Oficiálně bylo vydáno Ubuntu 18.04 LTS s kódovým názvem Bionic Beaver. Tato verze s prodlouženou podporou bude podporována 5 let, tj. do dubna 2023. Přehled novinek a také odkazy na oficiální deriváty v poznámkách k vydání.
Po osmi letech od prvního commitu byla vydána verze 1.0 webového frameworku Flask (Wikipedie) napsaného v Pythonu. Přehled novinek v oznámení o vydání. Instalovat lze z PyPI. Odstraněna byla podpora Pythonu 2.6 a 3.3.
Nadace Raspberry Pi vydala devětašedesáté číslo (pdf) anglicky psaného časopisu MagPi věnovanému Raspberry Pi a projektům postaveným na tomto jednodeskovém počítači a šesté číslo (pdf) časopisu pro kutily HackSpace věnovanému navíc 3D tisku, pájení, řezání nebo i elektronice a IoT.
Byl zveřejněn seznam 44 osob přijatých do programu Outreachy od 14. května do 14. srpna 2018. Cílem programu Outreachy je přitáhnout do světa svobodného a otevřeného softwaru lidi ze skupin, jež jsou ve světě svobodného a otevřeného softwaru málo zastoupeny.
Glen MacArthur vydal verzi 2018.4.2 na Debianu založené linuxové distribuce optimalizované pro tvůrce audio a video obsahu AV Linux (Wikipedie). Podrobnosti v oznámení o vydání a v stotřicetistránkovém manuálu (pdf).
Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Zdravím. Nejdříve pardon za možná špatný nadpis, ale nic lepšího mě nenapadlo.
Mám u sebe doma 2 servery s Debianem Wheezy, které jsem hodně dlouho nevyužil a při převodu videa přes ffmpeg mě napadlo, kdybych tyto stroje mohl využít k jakémusi distribuovanému výpočtu, aby byla konverze rychlejší.
Zajímalo by mě to už z tohoto důvodu, tak i ze zvědavosti, jelikož jsem se snažil najít na googlu nějakou relevantní odpověď.
Nejdříve jsem hledal distribuovaný ffmpeg, kde jsem se dozvěděl o MOSIXu, ale ten je prý jen na x64, což je pro mě bohužel nepoužitelné, když oba servery jsou x86.
Celkově mám 1.8 Ghz, 2.4 Ghz a na závěr mám malinu, která by se v ideálním případě mohla stát masterem, i když zde začínám mít velké pochybnosti, že by to mohlo spolu fungovat.
Moje idea byla: Raspberry - Server, dává úlohy Nodes - 2 servery - hrubý výpočet, kde bude ffmpeg
Možná by bylo lepší se zeptat na stavbu cloudu, ale to nevím, zda je to to samé, či nikoliv.
Má někdo takové zkušenosti?
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: