Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Backup files should be stored on an external disk that gets connected to the system only during a backup or restore cycle so that RansomWare cannot encrypt your backup when it stumbles into your system through wine!Dešifrování je samozřejmě za patřičný obnos v Bitcoinech
RansomWare se může do Linuxu dostat přes WineAno, a pozor, že ti nepomůže odmapovat „disk Z“ (ten je ve wine defaultně namapovaný na /), protože aplikace ve wine může volat linuxové syscally úplně mimo wine (ale zase kolik virů tohle bude dělat). Dále se už objevil i ransomware nativní pro Linux, ale většinou to bylo uzpůsobené na serverové služby a dostávalo se to tam třeba přes děravé PHP weby.
který popisuje jak vytvořit nového uživatele wineuser a pokaždé při práci s Wine se přepnout na jinou TTY a přihlásit se pod daným uživatelemTrochu menší izolace je pohodlnější, spustíš to pod jiným uživatelem, ale necháš to kreslit na svůj X server. Blbé je, že aplikace v rámci X serveru nejsou moc izolované, takže virus může vylistovat seznam oken, najít v něm panel nebo terminál, a poslat tomu klávesy (panelu se dá třeba poslat zkratka pro vyvolání launcheru a pak do něj napsat nějaký příkaz). Ale zase běžný Windows ransomware tohle dělat nebude. Nejlepší z obou světů je pak spouštět to v Xephyr/Xnest v okně. Jinak já to teda takhle dělám s jedním prohlížečem, ale nemyslím, že by to bylo neprůstřelné, protože lokální attack surface na desktopu je podle mě dost velkej a kdo ví jak máš nastavená práva, věci v /tmp a tak. Zvážil bych spouštět to v LXC nebo podobném kontejneru, možná v Dockeru.
Ano, a pozor, že ti nepomůže odmapovat „disk Z“ (ten je ve wine defaultně namapovaný na /), protože aplikace ve wine může volat linuxové syscally úplně mimo wine (ale zase kolik virů tohle bude dělat).Dík za odpověď. Takže kdybych použil "winetricks sandbox" nebo sandbox v Lutrisu, které zamezí přístup na /, tak to by byla dostatečná ochrana proti "čistokrevným" windowsovským virům? A proti těm sofistikovanějším virům (co by mohly volat linuxové syscally) je nutné použít LXC (případně Firejail, AppArmor, SELinux)?
Nejlepší z obou světů je pak spouštět to v Xephyr/Xnest v okně.Předpokládám, že to asi není vhodné pro hry, a že to bude na úkor plynulosti grafiky?
Divím se, že dosud na snapu nebo flatpak nebo něčem podobném nepostavil distribuci.Já myslím, že postavili: SilverBlue
Pak jen bude potřeba vytvořit repo s bezpečnými ověřenými balíčky.Tak doufám, že Flathub by už měl být bezpečný.
a aktualizovat bezpečnostní chyby.jj aktualizace Flatpaků je mnohem problematičnější než aktualizace několika málo systémových balíčků.
A co kdybys programy, které pouštíš ve Wine, pouštěl ve virtualizovaných Windows?
Jen čistě teoreticky. Uděláš snapshot, pustíš program, který zaviruje VM a pak ten snapshot obnovíš. Tak by měl být v pořádku jak VM, tak hostitelský OS, ne? Neříkám, abys to tak dělal. Jen se ptám. Nebo ten vir může přelézt z VM do hostitele?
Nebo ten vir může přelézt z VM do hostitele?VM je dobrý a jednoduchý sandbox, ale i tam je možnost že se vir dostane z VM do hostitele. V Qemu se objevily CPU s dovětkem "-IBRS" na ochranou proti Spectre. Nechci tady rozjíždět nějakou paranoju, ale pokud ve VM s Win většina z nás používá minimálně antivir, tak jestli nepoužívat nějakou podobnou alespoň základní ochranu i při spouštění přes Wine.
Tiskni
Sdílej: