Vývojáři open source operačního systému ReactOS (Wikipedie), jehož cílem je kompletní binární kompatibilita s aplikacemi a ovladači pro Windows, se na síti 𝕏 pochlubili, že ReactOS zvládne počítačovou hru Half-Life.
Byla vydána nová verze 4.8 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Apple container dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o open source nástroj pro spouštění linuxových kontejnerů na macOS postavený nad containerization. Napsaný je v programovacím jazyce Swift a optimalizovaný pro Apple silicon.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2026-06 aneb Eclipse 4.40. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Asterinas (GitHub) je v Rustu napsané jádro operačního systému poskytující s jádrem Linux kompatibilní ABI. Vydána byla verze 0.18.0. První distribucí postavenou nad jádrem Asterinas je Asterinas NixOS. Nejedná se o oficiální projekt NixOS a nemá nic společného s NixOS Foundation.
Podrobně byla rozebrána kritická zranitelnost v nf_tables (CVE-2026-23111). Další lokální eskalace práv na Linuxu. V upstreamu byla zranitelnost již v únoru opravena. Ve zdrojovém kódu stačilo odstranit 1 vykřičník.
Evropská komise (EK) nařídila americké společnosti Meta, že musí znovu umožnit bezplatný přístup konkurenčním obecně zaměřeným asistentům umělé inteligence (AI) k WhatsAppu a tento přístup musí zachovat až do ukončení antimonopolního šetření. Opatření je dočasné a má zabránit vážnému a nevratnému poškození konkurence na rychle rostoucím trhu s obecnými AI asistenty. Meta uvedla, že se proti rozhodnutí odvolá.
Společnost Anthropic představila AI modely Claude Fable 5 a Claude Mythos 5. Claude Fable 5 je první model třídy Mythos určený pro běžné použití.
Byla vydána nová stabilní verze 3.24.0, tj. první z nové řady 3.24, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem pracují vývojáři v Rustu napsaného mikrokernelového unixového operačního systému Redox OS (Wikipedie)? Byl publikován přehled vývoje za květen. Vypíchnout lze nový scheduler EEVDF nebo port desktopového prostředí Xfce na Redox OS.
Bohuzel, jenom cenou se konkurovat neda.
Ale abych jen neplacal z hladu : 1) nulova podpora HW dekodovani videa 2) priserne zastaraly kernel 3) velice slaby vykon pri vypoctech ve srovnani s x86
Na prvni pohled to vypada hezky, ale za to trapeni to nestoji.
Ma to vyznam tam, kde potrebuju jednoduchou aplikaci a potrebuju ji treba 100x. Tak koupim sto desek, nahodim soft a frcim. Ale na nejake univerzalni vyuziti asi ne. Urcite taky hledej desky, ktere jsou znamejsi - maji nejakou podporu. To, ze vyrobce vzal chip a nalepil na nej par periferii a prodava to za dobrou cijeeeenu z toho jeste nedela dobry kup.
)) Ne, vazne, byl jsem velky optimista, ale co nevidet to pujde z domu, tech par korun rocne za elektriku mi nestoji za ten pobyt ve cvokhauzu.
Planuju jeste zkusit nejaky rikomagic dongle s androidem a jestli se to bude zadrhavat, poleti to oknem a koupim si HTPC miniITX desku s Intelem.
Dnes se delaji prima x86 desky s napajenim z DC zdroje 12V a bez ventilatoru. Male, docela levne, spotreba 12-15W .. pohoda.. Premyslel jsem nachlup stejne, jako ty. Ale jak rikam, nervy mam jen jedny a cas taky neco stoji.
Takze proto miniITX deska je uplne idealni. Nechapu, proc se vsichni honi za rozmery, kdyz to pak stejne daji za televizi, nebo pod skrinku. Hlavni je, aby to nehucelo.
Tiskni
Sdílej: