Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.
Zdravím Vás, nedávno jsem si ke svému postaršímu notebooku s grafárnou nVidia 310M připojil druhý monitor. Původně jsem chtěl mít dvě plochy i s možností přesunovat aplikace, ale nějak jsem to nebyl schopen nastavit.
Nyní běžím s konfigurákem: http://pastebin.com/QPT2YZVJ kde mám dvě oddělené Xscreeny, každou pro jeden monitor. Na kterém XScreen aplikaci pustím, tam mi prostě běží. Není to ideální, ale jakž takž to běhá.
Jediné, co mi dost vadí, že mi vedlejší plocha "krade focus".
Příklad: Používám vysouvací terminál "Yakuake" na monitoru ntb, při zmáčknutí klávesové zkratky terminál vyjede, při zmáčknutí znova zajede. Když chci totéž udělat znovu, tak klávesová zkratka nefunguje a focus je na vedlejším monitoru v Netbeans.
Příklad 2: Notes má "multimediální" klávesy na zeslabování/zesilování zvuku, které při focusu na druhém monitoru nefungují.
To zesilování je asi nějaký problém "globálnosti" klávesových zkratek, to první nevím. Máte někdo podobnou zkušenost? Vyřešil to někdo? V čem je problém? Nebo máte ověřené konfiguráky?
Málem bych zapomněl konfiguraci: Lenovo g560 - nVidia 310M, Gentoo, KDE 4.14.3
Děkuji za jakékoliv podněty
Rcz
Řešení dotazu:
Obávám se, že možnost mít dva oddělené desktopy (na jedné grafické kartě) už dnes nikdo příliš aktivně neudržuje a funkčnost něčeho takového je otázkou štěstí. Doporučuji vyhodit všechny konfigurační soubory pro X.org a místo toho naklikat nastavení buď v nvidia-settings nebo v systemsettings od KDE.
Tady to doporučení mi už někdo říkal, leč když jsem odstranil konfiguráky, tak mi Xka nenaběhly vůbec tuším s hláškou "No screen found". Navíc můj xorg.conf vznikl naklikáním z nvidia-settings a dodáním flagů pro podtaktování grafiky, aby tolik nehučel větráček.
Vím, že "novější" distra už xorg.conf nemají, ale jak je na tom gentoo? Ať googlím sebevíc, tak všude píšou o configu přes xorg.conf. Jak jsou na tom ostatní gentooisti? Máte jej ještě? Jsem "pozadu" jen já nebo je to ještě standard?
Tak jsem to zkusil znovu, bez konfiguráku. http://pastebin.com/9KGJqLa3 Zdá se, že se to snaží nějak autokonfigurovat, ale sletí to při načítání driverů. Mám tomu nějak předhodit nvidii a zbytek nechat prázdný? Nebo něco jiného?
Vypadá to, že by to chtělo odinstalovat/blacklistnout nouveau (tedy blacklistnout kernelový modul a pro jistotu odinstalovat i odpovídající X.org ovladač) a pak to zkusit s binárním NVidia driverem znovu. Podle toho logu se tam načítají drivery, které by se fakt načítat neměly.
/etc/X11/xorg.conf.d/nvidia.conf tohle:
Section "Device"
Identifier "nVidia"
Driver "nvidia"
Option "NoLogo" "true"
Option "RegistryDwords" "EnableBrightnessControl=1"
EndSection
Je to jediný konfigurák, který to potřebuje, vše ostatní se už detekuje samo, resp. se nakliká v Nastavení systému.
Díky, to už jsem před chvílí zkoušel a skutečně to naběhlo. Pak přišel další problém s rozlišením monitorů - jeden je 16:9 a druhý 4:3, ale pro oba to nedovolilo jiné rozlišení než, se společnou výškou. To by se asi ještě poštelovalo.
U tohoto jsem si vzpomněl, proč jsem si dříve tu konfiguraci pro dva monitory udělal tak jako teď. Při maximalizaci okna na jedné obrazovce se natáhlo přes obě. S tímto se nikdo nesetkal? Že by se mu maximalizovalo okno přes oba monitory?
Googlil jsem podobný problém, a radili dát useflag xinerama a překompilovat ovlivněné balíčky, vyzkouším, ale nevím nevím.
Díky za reakceOpravdu to nejde normálně nakonfigurovat v nvidia-settings nebo v systemsettings od KDE? TwinView má NVidia už nějaký ten pátek a tohle prostě musí fungovat.
Jinak maximalizaci okna na správném monitoru zajišťuje window manager, tedy KWin. V KDE se dá několik detailů nastavit. Rozhodně je potřeba se navíc podívat do systemsettings na nastavení monitoru (kvůli čemuž je někdy potřeba doinstalovat nějaký KDE RandR balíček, který je například v ArchLinuxu tak nějak automaticky, zatímco v jiných distrech implicitně být nemusí a v tom případě se pak nastavení monitorů v systemsettings neobjevuje) a zkontrolovat, jak rozvržení a vzájemnou polohu monitorů „vidí“ KDE.
Xinerama je věc z minulého století, která snad už ani neexistuje a které je potřeba se vyhnout nejširším možným obloukem. Naposledy jsem něco takového použil v roce 2005 na tak staré grafické kartě Intel, že tam jiná možnost nebyla.
Ha, tak mám částečné řešení... Opravdu pomohlo přidat USE flag "xinerama" do make.conf a udělat "emerge -DN world" sice ovlivnil málo balíčků, ale maximalizace funguje tak jak má - na tom monitoru, kde ono okno je.
Aplikace jdou normálně přesouvat mezi monitory, jediné, co mám v xorg.conf je definici grafárny + ty podtaktovací blbosti.
Jediné, co je zatím špatně je rozlišení exterňáku. Interní monitor má 1366x768 a ani nvidia-settings ani kScreen nedovolí na externím dát více na výšku než 768. Dělá vám to taky?
Dík moc. Rcz
Tiskni
Sdílej: