abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:00 | Zajímavý software

    Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 15:33 | Komunita

    Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    26.6. 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    26.6. 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    26.6. 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 2002 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers

    17.8.2018 08:21 Pavel
    start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    Přečteno: 443×
    Apache a MySQL si na localu startuji ručně. Chtěl bych to dělat ne v konzoli, ale pomocí skriptu. Vytvořil jsem soubor start.sh s obsahem:

    /bin/systemctl start mysqld.service

    /usr/sbin/apachectl start

    Funguje to, ale musím pro každý příkaz zadávat heslo správce.

    Chtěl bych využít Sudoers, ale neumím s tím pracovat. Našel jsem soubor /etc/sudoers, sudoers.dist a adresář sudoers.d Jméno přihlášeného uživatele je p, do souboru /etc/sudoers jsem tedy napsal:

    User_Alias PADMIN = p

    Cmnd_Alias STARTAPACHE = apachectl start

    Cmnd_Alias STARTMYSQL = systemctl start mysqld.service

    PADMIN ALL = NOPASSWD: STARTAPACHE

    PADMIN ALL = NOPASSWD: STARTMYSQL

    Po spuštění mého souboru start.sh ale pořád dialog vyžaduje 2x heslo. Co je špatně? Díky za rady.

    Řešení dotazu:


    Odpovědi

    17.8.2018 09:00 ping-pong
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    Pouzi setuid. Umozni spustat program pod inymi prava ako ten co ich spustat. Napr. program na spravu hesiel sa pusta pod pravami rootra, aby mohlo menit subor /etc/passwd, ktoreho vlastnikom je root. Ale ten program passwd moze spustit hocijaky uzivatel.

    Techn. poznamka: Setuid bit sa da nastavit len pre programy, nie skripty. Takze si budes musiet vytvorit pomocny program, ktory bude setuid a on bude volat skript.

    Nech:
    /opt/my_at_start                    # priecinok, kde je ulozeny program pri starte
    /opt/my_at_start/program_at_start   # program, kt. sa bude spustat s pravami root
    /opt/my_at_start/program_at_start.c # program v c
    /opt/my_at_start/my_start_script.sh # skript v (ba)sh, ktory spustas
    
    Potom:

    obsah program_at_start.c
    #include <stdib.h>
    #include <unistd.h>
    
    int main(int argc, char **argv)
    {
        setuid(0);   // you can set it at run time also
        system("/opt/my_at_start/my_start_script.sh");
        return 0;
    }
    
    preklad program z c
    gcc /opt/my_at_start/program_at_start.c -o /opt/my_at_start/program_at_start
    nastavenei prav na setuid (ako root)
    chmod 1000 /opt/my_at_start/program_at_start
    chmod +s /opt/my_at_start/program_at_start
    
    obsah skripty
    # u mna dmesg moze spustat iba root, tak som napr. nim to testoval
    dmesg
    
    Spustenie skriptu ako bezny uzivatel s pravami root
    $ /opt/my_at_start/program_at_start 
    Podklady, skompletizovane, upravene a odskusane z unix.stackexchange.com.
    Řešení 1× (Filip Jirsák)
    Max avatar 17.8.2018 09:22 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    To je bohužel nedobrá rada. Autor požaduje spustit pod specifickým uživatelem něco jako root. Ty mu radíš, aby si zkompiloval jednoduchý program, který bude spouštět ten skript a aby si na něm nastavil set uid bit. Jenomže tím docílíš toho, že každý uživatel v systému bude mít práva pro spuštění toho souboru, bude tedy moci ovládat mysql a apache. Leda by si ty práva na tom souboru pohlídal a v budoucnu se nespletl/omylem nezměnil atd.
    Ale proč to dělat, když stačí jeden řádek v sudoers?
    Tvá rada se spíš hodí pro automatizaci, kdy něco stavím a chci něco automaticky spouštět (dřív jsem to tak měl na jednom terminále, dnes nevím, zda bych to ještě použil, možností je dnes mnohem více, než v minulosti).

    Jinak tam máš chybu, nemá být "<stdib.h>", ale "<stdlib.h>"
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    17.8.2018 09:40 ping-pong
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    true all
    Řešení 1× (Filip Jirsák)
    Max avatar 17.8.2018 09:01 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    Přidáš do sudo :
    sudoedit /etc/sudoers.d/p-user
    p ALL = (ALL) NOPASSWD: /usr/local/bin/my_start.sh
    
    A pak zavoláš z uživatele "p"
    sudo /usr/local/bin/my_start.sh
    
    Nebo :
    sudoedit /etc/sudoers.d/p-user
    p ALL=NOPASSWD: /bin/systemctl start mysqld.service
    p ALL=NOPASSWD: /bin/systemctl stop mysqld.service
    p ALL=NOPASSWD: /usr/sbin/apachectl start
    p ALL=NOPASSWD: /usr/sbin/apachectl stop
    
    A pak zavoláš z uživatele "p"
    sudo /bin/systemctl start mysqld.service
    ...
    
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    17.8.2018 10:09 funguje to!
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    Max: Funguje to! Díky. Na sudo /bin/systemctl start mysqld.service jsem si vytvořil na ploše ještě soubor start.sh a ten spouštím myší. Jen se mi při jeho startu ukazuje okno, které píše:

    Chcete spustit "start.sh" nebo zobrazit jeho obsah?
    "start.sh" je spustitelný textový soubor.

    A tlačítka nabízí: Spustit v terminálu, Zobrazit, Zrušit a Spustit.

    Je možné nastavit, aby se start.sh spustil bez tohoto dialogu?

    Díky. Pavel
    Max avatar 17.8.2018 10:18 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    To je věc grafického prostředí, takže to se nastavuje v rámci něj. Napiš co používáš a někdo ti snad poradí.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    Max avatar 17.8.2018 10:19 Max | skóre: 73 | blog: Max_Devaine
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    Sice nevím, co používáš za DE, ale možná by bylo lepší místo umístění bash souboru na plochu, vytvořit pro ten skript zástupce, kde právě lze zadat, jak se má spouštět.
    Zdar Max
    Měl jsem sen ... :(
    17.8.2018 14:41 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    ... Tak tohle je pro mě jako cizí řečí :-) Co je to DE? Jak vytvořím zástupce pro skript? Díky předem za radu.
    17.8.2018 14:49 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    Už to mám. Klik pravým tlačítkem na plochu - Vytvořit spouštěč -
    Název: Start

    Příkaz: sudo /usr/local/bin/my_start.sh

    A funguje to. Díky.
    17.8.2018 14:38 Pavel
    Rozbalit Rozbalit vše můj systém a prostředí
    Jedu v Mageia 6 a používám MATE jago grafické prostředí.
    17.8.2018 14:48 ping-pong
    Rozbalit Rozbalit vše Re: start Apache a Mysql pomocí skriptu a sudoers
    Vytvor program co Ti spusta skript a daj si ho na plochu. :)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.