abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2001 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: vypnutí webky

    Dejmon avatar 9.10.2016 16:40 Dejmon | skóre: 15 | Litvinov
    vypnutí webky
    Přečteno: 477×
    Potřeboval bych poradit ohledně webkamerky, při spouštění noťasu LENOVO ideapad 100 neustále se spouští webka, jakým způsobem ji mám vypnout už při startu systému, někdy pomůže zapnou cheese - najíždí software cca 15 sekund a pak se webka dá vypnout jenom tím, že ukončím software cheese, někdy cheese naběhne ihned cca 0.5 sekundy a vypnou webku nejde, prostě se jenom vypne software a webka běží dál, poznám to podle kontolky vedle magického oka ve víku notebooku, děkuji předem
    Jdi svou cestou a nech lidi mluvit! Go your way and let the people speak!

    Odpovědi

    k3dAR avatar 9.10.2016 16:56 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    tohle je universalni workaround, chodi na vsech modelech a prezije i preinstalaci systemu: http://tinyurl.com/webcamoff
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    Dejmon avatar 9.10.2016 17:10 Dejmon | skóre: 15 | Litvinov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    To je pravda, ale také mi jde o to, že to běží softwarově :_)
    Jdi svou cestou a nech lidi mluvit! Go your way and let the people speak!
    k3dAR avatar 9.10.2016 23:59 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    tak pokud by pomohlo vzdy zapnout/vypnout cheese(i kdyz bez cheese to muze byt vzdy), tak (v pripade ze se nebude resit pricina, ale jen nasledek) by stacilo dat pri startu spoustet consolovej fswebcam, ten nahodi webku, udela snimek (muzes ukladat do /dev/null), vypne webku a zkonci...

    nebo pres "vypnuti"/"zapnuti" usb portu (webka je interne na usb):
    #dohledat cislo usb device
    grep "nazev webky z lsusb" /sys/bus/usb/devices/*/manufacturer
    #nebo nekde mozna
    grep "nazev webky z lsusb" /sys/bus/usb/devices/*/vendor
    #nebo
    grep "4cislo pred nazvem webky v lsusb" /sys/bus/usb/devices/*/idProduct
    
    # "vypnout" usb zarizeni
    echo 0 | sudo tee /sys/bus/usb/devices/zjistene_cislo_usb_device/authorized
    # "zapnout" usb zarizeni
    echo 1 | sudo tee /sys/bus/usb/devices/zjistene_cislo_usb_device/authorized
    
    pri zadavani natrvalo /etc/rc.local (nejsem si jist jestli je to staci), pak misto tee rovnou:
    echo 0 > /sys/bus/usb/devices/zjistene_cislo_usb_device/authorized
    echo 1 > /sys/bus/usb/devices/zjistene_cislo_usb_device/authorized
    

    v pripade reseni priciny... urcite nemuze byt uz neco takoveho podivneho pri startu co se snazi webku zapnout? pokud ne, tak vadnej ovladac? nebo vyzaduje pridani nejake volby?
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    Dejmon avatar 10.10.2016 16:30 Dejmon | skóre: 15 | Litvinov
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    tak přes lsusb:

    Bus 001 Device 002: ID 8087:8001 Intel Corp. Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub Bus 002 Device 006: ID 0bda:b728 Realtek Semiconductor Corp. Bus 002 Device 005: ID 13d3:5744 IMC Networks Bus 002 Device 004: ID 0bda:0129 Realtek Semiconductor Corp. RTS5129 Card Reader Controller Bus 002 Device 003: ID 17ef:0c02 Lenovo Bus 002 Device 002: ID 1d57:fa20 Xenta Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

    po vypnutí webky pomocí cheess a následně lsusb je výsledek:

    Bus 001 Device 002: ID 8087:8001 Intel Corp. Bus 001 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub Bus 003 Device 001: ID 1d6b:0003 Linux Foundation 3.0 root hub Bus 002 Device 006: ID 0bda:b728 Realtek Semiconductor Corp. Bus 002 Device 005: ID 13d3:5744 IMC Networks Bus 002 Device 004: ID 0bda:0129 Realtek Semiconductor Corp. RTS5129 Card Reader Controller Bus 002 Device 003: ID 17ef:0c02 Lenovo Bus 002 Device 002: ID 1d57:fa20 Xenta Bus 002 Device 001: ID 1d6b:0002 Linux Foundation 2.0 root hub

    prostě žádná změna, tak teď jsem z toho více méně zmatený.
    Jdi svou cestou a nech lidi mluvit! Go your way and let the people speak!
    k3dAR avatar 10.10.2016 18:59 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    to sme si asi vubec nerozumeli, pomoci lsusb zjistis jen jmeno camery (nebo VendorID ci ProductID)...
    pak prave misto cheese muzes zkusit pres "sys cestu" k usb zarizeni mu poslat signal vypni a zapni, tim se ale nazapina kamera aby svitila/snimala, ale jako bys vyndal a zandal usb a to zustalo neaktivovane dokud nepusit program co to aktivuje...

    i kdyz to nema v popisu, tohle je webcamera:
    Bus 002 Device 005: ID 13d3:5744 IMC Networks
    takze zkus najit sys(sysfs) cestu pomoci:
    grep "5744" /sys/bus/usb/devices/*/idProduct
    pak to zjistene_cislo_usb_device pouzij v postupu vypnout/zapnout (s tee z terminalu jako user, nebo bez tee v rc.local ci v terminalu po "sudo -i", nelze pouzit "sudo neco >/cesta")
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    9.10.2016 19:13 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    Výnimočne sa zhodneme, i keď to nerieši tento problém. Ale ja by som bol za čiernu teflónovú pásku. Kto má v izbe spotrebiče s agresívnym "StandBy" svetielkom, pochopí.

    PS: Kamerka sa dá zakázať aj v BIOSe, a niekedy ten zákaz aj funguje.
    k3dAR avatar 9.10.2016 23:36 k3dAR | skóre: 63
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    zalezi jestli jde o fix svetelka nebo kamery, pro kameru kobercovka staci :)
    porad nemam telo, ale uz mam hlavu... nobody
    10.10.2016 00:27 Peter Golis | skóre: 65 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    Nie je dôvod mať dve pásky na prelepovanie. Spotreba materiálu už nie je tak veľká aby to urobilo rozdiel v hodnote jednej mince.
    10.10.2016 12:15 marek_hb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    ještě to chce nezapominat na mikrofon ...
    10.10.2016 09:10 manasekp | skóre: 29 | blog: manasekp | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    Za stejnym ucelem pouzivam nalepku s logem nejakeho vyrobce ktera byla na notasu nalepena a jenom jsem ji presunul. Jiny design ale stejna technologie.
    BIOKOMP | Cas od casu se pokousim nekoho srazit k zemi abych se tam nevalel sam.
    lobotron avatar 9.10.2016 17:56 lobotron | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    Jestli jsem to dobře pochopil, tak by mělo stačit zablacklistovat modul ovladače webkamery. (většinou je to uvcvideo)
    We must steer between the "romantics" and the "ostriches".
    10.10.2016 11:55 Petr Půlpíst
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    lepící páska >8~D
    10.10.2016 19:32 j
    Rozbalit Rozbalit vše Re: vypnutí webky
    Mno ... a co takhle to proste odpojit? Rozeberes to (to muze byt trochu problem, protoze i servisaci sebou vozej na ty soudoby sragory nahradni sasi) a pokud budes mit aspon trochu stesti, tak tam proste najdes konektor, kterej vytahnes a vyreseno. Neexistujici zarizeni tvuj system nenajde, a tudiz ani nespusti.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.