abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 19:00 | IT novinky

    Na akci Made by Google 2026 (YouTube) bude oficiálně představena jedenáctá generace telefonů Pixel s novým čipem Google Tensor G6 a hodinky Pixel Watch 5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) se spolu s partnery z dalších zemí připojil ke společnému upozornění (Joint Cybersecurity Advisory) týkajícímu se probíhající kybernetické kampaně skupiny LAUNDRY BEAR zaměřené na uživatele e-mailové platformy Zimbra Collaboration Suite (ZCS) nejméně od července 2025. NÚKIB doporučuje organizacím využívajícím Zimbra Collaboration Suite neprodleně ověřit, zda

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:22 | Nová verze

    Intel vydal 42 upozornění na bezpečnostní chyby ve svých produktech. Současně vydal verzi 20260811 mikrokódů pro své procesory.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:33 | Zajímavý článek

    Sny o designu GNOME Shellu, článek s náhledy a videi, představuje dlouhodobou vizi týmu GNOME pro vylepšení uživatelského rozhraní GNOME Shellu. Zatímco nedávné verze přinášely spíše drobné úpravy, designéři nyní plánují zásadnější změny.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 9
    dnes 05:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.5 sady aplikací pro SSH komunikaci OpenSSH. Přináší řadu důležitých bezpečnostních oprav, vylepšení funkcí a oprav chyb. Nově vyžaduje podporu ECC (Elliptic Curve Cryptography) v libcrypto, včetně křivky NISTP521.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 05:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 10.6 z Debianu vycházející linuxové distribuce DietPi pro (nejenom) jednodeskové počítače. S novými obrazy pro Orange Pi 4 Pro, Orange Pi Zero 3W a Odroid M1/M1S/M2. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Námořní drony používané elitními jednotkami britského královského námořnictva tajně posílaly údaje do Číny. Stroje vybavené čínskými komponenty měly být využívány pro vojenské operace na Blízkém východě. Kamery na dálkově řízených průzkumných člunech K3 Scout byly vybavené součástkami, které bez vědomí britského námořnictva odesílaly informace do spojeného zařízení v Číně. Britské námořní síly využívaly flotilu námořních dronů

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 13:33 | IT novinky

    Alza.cz nabízí herní AlzaPC s předinstalovaným Linuxem (YouTube), konkrétně s linuxovou distribucí Bazzite (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 04:55 | Nová verze

    Squeak (Wikipedie), open source implementace programovacího jazyka a prostředí Smalltalk, byl vydán ve verzi 6.1. Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:44 | Bezpečnostní upozornění

    V Linuxu v KVM byla nalezena a v upstreamu již byla opravena kritická zranitelnost Zapscape aneb CVE-2026-64561. Root na hostovaném počítači (virtuální stroj) může obejít izolaci a získat plnou kontrolu nad hostitelským systémem (DoS útok nebo vzdálené spuštění kódu s právy roota). Na obou hlavních architekturách – Intel i AMD. Zranitelnost v Linuxu existovala 6 let (od července 2020 do července 2026).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (10%)
     (7%)
     (2%)
     (18%)
     (30%)
     (6%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (23%)
    Celkem 2373 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Debian Wheezy a chyba 43 ?

