Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Řešení dotazu:
which rm
? mas normalni /bin/rm
?
pripadne zkus udelat link rm na /bin/busybox
, ten by se mel chovat normalne, asi
trebas
ln -s /bin/busybox /usr/local/bin/rm
/usr/local/bin/rm ...
cp --sparse=always
?
jinak mi napada, ze se dlouho maze kvuli tomu, ze je sparse a tim padem fragmentovana, co e4defrag?
S jakyma optionama je ten filesystem primountovany?Implicitně takto: /dev/sda3 on /share/HDA_DATA type ext4 (rw,usrjquota=aquota.user,jqfmt=vfsv0,user_xattr,data=ordered,nodelalloc,noacl) Zkoušel jsem to remountnout s delalloc, ale žádný rozdíl. Zajímavé je, že pár GB velké soubory (typu například .mkv
unlink()
nebo unlinkat()
.
lstat64("stodulkovi.cz-flat.vmdk", {st_mode=S_IFREG|0600, st_size=64424509440, ...}) = 0 access("stodulkovi.cz-flat.vmdk", W_OK) = 0 unlink("stodulkovi.cz-flat.vmdk"...a v tom unlinku visí ten dlouhý čas. Pak to uklidí a končí. Takže nic zvláštního.
pokud tam mas 'find' tak to zkus smazat s nim find co --delete
- The NAS will reboot automatically after large files (larger than 850G) are removed in File Station. - It takes a very long time to move a large number of folders and files to another shared folder on the same NAS via File Station. - The Turbo NAS will occasionally reboot when transmitting large files via CIFS/SMB. - The Turbo NAS will occasionally reboot when you backup files to an external hard drive.Takže mě jejich implementace připadá dost děravá. A zkusil bych jejich forum.
V "top" se mi vypisuje, že rm běží na procesoru (proč? más pustit unlink() a čekat)
To, že běží syscall v jádře, se pořád prezentuje jako stav "R", teprve pokud by spal, bude to buď "S" (interruptible) nebo "D" (uninterruptible). Nanejvýš hrozí, že zakročí soft lockup detector, pokud by v tom jádře běžel beze spánku moc dlouho.
Jinak mazání dlouhých souborů je na ext2/3/4 opravdu pomalé, což je dáno implementací pomocí indirect, double indirect a triple indirect bloků. Ale 10 minut na desítky GB je opravdu hodně, leda snad při kombinaci pomalého procesoru, pomalého disku a málo paměti.
[...] leda snad při kombinaci pomalého procesoru, pomalého disku a málo paměti.To tam všechno je: Marvel ARM 800MHz (jednojádro tuším), 256MB RAM a disk je taky jakýsi "green". Nicméně pořád nemám uspokojivou odpověď, proč je takový rozdíl mazat zálohu malého image z vmware o velikosti 4GB (trvá cca 40s, tzn. oněch ~100MB/s) a podobně velký jiný soubor např. Rebelka.mkv (smaže za méně než 1s). Jediný rozdíl mezi těmi soubory je v tom, že vmware vznikl přes NFS a je děravý.
rm
skončí" ano.
Jinak mazání dlouhých souborů je na ext2/3/4 opravdu pomalé, což je dáno implementací pomocí indirect, double indirect a triple indirect bloků. Ale 10 minut na desítky GB je opravdu hodně, leda snad při kombinaci pomalého procesoru, pomalého disku a málo paměti.Nakonec beru toto vysvětlení jako řešení, v zásadě je to opravdu plečka - ARMv5/800MHz. Pro řešení svého problému jsem přidal do crontabu na tom NASu řádek, který dělá "echo > soubor" do těch image, které jsou starší, než 6 dnů, což bude trvat asi hodinu denně, ale pak to zálohovací script z vmware při rotaci záloh bez problému během pikosekundy smaže (přes NFS) a netimeoutuje - to byl původní problém. Aspoň se ten NAS nebude furt flákat.
Tiskni
Sdílej: