abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 20:22 | Nová verze

    Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 15:44 | IT novinky

    Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Nová verze

    Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 11:11 | Zajímavý software

    Vasudeva Kamath představil utilitu debvulns, alternativu k nativní utilitě debsecan, pro výpis zranitelností v Debianu. Navíc má především možnost výstupu ve strukturovaných formátech JSON a CSV. V plánu je exportér pro Prometheus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:44 | IT novinky

    Oficiální český státní eshop s elektronickými dálničními známkami nově najdete na edalnice.gov.cz. Doména gov.cz jasně potvrzuje, že jste na oficiálním státním webu [𝕏].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 19
    včera 14:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 4.8.0 interaktivního shellu fish (friendly interactive shell, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    včera 12:00 | Nová verze

    Byl aktualizován seznam 500 nejvýkonnějších superpočítačů na světě TOP500. Nejvýkonnějším superpočítačem se nově stal čínský LineShine v Národním superpočítačovém centru v Šen-čenu (NSCS) s výkonem 2,198 exaFLOPS. Z prvního místa sesadil americký superpočítač El Capitan s výkonem 1,809 exaFLOPS. Nejvýkonnější český počítač C24 klesl na 215 místo. Karolina, GPU partition klesla na 249. místo a Karolina, CPU partition na 475. místo.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 11
    23.6. 21:00 | IT novinky

    Zemřel průkopník videoherní hudby Bobby Prince (Wikipedie). Složil hudbu pro hry Wolfenstein 3D, Doom, Doom II, Duke Nukem II a Duke Nukem 3D.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 15
    23.6. 15:55 | IT novinky

    Počítačová hra Operace Flashpoint (Arma: Cold War Assault) od společnosti Bohemia Interactive slaví 25 let. Při této příležitosti bylo publikováno bezplatné hratelné Arma: Cold War Assault Remastered Demo a na GitHubu byly zveřejněny zdrojové kódy.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    23.6. 12:22 | IT novinky

    Na trh v České republice přichází HP EliteBoard G1a. Jde o plnohodnotný AI počítač integrovaný přímo do těla klávesnice, tedy zařízení, které na první pohled vypadá jako minimalistická klávesnice, ale ve skutečnosti nahrazuje klasickou počítačovou jednotku.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 20
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
     (31%)
     (3%)
     (6%)
     (2%)
     (16%)
     (26%)
    Celkem 1984 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: cestina v teTeXu (gentoo)

    5.11.2003 13:03 renocz
    cestina v teTeXu (gentoo)
    Přečteno: 873×
    nevite nekdo jak mam zprovoznit cestinu v tetexu a kde v gentoo

    Odpovědi

    5.11.2003 14:13 finn
    Rozbalit Rozbalit vše cestina gentoo
    Při počešťování teTeXu doporučuji začít tady, konkrétně studiem souboru README.tetex-1.0…
    Stanislav Brabec avatar 5.11.2003 14:42 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše cestina gentoo
    V Gentoo jsem to udělal následovně: echo LANG=cs_CZ >/etc/env.d/99locale Nic systémovějšího jsem nevymyslel. V TeTeXu mi chodí. Možná si ale budete muset vygenerovat vlastní formát se správnou kódovací tabulkou (-translate-file=il2-t1.tcx pro T1 nebo il2-cs.tcx pro cstex). V případě UTF-8 je to trochu složitější.
    5.11.2003 19:45 Jiří VERUNĚK | skóre: 1
    Rozbalit Rozbalit vše cestina gentoo
    teTeX:

    Nainstalujte si teTeX verze 2 nebo novější, CSTeX je již v něm obsažen, jen je nutné jej aktivovat.

    Přečtěte si bod číslo 3 tohoto souboru.

    Čeština v konzoli:

    /etc/rc.conf:
       KEYMAP="cz-lat2"
       CONSOLEFONT="lat2-16"

    Nezapomeňte si pomocí rc-update přidat službu consolefont a keymap.

    /etc/env.d/02locales:
       LC_ALL=cs_CZ
       LANG=cs

    Spusťte env-update.

    UTF-8 zatím nedoporučuji - na Midnight Commander nebo ncurses je stále nutné použít patche.

    Stanislav Brabec avatar 5.11.2003 21:31 Stanislav Brabec | skóre: 45 | Praha
    Rozbalit Rozbalit vše cestina gentoo
    S tou konzolí máte pravdu. LANG=cs je nesmysl, některé programy to nerozchodí dobře (třeba X). Buď LANG=cs_CZ, nebo LANG=czech (ale i s tím byly problémy ve starém GTK). Co se týče LC_ALL, je v podstatě zbytečné, máte-li LANG. A protože LANG máte špatně, pak jste ho pomocí LC_ALL přebil, a funguje vám to dobře. Další proměnné, které mají smysl: LANGUAGE: Lze si navíc nastavit pořadí jazyků pro hledání překladu, když český chybí. Třeba LANGUAGE=cs_CZ:sk_SK Pozor. někteří správci desktopu to neznají, a budou psát česky, i když si předvolíte čínštinu (nicméně ostatní nastavení budou čínská). Lepší tedy zapsat do ~/.profile. LC_něco: Tím můžete změnit jednotlivá nastavení jazykového prostředí. Třeba LANG=C LC_CTYPE=cs_CZ bude anglicky, ale bude to znát česká písmena. LANG=cs_CZ LC_COLLATE=C LC_NUMERIC=en_US bude česky, ale bude to řadit podle ASCII a čísla to bude psát čísla poamericku. P. S.: Jestli je to v nějakém howto špatně, napište mi, pošlu jim opravu.
    27.9.2005 22:43 slano | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: cestina gentoo
    dobry den.

    mam nainstalovany tetext 3.0-r3, cestinu som aktivoval. locale nastavene takto:
    LANG=
    LC_CTYPE=cs_CZ
    LC_NUMERIC="POSIX"
    LC_TIME="POSIX"
    LC_COLLATE="POSIX"
    LC_MONETARY="POSIX"
    LC_MESSAGES="POSIX"
    LC_PAPER="POSIX"
    LC_NAME="POSIX"
    LC_ADDRESS="POSIX"
    LC_TELEPHONE="POSIX"
    LC_MEASUREMENT="POSIX"
    LC_IDENTIFICATION="POSIX"
    LC_ALL=
    
    diakritika mi v terminale funguje bez problemov, pri pokuse o prelozneie nasledujuceho dokumentu obdrzim vzdy chybu:
    \documentclass{article}
    \usepackage[czech]{babel}
    \usepackage[latin2]{inputenc}
    \begin{document}
    Čeština!
    \end{document}
    
    chyba:
    This is pdfeTeX, Version 3.141592-1.21a-2.2 (Web2C 7.5.4)
    entering extended mode
    (./test.tex
    LaTeX2e <2003/12/01>
    Babel <v3.8d> and hyphenation patterns for american, french, german, ngerman, b
    ahasa, basque, bulgarian, catalan, croatian, czech, danish, dutch, esperanto, e
    stonian, finnish, greek, icelandic, irish, italian, latin, magyar, norsk, polis
    h, portuges, romanian, russian, serbian, slovak, slovene, spanish, swedish, tur
    kish, ukrainian, nohyphenation, loaded.
    (/usr/share/texmf/tex/latex/base/article.cls
    Document Class: article 2004/02/16 v1.4f Standard LaTeX document class
    (/usr/share/texmf/tex/latex/base/size10.clo))
    (/usr/share/texmf/tex/generic/babel/babel.sty
    (/usr/share/texmf/tex/generic/babel/czech.ldf
    (/usr/share/texmf/tex/generic/babel/babel.def)))
    (/usr/share/texmf/tex/latex/base/inputenc.sty
    (/usr/share/texmf/tex/latex/base/latin2.def)) (./test.aux)
    
    ! Package inputenc Error: Keyboard character used is undefined
    (inputenc)                in inputencoding `latin2'.
    
    See the inputenc package documentation for explanation.
    Type  H <return>  for immediate help.
     ...                                              
                                                      
    l.5 Č
          eština!
    
    Netusim kde moze byt problem, za kazdu radu vopred dakujem.
    27.9.2005 23:31 unchallenger | skóre: 69 | blog: unchallenger
    Rozbalit Rozbalit vše Re: cestina gentoo
    To je zajímavé. Když to změníš na
    \documentclass{article}
    \usepackage{czech}
    \begin{document}
    Čeština!
    \end{document}
    
    a kompiluješ cslatexem, tak to funguje? A je ten zdroják 100% v ISO-8859-2?
    28.9.2005 09:35 slano | skóre: 5
    Rozbalit Rozbalit vše Re: cestina gentoo
    Dakujem velmi pekne! Uplne som zabudol na taku banalnu vec ako je kodovanie a slepo som predpokladal, ze je to v ISO-8859-2. Ten subor bol v kodovani UTF-8. LC_CTYPE=cs_CZ.ISO8859-2 problem vyriesilo.
    28.9.2005 10:18 petr_p
    Rozbalit Rozbalit vše Re: cestina gentoo
    Pokud by si chtel zdrojaky v UTF-8, tak pred inputenc musis natanout ucs balik:
    \usepackage{ucs}
    \usepackage[utf8x]{inputenc}
    
    Taky si vsimni utf8x. Je to novejsi konvence, utf8 vyvola rezim zpetne kompatibility (moje teorie: v nem bylo ucs soucasti inputenc).
    29.10.2005 19:04 tugo
    Rozbalit Rozbalit vše Re: cestina v teTeXu (gentoo)
    mam nainstalovany teTeX na Mac OSX Panther. rozchodil som nejako cestinu vyeditovanim fmtutil.cnf. problem je v tom, ze mi pise nespravne makcene (hacky) nad "t" a "l". viete mi niekto poradit co s tym?

    tugo
    12.12.2005 16:08 trubicoid
    Rozbalit Rozbalit vše Re: cestina v teTeXu (gentoo)
    zkus toto: \usepackage[T1]{fontenc}

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.