    16.11.2014 14:37 aaaondra
    Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Přečteno: 614×
    Dobrý den. Mám notebook s OS W7 86 (32 bit). HDD160Gb. RAM 2Gb. HDD 160Gb je rozdělen na 3 díly. Cca 65Gb W7(32 bit), 45Gb záloha W7(32 bit) a 50Gb Debian Wheezy(64 bit). Jsem začátečník a tak to mám trošku domatlané, ale ke své spokojenosti. Nějaký čas uběhl a já se rozhodl, že udělám trochu pořádek. Chtěl jsem si přenést pár drobností z W7 do Debianu a připravit notebook na likvidaci W7. Vše co jsem si chtěl z W7 zálohovat jsem si zazálohoval a připravil W7 na likvidaci. Když jsem chtěl ve W7 vypnout Firefox, tak zamrzl. Zmáčknul jsem Ctrl+Alt+Delete, abych mohl ukončit program. Místo toho, aby se zapnul správce souborů a já mohl vypnout Firefox, tak se celý systém zřítil natvrdo a vypnul. (Nevím zda jsem nepřehlédl nějakou aktualizaci, která mohla běžet na pozadí W7.) Mávnul bych nad tím rukou,(Chci je stejně zlikvidovat.) ale nemohu se od té doby dostat do svého Debianu, ve W7 se vyply ovladače grafické karty a hlásí chybu 43. Nejde grafika a já to používám zatim jako jediné spojení s váma. Opravovat W7 nemá smysl. Debian Wheezy mám nainstalovaný na W7 a dělá následující: Po startu notebooku se ukáže tabulka, kde si mohu vybrat zda chci W7 a nebo Debian. Bez mého zásahu se po určitém čase začne zapínat Debian Wheezi. Vždy naběhla dlouhá sestava potvrzených příkazů a potom se zapnul Debian. Nyní naběhne jenom toto: Loading , please wait INIT:version 2.88 booting [info] Using makefile-style concurrent boot in runlevel S. [Ok] Reading early boot files [Ok] Starting the hotplug events dispatcher: udevd [OK] Synthesizing the initial hotplug events... done. [...] Waiting for /dev to be fully populated... [ 19.787831] [drm] nouveau 000 0:01:00.0: 0xC2EB: Init table command not found: 0:00 Pak začne restart a jde to do kolečka. Předem děkuji všem za pomoc a přeji krásný a úspěšný den. Ondra

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    Jendа avatar 16.11.2014 14:47 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Může to být hardwarová chyba.

    Možná, že kdybys nabootoval kernel s nouveau.modeset=0 gfxpayload=vga=text nofb nomodeset nosplash, tak nouveau neprovede tu věc, která to rozbije. No a pak se taky dá nouveau zakázat (zápisem blacklist nouveau do /etc/modprobe.d/blabla.conf).
    16.11.2014 16:46 aaaondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Nešlo by to prosím trochu více rozepsat? Nevím jak do toho. Jak to uchopit? Díky.
    16.11.2014 17:22 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    uchop notas :)
    v tabulce s vyberem win a debian:
    - najed na debian
    - zmackni e (to znamena editovat polozku)
    - najed na radek zacinajici linux /boot/vmlinuz (coz je kernel, neboli jadro)
    - dojed v radku na misto kde je napsano: splash
    - smaz splash a misto toho napis kernel parametry ktere radil Jenda (cele od nouveau po nosplash)
    
    16.11.2014 18:04 aaaondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Moment. Jdu na to.
    16.11.2014 19:10 aaaondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Ještě jsem se vrátil pro jednu maličkost. Když to začnu upravovat podle návodu, jakým příkazem to uložím a jakým příkazem ukončim editaci. Moc děkuji.
    16.11.2014 19:25 MadCatX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    F10
    16.11.2014 19:26 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    ulozit na trvalo tu nelze, to se pripadne pak dela jinak a jinde v bezicim systemu
    (uprava v souboru /etc/default/grub pridanim do radku k nastaveni GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT, a pregenerovanim Grub menu pomoci: sudo update-grub)

    ukoncit editaci a pustit boot s tema upravama: Ctrl+X nebo F10 (je to psano dole v napovede pri editaci :) )
    16.11.2014 20:28 aaaondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Vše bylo OK, až po řádek linux /boot/vmlinuz. Není v něm nikde splash. Ani v žádné jiné řádce. Řadky až do konce tabulky: 1.řádek: linux /boot/vmlinuz-3.2.0-4-amd64 root=UUID=eb19b0de-d2f7-45cb-9153-\b5f39db363fc ro quiet 2.řádek: echo'Loading initrial ramdisk...' 3. a poslední řádek: initrd /boot/initrd.img-3.2.0-4-amd64
    Řešení 1× (aaaondra (tazatel))
    16.11.2014 20:49 Much Blee | skóre: 4
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Parametry dopsat na konec prvního řádku za „ro quiet“.
    18.11.2014 14:30 aaaondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Dobrý den. Všem moc děkuji. Dostal jsem se do Debianu. Někdo zde napsal, že zavádění Debianu může bránit grafická karta. Ano je to tak i když jsem se nakonec do Debianu dostal, tak v gnome již nešlo spustit vůbec nic. Grafická karta je prostě fuč. Všem moc děkuji a přeji pěkný a úspěšný den. Ondra
    18.11.2014 16:21 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    no ty parametry zakazali zavedeni nvidia ovladace pro kernel, jakmile nabehne grafika tak uz se pouziva ovladac pro Xka, takze pokud bys mas intel+nvidia zkus jeste toto, treba tim ze vypnes nvidia pobezi grafika pod intelem ok..
    pokud mas jen nvidia bez intel grafarny tak to samo pada, leda jestli by nepomohlo vnutit Xkam aby misto nvidia pouzili jen vesa driver ??
    18.11.2014 16:40 MadCatX
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Jenže pokud tazatel výslově nenastavil, že se má používat použe nVidií grafika - což navíc na "muxless" variantách Optimu ani nejde - používal by Linux Intelí grafiku automaticky a po zablacklistování ovladače by systém fungoval jako předtím. Tady zřejmě nezbude nic jiného, než sehnat jiný počítač nebo se pokusit o reflow. Pokud není grafika napevno navařená na desce, dala by se sehnat náhradní, ale cenově se to zejména do notebooku po záruce moc nevyplatí.
    18.11.2014 16:49 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    nemam prakticke zkusenosti s hybrid gfx, jen vim ze existuje prime nebo bumblebee pro optimus ale nezkoumal jsem jejich chovani pri praktickem pouziti... vychazel jsem proste jen z logicke uvahy ze pokud vyruseni aktivace nvidia pro kernel mu system nabehl ale zkolaboval v grafice ze by bylo mozne ze ten kolaps ma na svedomi aktivace Xovladace takze asi ne no :) porad ale plati ze teoreticka minimalni sance pokud nema intelackou, je zkusit nahodit Xka s vesa drv :) sice by to bylo pomale, ale lepsi (mozna) nez notas rovnou vyhodit :)
    16.11.2014 18:01 aaaondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Název protokolu:-System
    Zdroj:         Microsoft-Windows-Kernel-Power
    Datum:         15.11.2014 17:49:04
    ID události:   41
    Kategorie úlohy:(63)
    Úroveň:        Kritická
    Klíčová slova: (2)
    Uživatel:      -SYSTEM
    Počítač:       Michal-PC
    Popis:
    Systém se znovu restartoval, aniž by se předtím zcela vypnul. Tato chyba mohla být způsobena tím, že systém přestal reagovat, selhal nebo že došlo k neočekávané ztrátě napájení.
    Kód XML události:
    Tuto kritickou chybu jsem našel ve W7. Kódy jsem musel vymyzat, protože to na mě křičí, že některé příkazy jsou nepřípustné. (EVENT,SYSTEM a pod.) Jak to sem mám vložit?
    16.11.2014 16:16 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Odisla ti nVidia. Bezny problem...
    16.11.2014 16:40 aaaondra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    Běžný problém. Asi ano, ale to by přece nezabránilo zavedeni Debianu.
    16.11.2014 17:33 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Debian Wheezy a chyba 43 ?
    pokud se jadro snazi aktivovat Nvidia (cemuz by meli zabranit ty parametry jadra od Jenda), tak to muze zabranit zavedeni Debianu celkem lehce :)

    jestli se jedna o hybrid s intel a nvidia grafarnou, teoreticky muze byt i volba v biosu neco jako toto
    kdy integrated = intel, discrete = nvidia, nvidia_optimus = automaticke_prepinani a tam muzes zkusit zvolit integrated

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.