Byly zveřejněny informace o kritické zranitelnosti CVE-2026-64600 pojmenované RefluXFS (technické detaily) v XFS. Je tam již od verze Linuxu 4.11, tj. rok 2017. Jedná se o lokální eskalaci práv. Neprivilegovaný uživatel může editovat libovolný soubor, například klidně zrušit rootovské heslo v /etc/passwd. Videoukázka na Vimeo. V upstreamu je zranitelnost opravena.
OpenAI / ChatGPT má dnes výpadky (OpenAI Status, DownDetector).
Poskytovatel hostingu svobodných/open-source projektů Codeberg po hlasování na valné hromadě vydal stanovisko k využívání LLM. Kvůli vytěžování infrastruktury a rostoucím cenám hardwaru, ale také hrozbám pro spolupráci v komunitě se k LLM staví kriticky. Nebude poskytovat hosting projektů vytvářených LLM agenty.
Jack Dorsey představil (𝕏) open source týmovou komunikační platformu Buzz (GitHub) s cílem snížit závislost na Slacku a GitHubu.
Poštovní klient Thunderbird byl vydán v nové verzi 153 s kódovým názvem Meadow. Jedná se o ESR (Extended Support Release) vydání. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Vylepšuje OAuth. Thundermail lze používat bez instalace doplňku.
AI tento rok naplno vtrhla do vývoje softwaru a výrazně ovlivňuje také open source projekty. Jiří Eischmann v příspěvku Jak mění AI open source na svém blogu rozebírá několik trendů, které v open source v poslední době v souvislosti s AI pozoruje, a jak tyto trendy svět otevřeného softwaru mění (Inflace projektů, Zahlcení kontroly, Klesající motivace zveřejňovat kód).
Evropská komise (EK) vyměřila americké internetové společnosti Google pokutu 890 milionů eur (21,5 miliardy Kč) za porušení unijního nařízení o digitálních trzích (DMA). Firma se podle unijní exekutivy provinila tím, že ve vyhledávači Google Search upřednostňovala vlastní služby a že podnikům ukládala omezení, která jim bránila nasměrovat spotřebitele k alternativním, často levnějším nákupním kanálům na platformě Google Play.
… více »Samsung na akci Galaxy Unpacked July 2026 (YouTube) představil své nové telefony Galaxy Z Fold8 Ultra, Fold8 a Flip8, hodinky Galaxy Watch Ultra2 a Watch9 a chytré brýle ve spolupráci s Gentle Monster a Warby Parker.
Po pěti letech vývoje vyšla česká počítačová hra Scarlet Deer Inn (ProtonDB). Scarlet Deer Inn je vyšívaná temná středověká pohádka. Zatímco život ve zdánlivě obyčejné vesnici se točí kolem běžných povinností a sousedských drbů, v podzemí se skrývají zlověstná tajemství.
Představen byl Raspberry Pi Touch Display 2 s uhlopříčkou 10 palců a rozlišením 1200 × 1920 pixelů. Cena je 80 dolarů.
Zdravím všechny usery, měl bych k Vám dotaz, který se týká spouštění aplikací pro windows z disku, který je součástí PC ale běží na něm windows. Počítač je v dualbootu a potřeboval bych využívat všechny funkce, o které jsem pod linuxem ochuzen (tj. HW akcelerace grafické karty a podobně). Prograny pod windows by měly zůstat v původním nastavení tak, aby pod windows mohly dále pracovat bezchybně.
Řešil jste někdy někdo něco podobného? Můžete někdo podat radu, kterou bych mohl využít? Za odpovědi díky.
WINE REGISTRY Version 2 ;; All keys relative to \\Machine #arch=win64 [Software\\Classes\\*\\shellex\\ContextMenuHandlers] 1473702492 5770050 #time=1d20d1dd4fda142Takže jedna "databáze" klíčů nepůjde ani přímo použít pro druhý systém. Dále spousta software potřebuje různé ruční nastavení systémových knihoven wine, popřípadě instalaci specifické verze (.net například). To by nejspíš rozhodilo nastavení. Nejjednodušší řešení bude prostě nainstalovat to dvakrát
.
Díky PC2000, mám ale malý problém a netuším, jak ho řešit. Na jedny kna jde nainstalovat Adobe jen jednou ... Máš tucha, co s tím? :-|
a to ještě s rezervou.
Proč bys potřeboval instalovat víc Adobe? Pamatuju si, že programy pro win95/98 měly při instalaci výběr adresáře kam instalovat
. Ve wine si udělej WINEPREFIX=adresář a můžeš si udělat jinou instanci celejch "windows". Nebo použij jinýho uživatele.
Jinak na linuxu a vlastně ani na windows bych adobe (premiere/reader/flash) nepoužíval. Readery jsou na linuxu méně otravnější a nejspíš rychlejší (s vyjímkou PDF formulářů, ale to je blésmrt sama o sobě).
hm hm hm .... tak takhle sem to před lety udělal .... :D
Trošku vzpomínám, že se mi pod tučňákem podařilo rozběhat celý okna a to bez wirtualboxu anebo jinýho emulátoru ... 
Aaasi to zase prubnu 
Můžeš podat víc informací anebo případně nějakej link s návodem? Případně dík chlape. 
Tiskni
Sdílej: