Byla vydána nová verze 2026.3.0 "Carousels & Killer Whales" svobodného softwaru ScummVM (Wikipedie) umožňujícího bezproblémový běh mnoha klasických adventur na zařízeních, pro které nebyly nikdy určeny. Přehled novinek v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Tento týden (24. a 27. června) vyprší platnost Microsoft certifikátu v UEFI vydaných v roce 2011. Nové certifikáty byly vydány v roce 2023. Kdo na počítačích, i virtuálních, používá zabezpečené spouštění (Secure Boot), měl by si ověřit, že má certifikáty aktualizovány, viz např. články na Red Hat nebo Fedora. Pro stávající systémy se nic nemění. Nadále se budou normálně spouštět. Zavaděče podepsané pouze klíčem z 2023 se ale na počítačích s pouze certifikátem 2011 nespustí. Ve Fedoře je zavaděč shim ve verzi 16.1-6 podepsán klíči 2011 i 2023.
Uživatelé mobilních telefonů s Linuxem si nyní mohou nainstalovat aplikaci Mobilní Datovka. Díky tomu je přístup k datovým schránkám dostupný i na zařízeních s mobilními linuxovými distribucemi, jako jsou například Mobian, NixOS Mobile, pmOS atd. Aplikace je dostupná na Flathubu.
Software Freedom Conservancy v novém dokumentu shrnuje doporučení, jak přistupovat ke generativní AI založené na LLM při přispívání do svobodného a open-source softwaru. Mimo jiné vyzývá k obezřetnosti, transparentnosti a revizi generovaného kódu člověkem.
Byla vydána nová verze 5.6.0 programu na úpravu digitálních fotografií darktable (Wikipedie).
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma. V Týdnu v GNOME je zmíněn flatpak balíček pro GIMP 0.54.1 z roku 1996. Jedná se o poslední verzi GIMPu postavenou nad toolkitem Motif.
Home Assistant Operating System, tj. linuxová distribuce optimalizována pro hostování Home Assistanta a jeho aplikací, byl vydán v nové major verzi 18.0.
Po šestiletém úsilí byla z jádra Linux odstraněna funkce strncpy(). Všechna předchozí volání této funkce byla převedena na bezpečnější alternativy.
Byla vydána nová verze 261 správce systému a služeb systemd (Wikipedie, GitHub). Z novinek lze vypíchnout nový subsystém IMDS (Cloud "Instance Metadata Service"), nový příkaz storagectl nebo novou komponentu systemd-sysinstall.
Vývojové prostředí Qt Creator bylo vydáno ve verzi 20 (seznam změn). Novinky zahrnují hlavně rozšíření pro integraci LLM agentů nebo minimalistický editační režim uživatelského rozhraní („zen mode“).
Neco jako - vytah nefunguje, opravte to. - chodte pesky. Problem solved
systemd-inhibit --what=shutdown --mode=delay "--who=Chromium" "--why=Chromium se potřebuje konzistentně vypnout" /usr/bin/chromium
Někde v konfiguráku logind lze nastavit i počet sekund kolik se bude čekat na korektní ukončení aplikací, které mají nastaven inhibit zámek. Měla by to být volba InhibitDelayMaxSec=
Seznam nastavených zámků získáš pomocí systemd-inhibit --list. Uvidíš tam zřejmě NetworkManager a další, které tyto zámky běžně používají.
by to mohl linux resit standardne jak to resi ostatni systemy?Linux ne. Linux nemůže vědět jestli nějaká aplikace potřebuje extra čas navíc na uložení rozdělané práce před vypnutím PC. Měli by to řešit tvůrci aplikací případně správci dister. NetworkManager, KDE Plasma a další využívají systemd-inhibit právě pro učely pozdržení při vypínání. Klidně to může využívat i Chrome.
Linux nemůže vědět jestli nějaká aplikace potřebuje extra čas navíc na uložení rozdělané práce před vypnutím PC.Lide kteri "Linux Distro" tvori by mohli takovou vec resit pres test, kde zjisti nesystemove PIDy a daji uzivateli moznost ukoncit rucne, nebo pri ignoraci treba po 8s proces zabiji. Vse je to otazka, jestli to nekoho vys (tvurce) trapi, treba na zaklade stiznosti. Neni stiznost, neni mozne rychle reseni;) Vse je o vuli chtit!
proc pises o plnem zablokovaniPsal jsem o počkání (delay) nebo v krajním případě zablokování (block). Obě varianty systemd-inhibit umožňuje.
vsechny aplikace spadaji do nesystemovych PIDTam spadají i aplikace běžící na pozadí o kterých uživatel neví. Běžný uživatel by mohl být dost zmatený kdyby mu vyskočila hláška, že mu běží nějaké aplikace o kterých nemá tušení a které ho vůbec nezajímají.
stacilo by vyhodit dialog ze neco jeste beziTo by mělo být celkem snadné, ale kvůli tomu není třeba zasahovat do útrob Linux. Stačí když naprogramuješ uživatelskou aplikaci "vypinani.deb", která se po přihlášení uživatele spustí právě přes systemd-inhibit se zámkem "delay" a nastavíš limit 30 sekund. Po zmáčknutí tlačítka poweroff aplikace vypinani.deb počká 10 sekund a když pak zjistí, že nějaká uživatelská GUI aplikace ještě běží, tak vyskočí uživateli dialog. Uživatel bude mít dalších 20 sekund na ukončení problémové aplikace. Tuhle jednoduchou appku by snad zvládla i AI. Možná, že taková appka už existuje a každý si ji může nainstalovat. Zatím jsem takovou appku nikdy nepotřeboval.
Tam spadají i aplikace běžící na pozadí o kterých uživatel neví. Běžný uživatel by mohl být dost zmatený kdyby mu vyskočila hláška, že mu běží nějaké aplikace o kterých nemá tušení a které ho vůbec nezajímají.souhlasim, od zacatku mam hlavne na mysli, aplikace ktere spustil sam uzivatel vedome, to jsou ty co si vedome i instaloval;) teda i ten flatpak
stacilo by vyhodit dialog ze neco jeste bezi
...Spis bych to videl, spustis ...vypnuti/restart ... provede se test ...kdyztak se vyhodi dialog ...nereakce(podobne jako spusteni sporice obrazovky) ... vypnout za kazdou cenu.
vm ... bezi i na mikrovlnce...Tu mikrovlnku bych rád viděl
Ale hlavně jde o to, že žádný OS neví jestli uvnitř VM běží něco pro uživatelel důležitého co ještě není dokončeno tudíž systém při vypínání nedostane od VM info, že "jeste nema hotovo".
Treba ze by aplikace rekla systemu ze jeste nema hotovo a system by nebyl debil a cekalKdybys scrolnul o jeden koment níže než na který jsi reagoval, tak tam jsem takovou jednoduchou apku navrhnul, ale asi bych jí nechtěl. Vy na Win a Apple jste zvyklí na přehnanou automatiku. My na Linuxu jsme zvyklí, že systém plní jasně definované příkazy a když řekneme VYPNOUT tak tím myslíme VYPNOUT. Nemyslíme tím "začni se mě vyptávat na nějaké visící aplikace".
chrome://settings/system ? Nevím sice přesně co užitečněho ty backgroud apps mají jakože dělat, ale už podle názvu to pěkně smrdí.
Tiskni
Sdílej: