Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Mam sdileny "disk", na ktery pristupuju z Win VISTA a pak z ruznych linuxu. Na tom serveru to je ulozene pod uzivatelem firma a group users.
Samba ma ruzne ucty, napriklad firma, petr, blabla atd.
Jak mam spravne nastavit prava? Chci, abych mohl cist, zapisovat a aby to bylo trochu bezpecne. Nyni muzu bez problemu delat vse z Win Vista, protoze se prihlasuju jako user FIRMA a tedy mam prava k zapisu do adresaru a souboru. Ale kdyz se prihlasim ze sve NB s uctem petr a skupinou petr, jsem v (_!_), protoze mne to nenecha vytvorit ani slozku. Co s tim?
1) Prepsat nejak natvrdo uzivatele nebo prava v direktivach tomu urcenych v smb.conf? Vim, ze da nejak vynutit pres FORCE jiny chmod pro zapis, atd da se nejak protlacit i jiny user a je to vubec bezpecne?
2) Zmenit skupinu z users treba na smbshare a hodit uzivatele na NB do skupiny smbshare? Pak samo na serveru nastavit CHMOD tomu sdilenemu adresari, aby skupina mohla vse?
3) Vytvorit na NB uzivatele firma a prihlasovat se v SMB4K nikoliv jako Petr, ale jako firma? Neni to krkolomne, mit uzivatele v systemu, ktery nebude nic jineho, nez pristupovat k pitomemu sambasharu?
Prosim poradte, jak se to SPRAVNE dela a jak by tedy mel vypadat konfigurak pro to sdileni? Jak nastavit ty masky a chmod u sdileneho adresare, aby to slapalo? Pokazde co nastavuju sambu, tak je to na hov*o. asi jsem levej, nebo je tam silene moc podminek
Zaroven bych nechtel, aby na serveru ta sdilena slozka mela CHMOD 777, to je parodie na zabezpeceni. Asi ani samba by nemela bezet pod rootem, ze?
)) Ne, delam si legraci. Samba samozrejme overuje, protoze kdyz se pripojuji z W Vista, tak vyskoci dialog a musim se normalne zalogovat. V linuxu ne, protoze se pripojuji pres SMB4K a mam tam usera petr, ktery je i na tom serveru a asi ma shodou okolnosti i stejne heslo. Mozna jsem ho zadaval, nevim, mam to nastavene uz rok a jen se prihlasim pres smb4k a "jede to".
Jinak bezpecnost extra neresim proto, ze to sdileni neni pristupne z venku, mam to jen v lokalni siti a pripojuju se k tomu pres VPNku, takze tak.
smb://user@server/slozka
Co s tim?
Ted, kdyz se to montuje jako petr-petr je vse ok, i kdyz na serveru je to fyzicky ulozene jako firma-users. Proste samba dela jakysi preklad uzivatele, podle toho, jak se zaloguju
pam_mount, pak se ti někam do tvého stromu mountne to co potřebuješ a máš vše ve filovém stromu, takže ti funguje každý program, přece jen v krusaderu nebo Dolphinu jsou to často jen prostředky na kopírování souborů a ne na přímý přístup.
Takhle kliknu, resp. v smb4k mam nastaveny jakysi timout , ktery jaksi funguje, ze kdyz vyskubnu LANku, tak mi odmontuje ty disky.
Jinak smb4k funguje, jak pises. On to montuje do /home/petr/smb4k, takze to VYPADA jako lokalni slozka. Ale casto jen vypada, protoze nektere programy se chovaji jinak, nez kdyz je to soubor primo na disku.
udevadm monitora pak napsat jednoduche pravidlo volajici skript co bude delat jednoduse to co potrebujes, neco jako :)
/etc/NetworkManager/dispatcher.d/ (a man page píše, co se do jich posílá) CIFS nepoužívám tak ti nepomohu, ale moje NFS má tento script
#! /bin/sh
#
# nfs - start NFS in response to interface change
#
# Robert Love
# Bastian Holst <bholst@lusku.de>
case "$2" in
up|dhcp4-change|dhcp6-change)
# Check with systemd if nfs service is enabled
if /usr/bin/systemctl is-enabled nfs.service >/dev/null 2>&1; then
/bin/mount -alt nfs,nfs4
fi
;;
down)
/bin/umount -alt nfs,nfs4
exit 0
;;
*)
exit 0
;;
esac
Je vidět, že při nahození konektivity se moutne, co je ve fstab a při konci konektivity se nfs lazy umountne. Určite půjde najít obdobný script pro CIFS a případně ho upravit tak, aby v různých sítích mounul správné sdílení. Podle mne NM skripty jsou přesně to co potřebuješ.
Tiskni
Sdílej: