Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Raspberry Pi: Jak nastavím/sesynchronizuju správný (UTC) čas v Raspbianu nebo Arch Linuxu ARM ještě před pokusem připojit NFS-Root?
(Mám totiž podezření, že kvůli velké prodlevě (delay) při připojování NFS-Root skončí boot kernel panic.) Předem díky za všechny reakce.
Díky. Máš pravdu. Ale nevím, jak si udělat vlastní initramfs, protože se standardními nástroji obsaženými v Arch Linuxu ARM, Raspbianu to prostě "nejde". -- Nevím, které jaderné moduly zahrnout do initramfs...
Díky. To zařízení, ze kterého připojuju nfsroot používá NTP (Je to Arch Linux). Mně se jedná o čas na Raspberry Pi, resp. Raspbianu či Arch Linux ARM. A to, aby byl správně nastavený už před připojováváním nfsroot.
Díky. Zkusím to.
switch_root
: nějak jsem nedával pozor a nedbal upozornění:
WARNING: switch_root removes recursively all files and directories on the current root filesystem.
No a to upozornění je pravdivé. Spolehlivě mi to smazalo celou kartu.
Možná jsem se špatně vyjádřil, ale to upozornění na mazání se vyskytuje v manuálové stránce. Jinak po zběžném shlédnutí zdrojáků jsem nabyl dojmu, že by se to mazání dít nemělo. Pochopil jsem to správně? Není v Archu jiná verze?
Tak jsem vyzkoušel tu kartu v jiném PC (s Windows) a alespoň první vfat oddíl existuje. Chyba je zřejmě ve čtečce v notebooku. Omlouvám se za mystifikaci.
Prosím o prominutí -- chyba byla nejspíš v čtečce (SD) karet v notebooku. Protože když dám tuto kartu do jiné (externí) čtečky, je všechno, jak má. Ještě jednou se omlouvám za mystifikaci.
Nenakopneš mě prosím, jak bych umístil dočasný root do paměti RAM, tak aby nevadilo, že switch_root "všechno" smaže?
Díky. Vydám se cestou ramdisku. V Arch Linuxu je standardně mkinitcpio
, který pro tento účel slouží. Tak snad se mi ho podaří přemluvit, aby fungoval i v "malině".
Toto by mělo být řešení mého problému. Dávám to sem, abych neztratil odkaz na toto řešení.
Tohle mě posunulo dál, ale bohužel jsem si celou kartu vymazal (switch_root
).
Budu muset zjistit, jak dočasný root umístit do paměti RAM.
Tiskni
Sdílej: