Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Řešení dotazu:
#!/bin/sh heslo=1234 program=/usr/bin/yes timeout=10000 # v milisekundách read -p "Zadej heslo: " password if [ "$heslo" = "$password" ]; then exec $program > /dev/null & else echo "špatné heslo!" exit 0 fi ask() { password="" read -p "Zadej heslo: " password if [ "$heslo" = "$password" ]; then pkill -18 -f $program fi } while true; do if [ $(xprintidle) -gt $timeout ]; then pkill -19 -f $program ask elif [ "$heslo" != "$password" ]; then ask fi sleep 1 doneNesměj se, je to hnusný já vím :) no minimálně nasměrovat by tě to mohlo. Musíš mít nainstalovaný program xprintidle (arch a debian to má v repo) abys měl jak detekovat onu nečinnost. Testoval sem to na programu yes. Jak deset sekund nepohneš myší nebo se nedotkneš klávesnice tak se program zapauzuje a otravuje dokud nezadáš správný heslo. Drsnější způsob by asi byl vytvořit speciálního uživatele, všem ostatním odebrat práva na spouštění a volat ten program přes sudo? Neumím si teda moc představit k čemu by takový masochismus mohl být v praxi dobrý. S gui a klikáním na ikony netuším vůbec.
Chci takto zajistit jeden prohlížeč webu, protože rodina je mimořádně nedisciplinovaná a pořád je někdo přihlášený, má tam svoje nastavení a naučit je se chovat jinak je naprosto nemožné. Nejde o nějaké extra zabezpečení soukromí, pouze o znepohodlnění obsluhy tak, aby prostě klikli vedle a tam ten svůj bordel klidně měli...No vidis a mysto vymysleni zaheslovani prohlizece a podobnych nesmyslu by stacilo pouzivat uzivatelske profily.
"nechci pořád zadávat heslo"
tomu chceš zamezit zadáváním hesla ?
while true; do if [ $(xprintidle) -gt $timeout ]; then pkill -9 -f $program fi sleep 5 doneTo mi přijde jako docela prasečina, přerušily by se tím downloady a vůbec všecko co prohlížeč dělá na pozadí. Když takovým brutálním stylem zavraždíš třeba firefox, tak ten si při dalším spuštění myslí že spadl a začne nabízet safe mode. To taky nechceme ..žejo. Na normální ukončení SIGTERM (pkill -15) zas některé prohlížeče reagujou tak, že zobrazujou potvrzovací dialog jestli ses náhodou neukliknul. Co třeba nějaký autozamykací addon přímo pro prohlížeč, není? Já to mám třeba nastavený tak, že pokaždé jak zvednu prdel od klávesnice tak zmáčknu win+l a spustí se program xtrlock . Náhodný kolemjdoucí takto může pozorovat co se na obrazovce děje ale nemůže do toho zasahovat. Ideální třeba pro děcka na pohádky :) .Rozpoznávání obličejů je taky zatím docela scifi takže pokud potřebujou s počítačem pracovat a jsou to nedisciplinovaní bordeláři, jsou ty oddělené profily nutnost. Takto je jenom otázka času než někdo někomu zničí něco důležitýho.
#!/bin/sh heslo=1234 program=vivaldi-stable timeout=60000 # v milisekundách cmd_hide="icesh -class $program setState Hidden 16" cmd_unhide="icesh -class $program setState Hidden 12" ask() { password="" read -p "Zadej heslo: " password if [ "$heslo" = "$password" ]; then $cmd_unhide fi } if pgrep -u "$(whoami)" -x "vivaldi-bin" > /dev/null; then ask else read -p "Zadej heslo: " password if [ "$heslo" = "$password" ]; then exec $program 2> /dev/null & else echo "špatné heslo!" exit 0 fi fi while true; do if [ $(xprintidle) -gt $timeout ]; then $cmd_hide ask elif [ "$heslo" != "$password" ]; then echo "$(date +%H:%M:%S) špatné heslo!" ask fi sleep 1 doneTrochu napytel je, že mi takto spuštěný vivaldi startuje minimalizovaný to se dá přežít, horší je že když ten script típnu (ctrl+c) tak chcípne i prohlížeč. Kurnik pět a půl řádku to má a už takových bugů, ze mě programátor nikdy nebude xD.
Tiskni
Sdílej: