abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 23:44 | Nová verze

    Minulý týden byl oficiálně vydán Android 17. Detaily na blogu a stránkách věnovaných vývojářům.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 20:00 | IT novinky

    Dnes jde do prodeje zařízení Steam Machine. Steam Machine 512 GB za 1 039 EUR a Steam Machine 2 TB za 1 359 EUR. Do čtvrtka 25. června do 19:00 se lze zapsat na seznamy. Ty budou jednorázově náhodně slosovány, čímž bude určeno pořadí rezervací a čekacích listin.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 14:44 | Nová verze

    Vývojáři OpenMW (Wikipedie) oznámili vydání verze 0.51.0 této svobodné implementace enginu pro hru The Elder Scrolls III: Morrowind. Přehled novinek v oznámení o vydání a také na YouTube a PeerTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 13:33 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:22 | IT novinky

    Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    21.6. 19:55 | Zajímavý software

    Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.

    David Heidelberg | Komentářů: 3
    21.6. 13:33 | Komunita

    Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.

    |🇵🇸 | Komentářů: 9
    21.6. 13:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 20:11 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.6. 19:11 | Nová verze

    Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1965 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: dovecot 100% CPU

    30.8.2019 23:25 chinook | skóre: 28
    dovecot 100% CPU
    Přečteno: 405×
    Z ničeho nic, mně dovecot začal vytěžovat na 100% CPU. Nic se nikde neměnilo, už jsem provedl upgrade, ale stále po chvíli po restartu to vyběhne na 100%.

    Zkoušel jsem na fw zakázat většinu spojení, kterýma by to mohlo být, ale po chvíli to vždy vyběhne. Zase nemůžu vše odpojit.

    V lozích jsou jen standardní věci Nic podezřelého. Když zapnu debug log v noci, tak se tam ani nic neděje. Jediné co jsem našel je toto:

    Disky temer nic nedelaji, na siti neni temer provoz. Nikde jsem zadne vytizeni nenasel krome procesu dovecot.

    Strace vypise toto a hrne to stale dokola:
    
    
    epoll_wait(72, [{EPOLLIN, {u32=2676679392, u64=93925021508320}}], 86, 538) = 1
    epoll_wait(72, [{EPOLLIN, {u32=2676679392, u64=93925021508320}}], 86, 538) = 1
    epoll_wait(72, [{EPOLLIN, {u32=2676679392, u64=93925021508320}}], 86, 538) = 1
    epoll_wait(72, [{EPOLLIN, {u32=2676679392, u64=93925021508320}}], 86, 538) = 1
    
    Napadá někoho čím to může být nebo jak zjistit podrobnosti? Než jsem to začal řešit, tak se v konfiguraci cca rok nic neměnilo a začalo to dělat z ničeho nic. Ani upgrade tam do té doby neprobíhal.

    Odpovědi

    31.8.2019 08:56 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dovecot 100% CPU
    Co tam mas za verzi?
    31.8.2019 10:38 chinook | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dovecot 100% CPU
    Ted 2.3.4.1, předtím tam byla 2.2.34-2. Ale verzí to nebylo. Asi 2 roky to jelo bez problémů. A upgradoval jsem to až se objevily problémy.
    
