Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
První věc - jak to souvisí s Unixem nebo Linuxem?
Druhá věc - má to být ... do break done break done
Třetí věc - while true je cesta do pekel
Čtvrtá věc - dělá se to tak, že nadefinuješ proměnu (např. konec = false), pak ve vnitřním cyklu pro ukončení nastavíš konec na true a ve vnějším cyklu to testuješ - to jsou základní programovací techniky.while true je cesta do pekelCykly s podmínkou ukončení uprostřed nepřestanou být užitečné jen proto, že se ti nelíbí. A v jazycích, které nemají cykly s podmínkou na konci (shell, Python, ...), je while-true často nejelegantnější/nejpraktičtější způsob, jak cyklus realizovat.
Třetí věc - while true je cesta do pekel
To řekl kdo? Nejčastěji to slýchám od lidí, kteří nikdy neprogramovali. Opak je pravdou — cyklus, který testuje podmínku někde uprostřed, je leckdy elegantnější a efektivnější než zoufalá snaha vyjádřit totéž ve formě cyklů s podmínkou a krokem v těsném sousedství. Nestandardní typy cyklů začnou být dvojnásob užitečné ve chvíli, kdy cyklus závisí na dvou různých ukončovacích podmínkách, které mohou nastat nezávisle na sobě.
Čtvrtá věc - dělá se to tak, že nadefinuješ proměnu (např. konec = false), pak ve vnitřním cyklu pro ukončení nastavíš konec na true a ve vnějším cyklu to testuješ - to jsou základní programovací techniky.
Co je tohle za hovadinu? Prasárny tohoto typu vedou k tvorbě kódu, který je neefektivní (což nemusí nutně vadit, ale cosi to vypovídá o programátorských kvalitách autora) a velmi nepřehledný (což vadí po všech stránkách).
Tazatel se ptal, jak vyskočit ze dvou vnořených cyklů — předpokládám, že v shellu, když se ptá na linuxové poradně. Odpověď je jednoduchá: bash
i dash
(a možná i jiné shelly) mají příkaz break
s číselným parametrem. Číselný parametr má implicitně hodnotu 1, tedy break
bez parametru vyskočí z nejbližšího cyklu nebo selectu. Hodnota 0 znamená, že se nikam nevyskakuje a vrátí se 0 (úspěch). Hodnota větší než 1 vyskakuje z vnořených cyklů.
Odpověď na původní otázku by asi byla break 2
. (A vůbec není nutné vymýšlet fantasmagorie o tom, jak by se údajně mělo či nemělo programovat.)
goto
v kódu, tak bych ho neospravedlnil :))./* gcc -W -pedantic loop.c -o loop */ #include <stdlib.h> #include <stdio.h> int main( int arc, char **argv ) { int breakit; int doit; /*an example */ printf("\nExample 1:\n"); breakit = 0; while(1){ printf("1st loop\n"); while(1){ printf("2nd loop\n"); if(1==1){ printf("Cond. to break all loops, break 2nd loop\n"); breakit=1; break; } } if(breakit==1){ printf("Break 1st loop\n"); break; } } /*an better example */ printf("\nExample 2:\n"); doit = 1; while(doit){ printf("1st loop\n"); while(doit){ printf("2nd loop\n"); if(1==1){ printf("Cond. to break all loops, break 2nd loop\n"); doit=0; break; } } } /*Do not recomended */ printf("\nExample 3:\n"); while(1){ printf("1st loop\n"); while(1){ printf("2nd loop\n"); if(1==1){ printf("Cond. to break all loops, goto (to) loopsend: \n"); goto loopsend; } } } loopsend: return 0; }Některé jazyk jako třeba Java může mít něco takovéhoto (netestováno.)
class JavaLoop{ public static void main(String[] args){ System.out.print("\nExample 1:\n"); topouter: while(true){ System.out.print("1st loop\n"); while(true){ System.out.print("2nd loop\n"); if(1==1){ System.out.print("Cond. to break all loops, break with label\n"); break topouter; } } } return 0; } }
Tiskni
Sdílej: