abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Emigrace oddílu - UUID

    5.3.2015 09:26 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Emigrace oddílu - UUID
    Přečteno: 660×
    Zdar, poněkud blbý dotaz, který se už určitě mnohokrát řešil...
    Chci zkusit přeemigrovat stávající Mageju z HDD na SDD. Podařilo se mi pomocí dd zkopírovat zavaděč i celý oddíl, pak jsem přepsal menu.lst Grubu a fstab, aby tam bylo /dev/sda1 a ne identifikační označení oddílu. Do fstab jsem potom zapsal i nový swap. Jenže ouha: i po těchto změnách mi to vypíše:
    /dev/disk/by-uuidxxx does not exist.
    Takže ve kterém konfiguráku je ještě uvedena identifikace oddílů? Předpokládám, že až přepíšu všechny, mělo by to chodit, ale dočetl jsem se i o "rebuild init"...

    Díky moc
    http://bandzone.cz/_90972

    Odpovědi

    5.3.2015 10:51 Tomáš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Když jsem dával Redhat/Centos/Fedoru na nový disk, tak jsem dycky musel přegenerovat initrd, jinak mi boot končil na kernel panic.
    pavlix avatar 6.3.2015 10:53 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    To je zvláštní. Když jsem kopíroval disk ručně, tak jsem nic generovat nemusel.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    19.3.2015 09:26 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Takže nevyřešeno, čistá instalace.
    dracut -f initrd-tvojejadro-tvojearch.img tvojejadro-tvojearch nějak proběhl, ale stav zůstal stejný.
    update-initramfs -k all -u Příkaz neexistuje update-initramfs prostě v distribuci není...
    Stále to vypisuje ten chybný UUID swap, přestože jsem pomocí grepu prohledal kongiguráky a nikde se už nevyskytuje. Takže pro mě zatím neřešitelné...
    http://bandzone.cz/_90972
    5.3.2015 11:38 Host
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Řešením je buď nový initrd (/boot) nebo přepsat UUID na nových oddílech pomocí příkazu tune2fs
    5.3.2015 16:02 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    # muzes prohledat pritomnost....
    grep -r PUVODNI_UUID_KTERE_RVE /etc/* /boot/grub/*
    
    # zjisteni noveho UUID ktere dej do /etc/fstab, predejdes problemum v budoucnu kdy pridas disk kterej by ti posunul oznaceni ssd...
    # pokud mas swap, tak to same i pro swap oddil
    blkid /dev/sda1
    
    # pro jistotu preinstalovani grubu
    sudo grub-install /dev/sda
    
    # menu.lst byl starej grub, nejspis (snad) mas grub2 a ten ma  grub.cfg
    # ale neprepisuje se rucne, doplneni cmdline (netreba pro UUID) se dela v /etc/default/grub
    # stejne by se to zrusilo pri prvni aktualizaci jadra a/nebo pridavnejch kernel modulu
    sudo update-grub
    
    # obnoveni initramfs pro vsechna instalovane jadra
    sudo update-initramfs -k all -u
    
    6.3.2015 08:25 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Takže tady je to popsáno, skutečně je potřeba přegenerovat init. No zkusím to...

    https://forums.mageia.org/en/viewtopic.php?f=7&t=7093&sid=c3630649a62ef953aeae7e67d672c047&start=25
    http://bandzone.cz/_90972
    pavlix avatar 6.3.2015 10:52 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Mimochodem, init je binárka, kterou jádro spouští jako první, negeneruje se. To, o čem píšeš není init, ale initrd.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    pavlix avatar 6.3.2015 11:55 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Ještě naokraj k terminologii, je to migrace, nikoli emigrace.
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    6.3.2015 12:03 R
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    A tiez SSD namiesto SDD...
    6.3.2015 15:55 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    a Mageia misto Mageja... :)
    7.3.2015 22:26 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Tož kua, to jste mi to nandali...
    Takže protože jsem udělal všechny kroky, které jsou v v oné diskusi zmiňovány. KROMĚ initrd, jelikož tam právě ten příkaz chybí, našel jsem ho jinde. mělo by to být:

    mkinitramfs -o initrd-mojejadro.img
    Je to správně?
    http://bandzone.cz/_90972
    pavlix avatar 8.3.2015 10:59 pavlix | skóre: 54 | blog: pavlix
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Tož kua, to jste mi to nandali...
    Chybama se člověk učí :).
    Já už tu vlastně ani nejsem. Abclinuxu umřelo.
    8.3.2015 11:05 nobody
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    nejsem si jistej jestli v mageia, ale zkusil si update-initramfs viz ?
    nebo mozna spis:
    dracut -f initrd-tvojejadro-tvojearch.img tvojejadro-tvojearch
    19.3.2015 09:28 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Takže nevyřešeno, čistá instalace.
    dracut -f initrd-tvojejadro-tvojearch.img tvojejadro-tvojearch nějak proběhl, ale stav zůstal stejný.
    update-initramfs -k all -u Příkaz neexistuje update-initramfs prostě v distribuci není...
    Stále to vypisuje ten chybný UUID swap, přestože jsem pomocí grepu prohledal kongiguráky a nikde se už nevyskytuje. Takže pro mě zatím neřešitelné...
    http://bandzone.cz/_90972
    19.3.2015 13:58 pavele
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Proč tak složitě? Vytvoříš si diskové oddíly, změníš na nich UUID, aby odpovídaly původnímu disku, nakopíruješ data a přes instalační DVD obnovíš zavaděč stylem "klik-klik".

    UUID se mění pomocí:
    tune2fs /dev/sd_tvuj_diskovy_oddil -U nove_uuid
    mkswap -U nove_uuid /dev/sd_tvuj_diskovy_oddil_swap
    
    Osobně odzkoušeno na staré Mandrivě 2010, CentOS 6 a Debianu. Nebo použij fsarchiver, ten kopíruje diskový oddíl včetně UUID.

    20.3.2015 08:27 HonzaRez | skóre: 19 | blog: Jsou_mezi_nami
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Emigrace oddílu - UUID
    Díky za příspěvek, je nutné si přečíst tento odkaz, tak je problém přesně popsán:

    https://forums.mageia.org/en/viewtopic.php?f=7&t=7093&sid=c3630649a62ef953aeae7e67d672c047&start=25


    Tvůj postup jsem nikde nenašel, takže jsem ho nemohl vyzkoušet, no třeba příště.
    http://bandzone.cz/_90972

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.