    dovecot -n
    # 2.3.4.1 (f79e8e7e4): /etc/dovecot/dovecot.conf
    # Pigeonhole version 0.5.4 ()
    # OS: Linux 4.9.0-9-amd64 x86_64 Debian 9.9 ext4
    # Hostname: imap1.example.cz
    auth_cache_verify_password_with_worker = yes
    auth_socket_path = /var/run/dovecot/auth-userdb
    default_client_limit = 4048
    default_process_limit = 400
    disable_plaintext_auth = no
    doveadm_password = # hidden, use -P to show it
    doveadm_port = 2727
    first_valid_gid = 5000
    first_valid_uid = 5000
    hostname = imap1
    last_valid_gid = 5000
    last_valid_uid = 5000
    lda_mailbox_autocreate = yes
    lda_mailbox_autosubscribe = yes
    log_path = /var/log/dovecot.log
    mail_gid = 5000
    mail_location = maildir:/data/vmail/%d/%n/Maildir
    mail_uid = 5000
    maildir_broken_filename_sizes = yes
    managesieve_notify_capability = mailto
    managesieve_sieve_capability = fileinto reject envelope encoded-character vacation subaddress comparator-i;ascii-numeric relational regex imap4flags copy include variables body enotify environment mailbox date index ihave duplicate mime foreverypart extracttext
    namespace inbox {
      inbox = yes
      location =
      mailbox "Deleted Items" {
        auto = no
        special_use = \Trash
      }
      mailbox Drafts {
        auto = no
        special_use = \Drafts
      }
      mailbox Junk {
        auto = no
        special_use = \Junk
      }
      mailbox Koncepty {
        auto = no
        special_use = \Drafts
      }
      mailbox "Nevyžádaná pošta" {
        auto = no
        special_use = \Junk
      }
      mailbox "Odeslaná pošta" {
        auto = no
        special_use = \Sent
      }
      mailbox "Odstraněná pošta" {
        auto = no
        special_use = \Trash
      }
      mailbox Sent {
        auto = subscribe
        special_use = \Sent
      }
      mailbox "Sent Items" {
        auto = no
        special_use = \Sent
      }
      mailbox "Sent Messages" {
        auto = no
        special_use = \Sent
      }
      mailbox Trash {
        auto = no
        special_use = \Trash
      }
      prefix = INBOX.
      separator = .
    }
    passdb {
      args = /etc/dovecot/dovecot-ldap.conf.ext
      driver = ldap
    }
    plugin {
      sieve = file:~/sieve;active=~/.dovecot.sieve
      sieve_before = /etc/dovecot/sieve/sieve_before/
    }
    postmaster_address = it@example.cz
    protocols = " imap lmtp sieve pop3 sieve"
    service auth {
      unix_listener /var/spool/postfix/private/auth {
        mode = 0666
      }
      unix_listener auth-userdb {
        group = vmail
        mode = 0600
        user = vmail
      }
    }
    service dict {
      unix_listener dict {
        group = vmail
        user = vmail
      }
    }
    service doveadm {
      inet_listener {
        port = 2727
      }
      user = vmail
      vsz_limit = 512 M
    }
    service imap-login {
      inet_listener imap {
        port = 143
      }
      inet_listener imaps {
        port = 993
        ssl = yes
      }
    }
    service imap {
      process_limit = 2048
      process_min_avail = 2
      service_count = 0
      vsz_limit = 1 G
    }
    service lmtp {
      unix_listener /var/spool/postfix/private/dovecot-lmtp {
        group = postfix
        mode = 0600
        user = postfix
      }
    }
    service managesieve-login {
      inet_listener sieve {
        port = 4190
      }
    }
    service pop3-login {
      inet_listener pop3 {
        port = 110
      }
      inet_listener pop3s {
        port = 995
        ssl = yes
      }
    }
    service stats {
      unix_listener stats-reader {
        group = vmail
        mode = 0660
        user = vmail
      }
      unix_listener stats-writer {
        group = vmail
        mode = 0660
        user = vmail
      }
    }
    ssl_cert = < /etc/letsencrypt/live/mail.example.cz/fullchain.pem
    ssl_dh = # hidden, use -P to show it
    ssl_key = # hidden, use -P to show it
    userdb {
      args = /etc/dovecot/dovecot-ldap.conf.ext
      driver = ldap
    }
    protocol lda {
      info_log_path = /var/log/dovecot-lda.log
      log_path = /var/log/dovecot-lda-errors.log
      mail_plugins = " sieve"
    }
    protocol imap {
      mail_max_userip_connections = 200
      mail_plugins = " quota imap_quota"
    }
    protocol sieve {
      info_log_path = /var/log/dovecot-sieve.log
      log_path = /var/log/dovecot-sieve-errors.log
    }
    
    
    31.8.2019 11:00 NN
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dovecot 100% CPU
    Jses si jisty, ze to neni brute-force treba na localhostu, ktery neni sitove videt?
    31.8.2019 11:52 chinook | skóre: 28
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dovecot 100% CPU
    Dal jsem debug:
    auth_debug = yes

    mail_debug = yes

    auth_debug_passwords = yes

    A že by bylo v logu vidět nějaká četnost více připojení, zkoušení hesel atd nic tam není. Dokonce log šel tak pomalu, že se to dalo pozorovat očima online. Sledoval jsem v noci a nic podezřeleho jsem nenašel.

    A co myslíš brute force localhostu? Je to samostatný server sice virt. Ale kromě dovecot a postfix tam nic jiného není. Na stejném železe běží asi dalších 15virtuálek a taky nikde není problém.
    31.8.2019 13:48 petr_p | skóre: 59 | blog: pb
    Rozbalit Rozbalit vše Re: dovecot 100% CPU
    Tak aktualizuj. Před dvěma dny vyšla oprava na chybu v samotném parseru protokolu IMAP. Vůbec bych se nedivil, kdyby si to na tobě někdo zkoušel. Podle číslování předpokládám Debian.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.