinek v Changelogu (GitHub).
Řešení dotazu:
mount -t tvujfs /dev/md/imsm_0 /mnt/xyz
mdadm /dev/md0 --fail /dev/sda1 --remove /dev/sda1
podle této diskuze?
mdraid
. viz např Správa linuxového serveru, konkrétně části věnované RAID. Tak již napsal Dimka, žádný HW RAID tam není. HW RAID má vlastní řadič raidu s vlastním procesorem a kompletním softwarem pro řízení pole, který se pak pro OS prezentuje jako HW blokové zařízení do jehož vnitřní struktury nemá systém právo zasahovat. Na druhou stranu SW RAID mdraid
je soft, kdy si celé řízení udělá linux sám, včetně všech údržbových pracech na poli v případě problémů. A vy jste si spustil třetí (a nejhorší) možnou variantu fake RAID. Což je pole provedené pouze v firmware desktopové základní desky, protože pro windowsí uživatele je HW RAID drahý a SW RAID v windowsech nemaj, tak mají zflikovaný RAID částečně na driveru a částečně na firmware desky.. Po najetí linuxu přístup k takovému poli zajišťuje dmraid
, ale ten žádnou pořádnou údržbu pole neumí. Jedinou údržbu (tedy např. REBUID pole ) je možné prostředky v BIOSu. A tím pádem se musí počkat než údržba doběhne, protože dmraid
není na udržbu jen na práci s fake RAID. (což byl asi právě ten případ s Rebuild, kdy bylo třeba počkat pár hodin než se porušené pole znovu sestaví.) Tedy jediné prostředky na správu máte v HW RAID utilitě po startu.
protože pro windowsí uživatele je HW RAID drahý a SW RAID v windowsech nemajNic proti zbytku, ale Widle soft. RAID maji, jestli se nepletu tak: 0,1,5(,JBOD) - 5 jen server edice.
Podle mě to nesouvisí s widlemi, ale s tím, že je to prezentováno jako RAID, a protože je to napsáno u desky, tak to evokuje hardwarový RAID. A kdo se malinko zajímá zjistí, že je to super protože RAID1 mu zachrání data když klekne jeden disk(, a někdy to navíc považuje za zálohu
, bo to má 2×), takže jak to vidí u desky či PC napsané - hurá dem do toho mám RAID.
Nemám velké zkušenosti s win-soft-raidem, ale i podle těch malých miroring funguje rozhodně lépe než fakeraid. Problém může začít, když si koupíš různé softy (mám velmi neblahou, respektive já a kolega, zkušenost jen s nejmenovaným-jen-widle-účetnictvím). Oni si dělají nějakou tu ujetou registraci podle HW a ty informace o discích (i co si vytlačíš přes j/vb-script) vypadají trochu jinak a ono to nefunguje po výměně, při odebrání disku, výměně a pod. a placená podpora, ti nabídne udělat novou instalaci win, i když jim tvrdíš, že jsi ji právě udělal a že je problém pravděpodobně v licencí, protože to generuje log (roj stejných řádků, až se to cuká, dokud aplikaci nevypneš - pár minut a máš stovky mega log ;)), kde to ta hláška nabízí a oni ti ještě pak řeknou, že to není jejich log (no asi není, používají nějakou knihovnu, která to prostě dělá, jenže oni rozumí jen DPH… - zlaté FlexiBee a jejich podpora)
Tiskni
Sdílej: