Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
mkfs.ext4 -m 0 /dev/sdc1Protoze potrebuji vyzalohovat PC, kde chci zachovat prava, symlinky, atd. A tento disk, i kdyz ho pripojim takto:
mount -o noatime,nodiratime /dev/sdc1 /mnt/ext/Tak porad "chroupe". I kdyz s nim nic nedelam, tak hlavicka co vterinu jede "trr, trr" Kdyz ho "umount"-nu, tak uz nechroupe Nenapada me cim by to mohlo byt Mam tady "mlocate", ale ten se spousti pres cron.daily a ted urcite nebezi Take mi tu bezi
/usr/sbin/smartd -n
Jinak je to proste Debian 8.11 s IceWM, prakticky mi tu nebezi nic, co by melo duvod na ten disk sahat. V dmesg se take nic neobjevuje
Da se nejak zjistit, ktery proces nebo vlakno na ten disk prave saha?
Diky
Da se nejak zjistit, ktery proces nebo vlakno na ten disk prave saha?iotop
Jako pouzivate nekdo externi disky, naformatovane na EXT4? Deje se vam to stejne?Minimálně si EXT4 zapisuje do žurnálu (journal), ale neustále zápisy na disk, tak jak to popisuješ, se mi nedějí.
[ext4lazyinit] [jbd2/dm-0-8] X :0 vt7 -nolisten tcp -auth ...Takze to vypada na "ext4lazyinit" A kdyz predhodim googlu "ext4 lazy init" tak se dostavam napr. k tomuto: "Will long time ext4lazyinit damage the drive? I never pay attention on ext4lazyinit before. But today, after I format my 4TB external USB harddrive and the first mount, the led light keeps blinking without any writes and reads. I figured out that is because of ext4lazyinit to initialize inode tables. There is a [ext4lazyinit] process too. " Takze dekuji za navedeni! To bude asi ono. Jdu googlit a se vzdelavat
-o init_itable=0 pro namountování, která způsobí, že inicializace se dokončí rychleji. Tato volba je v manuálu ext4 takže kromě většího vytížení HDD, do doby než se inicializace dokončí, by to žádné riziko představovat nemělo.
init_itable=n
The lazy itable init code will wait n times the number of milliseconds
it took to zero out the previous block group's inode table. This
minimizes the impact on the system performance while file system's
inode table is being initialized.
Protoze potrebuji vyzalohovat PC, kde chci zachovat prava, symlinky, atd.
Mírně off-topic technická poznámka: Pro zálohování čehokoliv je Ext4 naprosto nevhodný.
Jinak pro jistotu ještě jednou zopakuju: Používat Ext4 je špatný nápad a používat Ext4 k zálohování je dvojnásob špatný nápad.
K zálohování (a koneckonců i k jakémukoliv vážně míněnému účelu) je nutný filesystém s podporou checksumů metadat i dat (což je zcela nezbytné) a s podporou atomických snapshotů (což je „nice to have“).
ZFS tuším umí i ukládat do jedné partície více kopií souborů, ale s tím nemám zkušenosti.To nastavenie ZFS keď do jednej partície ukladal viacej kópií súboru ma zaujíma. Pokiaľ si dobre pamätám, toto robil BTRFS s profilom DUP.
zfsprops(7):
copies=1|2|3
Controls the number of copies of data stored for this dataset.
These copies are in addition to any redundancy provided by the
pool, for example, mirroring or RAID-Z. The copies are stored on
different disks, if possible. The space used by multiple copies
is charged to the associated file and dataset, changing the used
property and counting against quotas and reservations.
Changing this property only affects newly-written data. Therefore,
set this property at file system creation time by using the -o
copies=N option.
Remember that ZFS will not import a pool with a missing top-level
vdev. Do NOT create, for example a two-disk striped pool and
set copies=2 on some datasets thinking you have setup redundancy
for them. When a disk fails you will not be able to import the
pool and will have lost all of your data.
Encrypted datasets may not have copies=3 since the implementation
stores some encryption metadata where the third copy would
normally be.
Když mě unesou mimozemšťané, co je pak pravda a co je lež?
Sorry jako, ale tohle je fakt trapné.
Tiskni
Sdílej: