Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Vhodný by byl Thunderbird.
POP3 je fosilní prehistorická minulost. Překvapuje mě, že se to ještě nedávno někde používalo.
IMAP není určený k tomu, aby se pracovalo s nějakými lokálními složkami. Složky jsou vždy na serveru a basta. V mailovém klientovi se dá samozřejmě nastavit, aby si kopie zpráv synchronizoval lokálně pro offline přístup, ale kopírování do nějakých lokálních složek je zkrátka zlo, protože takové uspořádání zpráv potom existuje jen na jednom počítači, zatímco z kteréhokoliv dalšího IMAP klienta (tablet, mobil, jiné počítače) nebude viditelné. To je špatně z hlediska zálohování a synchronizace mezi zařízeními.
Opera je closed-source blob, proto je nejlepší se se stížnostmi na její fungování obracet přímo na výrobce.
POP3 pořád ještě nabízí např. centrum.cz nebo seznam.cz.Vhodný by byl Thunderbird.
POP3 je fosilní prehistorická minulost. Překvapuje mě, že se to ještě nedávno někde používalo.
To je na mě trošku silné vyjádření. Chápu výhody IMAP, ale taky bych čekal, že si můžu některé zprávy jednoduše zazálohovat a ze serveru smazat. Tohle Opera patrně neumí, Předpokládám, že Thunderbird ano.IMAP není určený k tomu, aby se pracovalo s nějakými lokálními složkami. Složky jsou vždy na serveru a basta. V mailovém klientovi se dá samozřejmě nastavit, aby si kopie zpráv synchronizoval lokálně pro offline přístup, ale kopírování do nějakých lokálních složek je zkrátka zlo, protože takové uspořádání zpráv potom existuje jen na jednom počítači, zatímco z kteréhokoliv dalšího IMAP klienta (tablet, mobil, jiné počítače) nebude viditelné. To je špatně z hlediska zálohování a synchronizace mezi zařízeními.
Thunderbird má jakési lokální složky, kam se dají kopírovat zprávy. Pravděpodobně tedy umožňuje zkopírovat si zprávy z IMAP serveru do těchto lokálních složek (což je ovšem jiný proces než automatické udržování lokálních kopií IMAP složek pro offline použití). Pokud se nepletu, v dobách POP3 se všechny zprávy kopírovaly do lokálních složek podobného typu, protože obousměrná synchronizace se serverem neexistovala.
Zprávy se dají z Thunderbirdu samozřejmě ukládat taky jako soubory (.eml), což je sice nejméně pohodlné řešení, ale zprávy jsou pak ve formátu, který přečte v podstatě každý E-mailový klient (a leckdy i člověk) — nejsou pak tedy ve formátu specifickém pro Thunderbird.
Smysl mazání zpráv (pouze) ze serveru mi uniká. Nikdy jsem žádný mail nesmazal (samozřejmě kromě SPAMu), protože k tomu zkrátka nemám důvod. Mám tu zkušenost, že dostupná kapacita disků narůstá nesrovnatelně rychlejším tempem než velikost mé mailové schránky. Kromě toho schránku nikdy nemám na lokálním disku a mám ji právě jenom na serveru, aby z pohledu všech mých zařízení vypadala vždy stejně.
Řekl bych, že sice možná ještě spousta poskytovatelů nabízí POP3, ale že neexistuje poskytovatel, který by nabízel pouze POP3, tj. který by nepodporoval IMAP. Mrtvolu zvanou POP3 už není důvod udržovat při životě. Když jsem před cca 10 lety uváděl do provozu svůj mailový server, rozhodl jsem se tenkrát, že podpora POP3 tam už od začátku zkrátka nebude.
Tiskni
Sdílej: