abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 05:00 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | IT novinky

    Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 5
    včera 14:22 | IT novinky

    V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 04:33 | Komunita

    Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:22 | IT novinky

    Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    25.6. 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.6. 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.6. 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    24.6. 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 28
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (17%)
     (31%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (26%)
    Celkem 1999 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?

    30.12.2021 12:49 dav12
    je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Přečteno: 1085×
    Přílohy:
    Pro bash verze 5.1.8 Prosím otestujte jestli bash script "dbgtest.sh" načte soubor "GF_BFLIST.txt" do proměnné s chybou v posledním znaku "á".

    LANG=cs_CZ.UTF-8

    "grep" by neměl vypsat poslední řádku ( mezi "var" a "var").

    Přiložené soubory "dbgtest.sh", "GF_BFLIST.txt".

    Děkuji.

    Odpovědi

    30.12.2021 13:56 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Čo chceš (Tvoj zámer) vypísať z toho súboru GF_BFLIST.txt?
    debian.plus@protonmail.com
    30.12.2021 14:00 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Mimo iného, toto nič nevypíše:
    cat GF_BFLIST.txt |grep -x -a -v '.*'
    debian.plus@protonmail.com
    30.12.2021 14:29 dav12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Ve scriptu "dbgtest.sh" se ještě provádí načtení do proměnné GF_VAR a tam mne dochází k chybě, že se poslední dlouhé malé "a" ze souboru GF_BFLIST.txt nenačte jako unicode znak, ale jako dva znaky nepatřící do utf8.
    30.12.2021 15:20 Zaphod | skóre: 37 | blog: zaphod_blog
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Otestoval som script
    Pri nastavenom "export LANG=cs_CZ.utf8" mi vypísal medzi var riadky chybu. Časť locale mi zostala v sk_SK.utf8.
    Po pridaní "export LC_ALL=cs_CZ.utf8" mi nevypísalo žiadnu chybu.
    Bash mám síce 5.1.12 (manjaro), ale problém je zrejme v nastavení locale.
    30.12.2021 15:38 dav12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Děkuji za potvrzení, pro (gentoo) bash 5.0.18 se mne chyba neprojevuje, bohužel to asi nemusí znamenat že tam chyba není.
    30.12.2021 17:00 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Kým Tvoje spustenie mi vracia chybu, tak toto mi ide v Tvojom kóde ok:
    GF_VAR=`cat GF_BFLIST.txt`
    debian.plus@protonmail.com
    30.12.2021 18:02 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    $ bash --version
    GNU bash, verzia 5.1.12(1)-release (x86_64-pc-linux-gnu)
    Copyright (C) 2020 Free Software Foundation, Inc.
    Licencia GPLv3+: GNU GPL verzie 3 alebo novšia http://gnu.org/licenses/gpl.html
    
    This is free software; you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    
    Z locale je iba LANG.
    debian.plus@protonmail.com
    30.12.2021 17:58 rastos | skóre: 63 | blog: rastos
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    $ /usr/bin/bash --version
    GNU bash, version 5.1.8(1)-release (x86_64-slackware-linux-gnu)
    Copyright (C) 2020 Free Software Foundation, Inc.
    License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <http://gnu.org/licenses/gpl.html>
    
    This is free software; you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    
    $ LANG=cs_CZ.UTF-8 /usr/bin/bash dbgtest.sh 
    LANG=cs_CZ.UTF-8
    LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
    LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
    LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
    LC_COLLATE=C
    LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
    LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
    LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
    LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
    LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
    LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
    LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
    LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
    LC_ALL=
    var
    var
    
    $ LC_ALL=cs_CZ.UTF-8 /usr/bin/bash dbgtest.sh 
    LANG=en_US.UTF-8
    LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8"
    LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8"
    LC_TIME="cs_CZ.UTF-8"
    LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8"
    LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8"
    LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8"
    LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8"
    LC_NAME="cs_CZ.UTF-8"
    LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8"
    LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8"
    LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8"
    LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8"
    LC_ALL=cs_CZ.UTF-8
    var
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxíxxxxô�
    var
    
    Vyzerá to ako keby rozdiel robila LC_COLLATE. Tú mi nastavuje /etc/profile.d/lang.sh na "C".

    Mám iný stroj kde je:
    GNU bash, version 5.0.17(1)-release (x86_64-slackware-linux-gnu)
    A tam problém nenastáva.
    3.1.2022 18:45 dav12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Příloha:
    (Já bych tipoval že za rozdíl může nastavené LC_ALL="cs_CZ.UTF-8")

    Provedl jsem po roce upgrade gentoo a chyba se mně přestala v tomto konkrétním místě (v souboru GF_BFLIST.txt - poslední znak) projevovat.

    Přidávám lehce upravený nový dbgtest2.sh - kde se chyba zas projevuje a právě při nastavení LC_ALL třeba na "C.utf8" - změna v dbgtest2.sh je kosmetická v zakomentování pár řádků, ale asi se to někde v BASHi posune.
    3.1.2022 23:38 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Tak pri tom locale, v distro bash problem a vo vlastnom prelozenom bash-5.1.8 ziaden problem.
    debian.plus@protonmail.com
    30.12.2021 21:06 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Preložil som zo zdrojákov nasledovné verzie BASH s defaulnou konfiguráciou v tom istom systéme (čo blbol distro-bash) a žiaden problém. Premenne prostredia rovnaké (nastavene je iba LANG=sk_SK.UTF-8 a žiadne LC_*) a žiaden problém. Všetko funguje ako ma.

    Verzie bash: bash-2.01.1, bash-2.02, bash-2.02.1, bash-2.03, bash-2.04, bash-2.05b, bash-2.05, bash-3.0, bash-3.0.16, bash-3.1, bash-3.2, bash-3.2.48, bash-3.2.57, bash-4.0, bash-4.1, bash-4.2, bash-4.2.53, bash-4.3, bash-4.3.30, bash-4.4-beta, bash-4.4-beta2, bash-4.4-rc1, bash-4.4-rc2, bash-4.4, bash-4.4.12, bash-4.4.18, bash-5.0-alpha, bash-5.0-beta, bash-5.0-beta2, bash-5.0-rc1, bash-5.0, bash-5.1-alpha, bash-5.1-beta, bash-5.1-rc1, bash-5.1-rc2, bash-5.1-rc3, bash-5.1 a bash-5.1.8.
    debian.plus@protonmail.com
    3.1.2022 19:06 dav12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Jde o konkrétní případ posloupnosti znaku obou souborů "dbgtest2.sh" a "GF_BFLIST.txt" chyba se přestane projevovat například při změně komentáře v "dbgtest2.sh" nebo při přidání jednoho znaku na začátek posledního řádku do "GF_BFLIST.txt". A ano - verze 5.0.18 mně například také funguje v pořádku.
    11.1.2022 14:29 dav12
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Přílohy:
    Bash 5.1.8 konfigurovaný následovně: ./configure --without-bash-malloc , obsahuje chybu, špatného zpracování multibajtového znaku (při načítaní pomocí var=$(prikaz)) na mezi 512 bajtového úseku.

    Ověřit lze pomocí přiložených souborů "test_inc.sh" "dbgtest5.sh" "GF_BFLIST2.txt", voláním ./test_inc.sh testovany/bash

    Chyba není závislá na "locale".
    11.1.2022 15:12 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Ok, nahlasim bug.

    U mna to dokonca raz ide, raz nejde.
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx�
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx�
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx�
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx�
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx�
    var
    $ ./bash-5.1/bash ./dbgtest5.sh 
    ()var
    xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxè�
    var
    $
    debian.plus@protonmail.com
    11.1.2022 16:48 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Tak v Debiane je chyba s tym parametrom iba s GNU C library.
    debian.plus@protonmail.com
    5.4.2022 16:14 z_sk | skóre: 34 | blog: analyzy
    Rozbalit Rozbalit vše Re: je váš GNU bash, verze 5.1.8 také rozbitý pro UTF8 ?
    Ahoj.

    Nenahlásil som to, ale teraz keď som sa opäť k tomu dostal, tak pre libc6 2.33-7 a bash-5.2-alpha je to ok.
    debian.plus@protonmail.com

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.