Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
systemctl start smbd
systemctl restart smbd(coz udalas po uprave toho smb.conf)
syst<tab>c<tab>stat<tab>sm<tab>napr2. (priklad kdy zobrazi moznosti, staci napsat cast z te zobrazene kterou chces a opet tab):
systemctl <tab><tab>st<tab><tab>neplati to samozrejme jen pro systemctl, ale pro vetsinu nastroju na ktere narazis (resp. ty ktere maji profil v bash-completion a/nebo pri doplnovani adresare/souboru)...
dd
a podobné, jako např. příkaz cat /dev/sdxX >soubor.img
) tak po obnovení ze zálohy to bude, pokud během zálohování neproběhne zápis, vypadat naprosto stejně jako kdybyste natvrdo odpojil napájení. Ale protože se můžete téměř 100% spolehnout na to, že nějaký zápis proběhne, potom část bitové kopie bude vyčtená před zápisem a jiná část po, což ve většině souborových systémů udělá bordel.¹ Nemusí se to dotknout zrovna celého systému, ale třeba pár souborů bude v záloze rozbitých. Představte si tuto hypotetickou situaci, kde nějaký souborový systém zapisuje data během zálohování:
cp
, rsync
, tar
, …), pak záloha běžícího systému způsobí to, že v případě změny souboru, se dotčený soubor uchová z doby před změnou a nebo z doby po změně. Je to podobná situace jako ta předchozí, ale souborový systém zůstane funkční. Takže to nezpůsobí tak velké potíže, ale přecijen se něco stát může.
Třetí možností je udělat si snapshot (tj. „snímek“ stavu souborového systému v okamžik vytvoření) a potom zálohovat ten snapshot jednou z výše uvedených variant. Pokud používáte LVM, potom snapshot zálohujete jako bitovou kopii a potom se stane po obnovení totéž, co po vypnutí napájení „natvrdo“. Pokud je snapshot vytvářený na úrovni souborového systému (btrfs, ZFS), pak je zásah do integrity systému po obnovení naprosto minimální. Nevím ale jestli máte LVM, nebo používáte jako souborový systém btrfs/LVM/….
Tiskni
Sdílej: