Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Jak zjistit uživatelské skupiny v systému bez použití cat /etc/groups? Mám možnost v Gnome-control-center vytvořit uživatele dát mu možnost správce už ale ne přiřadit uživatelské skupiny. V CLI mám příkazy,
gpasswd (1) - spravuje soubor /etc/group (bez příkazu se nedozvím co to dělá. Začátečník neví k čemu ten soubor je)
gpasswd [volba] SKUPINA
Volby:
-a, --add UŽIVATEL přidá UŽIVATELE do SKUPINY
-d, --delete UŽIVATEL odstraní UŽIVATELE ze SKUPINY
-h, --help zobrazí tuto nápovědu a skončí
-Q, --root CHROOT_DIR directory to chroot into
-r, --remove-password odstraní heslo SKUPINY
-R, --restrict povolí přístup ke SKUPINĚ jen členům
-M, --members UŽIVATEL,... nastaví seznam členů SKUPINY
-A, --administrators SPRÁVCE,...
groupadd (8) - Vytvoří skupinu
groupdel (8) - Smaže skupinu
groupmod (8) - upraví skupinu
Nenašel jsem příkaz který mi zobrazí skupiny v systému, takže tyto příkazy použít nemůžu, protože oni vyžadují znát nějakou skupinu.
Řešení dotazu:
neviděl, nemám totiž příkaz group
To já také ne, a přesto mám manuálovou stránku group v 5. sekci. /etc/group je totiž konfigurační soubor a konfigurační soubory mají manuál v 5. sekci.
Nic tam stejně není
Jinak mám poslední verzi manuálových stránek.
Tak to asi máte zvláštní distribuci, protože group(5) je v man-pages snad odjakživa.
jea co tam tedy je?
Mohl být více jednoznačný. Mám situaci kde mi něco nejde, třeba připojit disk, a náhodou vím, že potřebuji přiřadit svůj účet do nějaké skupiny ..., jak se dovím, do které?
To by bola celkom zrozumiteľne a správne položená otázka. Prečo si ju tak nenapísal rovno? Btw, odpoveď by bola, že: to môže závisieť od distribúcie, ale pravdepodobne "plugdev".
Keby existoval príkaz "abrakadabra", ktorý vypíše, že existujú skupiny:
skupinaA skupinaB skupinaC ...
tak ti to ako pomôže?
tady jsou už jen kecalovéObčas sa stáva, že odpoveď je komplexnejšia, než je nevyhnutné s cieľom vysvetliť súvislosti. Žiaľ tým, čo sa pýtajú, sa často nechce tráviť čas rozmýšľaním. Či už nad tým, ako položiť otázku, alebo nad informáciou, ktorú dostanú v odpovedi.
Keby existoval príkaz "abrakadabra", ktorý vypíše, že existujú skupiny: skupinaA skupinaB skupinaC
skupinaA - slouží
skupinaB - - // -
Existence souboru by mě nemusela vůbec zajímat.
getent group
.
Sorry, že odkazuji
Odkaz by nevadil (pravda, kdyby byl zadaný jako odkaz, bylo by to lepší), první věta tamního dotazu, to už je jiná.
je tam odpověď, proč to není na co jsem se ptal
Ne. Je to přesně to, na co jste se ptal. Že to není to, co jste chtěl vědět, to je jen a pouze váš problém. Pokud chcete efektivně pracovat s počítači, měl byste se snažit právě o to, aby to, na co se ptáte, bylo pokud možno totéž jako to, co chcete vědět. Protože dokud nebudeme mít rozhraní, které počítači umožní číst myšlenky, bude vám odpovídat jen na to, na co se ho zeptáte. A ani zdejší diskutující takovým rozhraním nedisponují.
Realita je taková, že žádná skupina nemá v systému nějaký apriorní význam. Ten význam dostane až tím, koho do ní přidáte a (především) jaká oprávnění té skupině přidělíte (nebo jaká přidělili autoři distribuce). Takže se sice někde můžete dočíst, že např. skupina wheel
zahrnuje uživatele, kteří mají právo používat sudo
, ale to je ve skutečnosti jen otázka nastavení v /etc/sudoers
, které tam většina linuxových distribucí ani nemá. Podobně to, že (někde) skupina shadow
opravňuje číst obsah /etc/shadow
, je jen výsledek toho, jak má ten soubor nastavená práva, ne toho, že by ta skupina měla nějaký speciální význam.
Proto, ať se vám to líbí nebo ne, nemá smysl jiná odpověď než "podívejte se do dokumentace". A samozřejmě pokud možno do dokumentace ke konkrétní distribuci, protože každá může skupiny a práva nastavovat jinak.
$ apropos wheel pam_wheel (8) - Only permit root access to members of group wheel ppmwheel (1) - see http://netpbm.sourceforge.net/doc/ppmwheel.html
Správná odpověď se tedy nachází v pam_wheel(8).
Ale obecně, jak už bylo řečeno, názvy skupin nejsou nijak standardizované. Ćasto vznikají z potřeby konkrétního programu. Je tudíž třeba hledat v dokumentaci dané distribuce. Lepší distribuce ji mají zabalenou a lze ji nainstalovat jako každý jiný balíček. A jinak máte pravdu, že dnes se často věci dávají jen na web. Holt je to taková móda.
Tiskni
Sdílej: