abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 03:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.58 sady nástrojů pro správu síťových připojení NetworkManager. Novinkám se v příspěvku na blogu NetworkManageru věnuje Josephine Pfeiffer. Vypíchnout lze možnost nmtui zobrazit nastavení Wi-Fi jako QR kód nebo podporu CLAT (464XLAT) a tunelů GENEVE (Generic Network Virtualization Encapsulation).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:22 | IT novinky

    Zákaz používání mobilních telefonů a dalších elektronických komunikačních zařízení ve školách, jehož uzákonění navrhli jako poslanci premiér Andrej Babiš (ANO) a ministr školství Robert Plaga (za ANO), dnes podle očekávání vláda podpořila. Novinářům to oznámil Babiš, podle Plagy byla podpora kabinetu jednomyslná. Účinnost předkladatelé navrhují od 1. září 2027. Podle opoziční ODS je plošný zákaz líbivé populistické opatření namířené proti digitální gramotnosti dětí.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 19:33 | Bezpečnostní upozornění

    Vládní CERT upozorňuje (𝕏) na zranitelnost ve WordPress Core: CVE-2026-63030 s přezdívkou wp2shell. Zranitelnost typu vzdálené spuštění kódu (RCE) bez nutnosti autentizace umožňuje útočníkovi spouštět libovolný kód prostřednictvím endpointu WordPress REST API Batch. Ke zneužití není vyžadován platný uživatelský účet ani interakce uživatele. Úspěšné zneužití může vést ke kompletnímu kompromitování webové stránky a souvisejících dat. Zranitelnost postihuje verze WordPress 6.9.0 až 6.9.4 a 7.0.0 až 7.0.1.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 18:11 | IT novinky

    Evropská komise (EK) vyměřila čínskému internetovému prodejci AliExpress pokutu 550 milionů eur (13,3 miliardy korun) za porušení povinností vyplývajících z nařízení o digitálních službách (DSA). Platforma podle EK řádně neposuzovala a neomezovala rizika související s prodejem nelegálních, nebezpečných nebo padělaných výrobků na svém internetovém tržišti. Komise zároveň firmě nařídila přijmout nápravná opatření. Podle AliExpressu je pokuta nepřiměřená.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 8
    včera 12:22 | Nová verze

    Ruffle, tj. open source emulátor Flash Playeru napsaný v Rustu, byl vydán ve verzi 0.4.0. Ke stažení je také na Flathubu. Přímo ve webovém prohlížeči lze vyzkoušet online dema nebo vlastní swf soubory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    18.7. 14:22 | Nová verze

    HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    18.7. 13:44 | Komunita

    Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.7. 13:22 | Komunita

    Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    18.7. 13:00 | IT novinky

    Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    18.7. 02:55 | Bezpečnostní upozornění

    Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (30%)
     (5%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2184 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Pada ssh server. Proc?

    25.5.2014 20:12 Virteal | skóre: 4
    Pada ssh server. Proc?
    Přečteno: 630×
    Dobry den, mam maly problem, mam DLNA server a kopiruju na nej soubory pres SSH. Ted bezi na Ubuntu server 14.04. Mam prihlasovani pres klic, prihlasuju se na server skrz WinSCP. Nahodne se mi stava, kdyz kopiruju nejaky velky soubor, nejcasteji film, ze spojeni spadne a uz se do serveru nijak nedostanu, ani pres WinSCP, ani pres Putty. Kdyz dam ping, klientsky pocitac mi suse oznami, ze cilovy hostitel neni dostupny. Kdyz restartuju server, vse zase v pohode bezi, ping je normalni a bez ztrat. Dival jsem se do auth.log a jedine, co mi prislo zvlastni, bylo oznameni "new seat seat0", jenze nevim, co tim basnik chtel rict. Mel bych jeste zminit, ze router ma naklonovanou MAC adresu serveru a server ma nastavenou MAC adresu stareho routeru - nikde v siti neni pouzita. Vse ostatni, kdyz server kvuli SSH nespadne, bezi jinak naprosto v poradku, jenom v tomto pripade spojeni pada. Pred chvilkou se mi podarilo zjistit, ze krome restartu server probudi i zapojeni klavesnice do USB. Spolecne se zapojenim klavesnice jde slyset, jak se rozebehne disk a vse zase bezi. Nevite, jak tem padum predejit? Nevim, do jakeho logu se podivat, abych zjistil, co se deje, jinak bych tu nejspis neotravoval. Diky za vsechny rady. :)

    Odpovědi

    25.5.2014 20:56 ewew | skóre: 40 | blog: ewewov_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pada ssh server. Proc?

    Pozri priečinok /var/log.

    Root v linuxe : "Root povedal, linux vykona."
    26.5.2014 14:14 Milan Uhrák | skóre: 31 | blog: milan_at_ABC
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pada ssh server. Proc?
    http://www.abclinuxu.cz/poradna/linux/show/387675 to se stává
    26.5.2014 16:44 2012
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pada ssh server. Proc?
    mrknul bych do syslogu pripadne /var/log/messages, uroven logovani se da zmenit v /etc/ssh/sshd_config, nebo zkusit novejsi jadro -> novejsi ovladac
    26.5.2014 18:59 Petr Šobáň | skóre: 80 | blog: soban | Olomouc
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Pada ssh server. Proc?
    Já bych řekl že zatuhne síťová karta.

    Skus připojit klávesnici s monitorem a jak to spadne tak z klávesnice restartovat síťovku co to udělá.

    Jinak skontrolovat logy po pádu v /var/log - všechny aby jsi zjistil co se děje.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.