Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Řešení dotazu:
#!/bin/sh heslo=1234 program=/usr/bin/yes timeout=10000 # v milisekundách read -p "Zadej heslo: " password if [ "$heslo" = "$password" ]; then exec $program > /dev/null & else echo "špatné heslo!" exit 0 fi ask() { password="" read -p "Zadej heslo: " password if [ "$heslo" = "$password" ]; then pkill -18 -f $program fi } while true; do if [ $(xprintidle) -gt $timeout ]; then pkill -19 -f $program ask elif [ "$heslo" != "$password" ]; then ask fi sleep 1 doneNesměj se, je to hnusný já vím :) no minimálně nasměrovat by tě to mohlo. Musíš mít nainstalovaný program xprintidle (arch a debian to má v repo) abys měl jak detekovat onu nečinnost. Testoval sem to na programu yes. Jak deset sekund nepohneš myší nebo se nedotkneš klávesnice tak se program zapauzuje a otravuje dokud nezadáš správný heslo. Drsnější způsob by asi byl vytvořit speciálního uživatele, všem ostatním odebrat práva na spouštění a volat ten program přes sudo? Neumím si teda moc představit k čemu by takový masochismus mohl být v praxi dobrý. S gui a klikáním na ikony netuším vůbec.
Chci takto zajistit jeden prohlížeč webu, protože rodina je mimořádně nedisciplinovaná a pořád je někdo přihlášený, má tam svoje nastavení a naučit je se chovat jinak je naprosto nemožné. Nejde o nějaké extra zabezpečení soukromí, pouze o znepohodlnění obsluhy tak, aby prostě klikli vedle a tam ten svůj bordel klidně měli...No vidis a mysto vymysleni zaheslovani prohlizece a podobnych nesmyslu by stacilo pouzivat uzivatelske profily.
"nechci pořád zadávat heslo"
tomu chceš zamezit zadáváním hesla ?
while true; do if [ $(xprintidle) -gt $timeout ]; then pkill -9 -f $program fi sleep 5 doneTo mi přijde jako docela prasečina, přerušily by se tím downloady a vůbec všecko co prohlížeč dělá na pozadí. Když takovým brutálním stylem zavraždíš třeba firefox, tak ten si při dalším spuštění myslí že spadl a začne nabízet safe mode. To taky nechceme ..žejo. Na normální ukončení SIGTERM (pkill -15) zas některé prohlížeče reagujou tak, že zobrazujou potvrzovací dialog jestli ses náhodou neukliknul. Co třeba nějaký autozamykací addon přímo pro prohlížeč, není? Já to mám třeba nastavený tak, že pokaždé jak zvednu prdel od klávesnice tak zmáčknu win+l a spustí se program xtrlock . Náhodný kolemjdoucí takto může pozorovat co se na obrazovce děje ale nemůže do toho zasahovat. Ideální třeba pro děcka na pohádky :) .Rozpoznávání obličejů je taky zatím docela scifi takže pokud potřebujou s počítačem pracovat a jsou to nedisciplinovaní bordeláři, jsou ty oddělené profily nutnost. Takto je jenom otázka času než někdo někomu zničí něco důležitýho.
#!/bin/sh heslo=1234 program=vivaldi-stable timeout=60000 # v milisekundách cmd_hide="icesh -class $program setState Hidden 16" cmd_unhide="icesh -class $program setState Hidden 12" ask() { password="" read -p "Zadej heslo: " password if [ "$heslo" = "$password" ]; then $cmd_unhide fi } if pgrep -u "$(whoami)" -x "vivaldi-bin" > /dev/null; then ask else read -p "Zadej heslo: " password if [ "$heslo" = "$password" ]; then exec $program 2> /dev/null & else echo "špatné heslo!" exit 0 fi fi while true; do if [ $(xprintidle) -gt $timeout ]; then $cmd_hide ask elif [ "$heslo" != "$password" ]; then echo "$(date +%H:%M:%S) špatné heslo!" ask fi sleep 1 doneTrochu napytel je, že mi takto spuštěný vivaldi startuje minimalizovaný to se dá přežít, horší je že když ten script típnu (ctrl+c) tak chcípne i prohlížeč. Kurnik pět a půl řádku to má a už takových bugů, ze mě programátor nikdy nebude xD.
Tiskni
Sdílej: