sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Zdar lidi, máte někdo zkušenosti s instalací a konfigurací quem/KVM a windows 10 dovnitř?
Win10 potřebuju na práci s aplikacemi pro grafiku, na které jsem zvyklý a linux bych rád použil jako jejich nositel z důvodů bezpečí.
Používám Fedoru 27 a rád bych do nich vložil Win 10 vč. ovladačů pro HW spolu s připojením na internet.
Mém tedy otázky a pokud by se zde anlezly odpovědi bylo by to opravdu super. Windows nemám moc rád a nemění se to ani u desítek ... je problém, že některé aplikace je potřebují.
Čili, potřeboval bych zodpovědět:
Za rady díky. Jsem celkem v koncích. :|
QEmu ani KVM není potřeba nijak speciálně konfigurovat. Stačí vytvořit image pevného diskuZdar lidi, máte někdo zkušenosti s instalací a konfigurací quem/KVM a windows 10 dovnitř?
Win10 potřebuju na práci s aplikacemi pro grafiku, na které jsem zvyklý a linux bych rád použil jako jejich nositel z důvodů bezpečí.
Používám Fedoru 27 a rád bych do nich vložil Win 10 vč. ovladačů pro HW spolu s připojením na internet.
Mém tedy otázky a pokud by se zde anlezly odpovědi bylo by to opravdu super. Windows nemám moc rád a nemění se to ani u desítek ... je problém, že některé aplikace je potřebují.
Čili, potřeboval bych zodpovědět:
Máíte představu, jak nakonfigurovat quem/KVN příp doinstalovat?
qemu-img create -f qcow Win10.qcow 40Ga spustit virtuální stroj. Já k tomu mám následující skript:
#! /bin/sh SDL_VIDEO_X11_DGAMOUSE=0 qemu-system-x86_64 -enable-kvm -cpu host -smp sockets=1,cores=4,threads=1 -machine type=q35,accel=kvm -m 8192M -drive file="/home/madcat/Win10.qcow",format=qcow -net user,smb=/home/madcat/VBoxShared -net nic,model=virtio -vga qxl -usbdevice tabletNěkteré parametry jako cestu k image disku, sdílenému adresáři, velikost paměti apod. si budeš muset upravit podle svých potřeb a možností.
pokud se mi podaří nainstalovat windows 10, nefunguje mi připojení k internetu a nevím, jak to nakonfigurovat.Pokud použiješ ten skript výše, postačí akorát nainstalovat ovladače pro virtio. Image CD s ovladači stáhneš odtud, k virtuálním stroji ho připojíš a přidáním parametru
-cdrom /cesta/k/virtio-win.iso
ke spouštěcímu skriptu a z Windows to prostě nainstaluješ.
Používám technologie AMD a rád bych použil i ofiko ovladače (kvůli využití jejich možností). Kde je stáhnout anebo můžu použít ty pro win?Z virtuálního stroje nemáš přístup k fyzickému hardware, ovladače kromě virtio není třeba řešit.
jak nainstalovat samotný OS na jiný, než master disk?Virtuální stroje se zpravidla neinstalují na fyzický disk ale do image, který existuje jako soubor. Jestli ale chceš skutečně dobrou radu, prostě používej Windows jako hlavní OS. Pochopil jsem, že je stejně potřebuješ a budeš v nich trávit dost času, takže cokoliv se ti na nich nelíbí ti poleze na nervy tak jako tak.
Zaprvé, to, co potřebuješ, je virtmanager a libvirt. To je kompletní sada všeho od démonů pro správu VM a příslušných (kni)hoven až po GUI s možností vzdálených grafických konzolí, a to hned pro několik různých virtualizačních a kontejnerových systémů, například KVM (opravdové virtuální stroje) a LXC (kontejnery na bázi Linuxu). Protože Red Hat tohle vyvíjí / sponzoruje, na Fedoře to je rozhodně nejlepší volba, pokud jde o virtualizaci.
Zadruhé, pokud vím, Mrkvosoft, vydává / nabízí / prodává přímo obrazy virtuálních strojů, které si můžeš rovnou stáhnout a spustit. Jsou ale pro VirtualBox, nikoliv KVM. To ale nemusí nijak vadit; VirtualBox je (víceméně) open-source technologie od Oracle, která je z pohledu uživatele podobná virtmanageru / libvirt / KVM. (Tedy, přinejmenším na první pohled.) Stačí si nainstalovat kernelové moduly pro hardwarovou akceleraci (většinou pár balíčků) a pak spustit příslušný virtuální stroj. Obrazy virtuálních strojů jsou většinou předpřipravené i se správnými ovladači. Když jsem to posledně používal, fungovala tam grafická akcelerace, USB 3.0 z fyzického stroje, zvuk, virtuální SMB server pro sdílení dat, (samozřejmě) síť, "seamless" ovládání a spousta dalších věcí.
Win10 potřebuju na práci s aplikacemi pro grafiku, na které jsem zvyklý a linux bych rád použil jako jejich nositel z důvodů bezpečí.Linux jako hostitel nepřináší virtualizovaným Windows 10 (notabene se síťovým rozhraním v bridge módu) nic bezpečnostně navíc (Windows a jejich prostředy jsou všanc stejně jako při běhu na nativním HW).
Používám Fedoru 27 a rád bych do nich vložil Win 10 vč. ovladačů pro HW spolu s připojením na internet. .. Používám technologie AMD a rád bych použil i ofiko ovladače (kvůli využití jejich možností). Kde je stáhnout anebo můžu použít ty pro win?Toto by asi splnila pouze pokročilá virtualizace (XEN či KVM/QEMU s využitím IOMMU pro GFX_passthrough). Jedná se "vyšší dívčí" virtualizace, jejíž úspěšnost je silně závislá na dostupnosti podpory ze strany použitého HW (MB IOMMU/VT-d s vhodnými IOMMU Groups min. pro sloty PCIe 16x); CPU s VT-x/VT-d; 1.GK pro HostOS(LinuxOS) + 2.GK pro GuestOS(Win10) se schopností reinicializace, podporou BIOSu/UEFI, běhu ovladačů ve virtualizovaném prostředí (Error 43 u Geforce). Maximální IO průchodnost bude asi dosažitelná při PCIe passthrough řadiče/NVMe, ostatní přístupy (disk.image, virtio jsou více či méně výkonostním kompromisem). Potřeba dvou monitorů pro výstup z GK HostOSu a GK GuestOSu(Win10) a dvojí KB/MS díky projektu Looking Glass nemusí být vždy nutností. Tak jako platilo, že HW pro Linux se musí vybírat s ohledem na podporu, tak pro GFX_passthrough to platí na druhou (ne jen dvojnásob).
Tiskni
Sdílej: