Byla vydána nová stabilní verze 1.15 (1.15.1147.36) webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Z novinek lze zdůraznit možnost nastavení vlastního pozadí okna, přístup k záložkám z hlavního menu, lepší ovládatelnost v režimu celé obrazovky nebo vyřešení problémů se zvukem v HTML5. Nejnovější Vivaldi je postaveno na Chromiu 65.0.3325.183.
Node.js Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 10.0.0 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). Verze 10 se v říjnu stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2021.
Neal Cardwell ze společnosti Google oznámil zveřejnění verze 2.0 nástroje pro testování síťového stacku packetdrill. Jde o souhrnné vydání změn z interního vývoje od roku 2013.
Microsoft na svém blogu oznámil, že správce knihoven pro C++ Vcpkg (VC++ Packaging Tool) lze nově používat také na Linuxu a macOS. Aktuálně je pro Linux k dispozici více než 350 knihoven [reddit].
Byly zveřejněny exploity na Nintendo Switch a platformu Tegra X1: Fusée Gelée a ShofEL2. Jejich zneužití nelze zabránit softwarovou aktualizací. Na druhou stranu exploity umožní na Nintendo Switch snadno a rychle nainstalovat Linux, viz. ukázka na YouTube. Jenom je potřeba sáhnout na hardware.
Byla vydána verze 2.12.0 QEMU (Wikipedie). Přispělo 204 vývojářů. Provedeno bylo více než 2 700 commitů. Přehled úprav a nových vlastností v seznamu změn. Řešeny jsou také bezpečnostní chyby Meltdown a Spectre.
Google zveřejnil seznam 1 264 studentů přijatých do letošního Google Summer of Code. Přehled projektů, studentů, 212 organizací a mentorů je k dispozici na stránkách GSoC.
Oracle vydal verzi 1.0 univerzálního virtuálního stroje GraalVM, který umožňuje běh programů napsaných v jazycích založených na JVM, JavaScript, LLVM bitcode a experimentálně Ruby, R a Python.
Julia Evans pomocí svých kreslených obrázků proniká do Linuxu a informačních technologií. Vedle ucelených zinů publikuje také jednotlivé kreslené obrázky (RSS).
Jordi Sanfeliu vydal verzi 1.0.0 svého unixového jádra Fiwix (Wikipedie) určeného také pro výuku operačních systémů. Dle článku na OSNews na něm začal pracovat již před více než dvaceti lety. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT. Stáhnout a vyzkoušet lze živou disketu nebo CD s GNU/Fiwixem.
Peter
pro rh 7.0-7.2 je limit 24mb ram pro instalaci po siti (ta je pouze textova) a z lokalu jsem to s mene RAM nezkousel (rh62 jsem s 16mb ok, mene jsem nezkousel)
oficialni nazor fy. RedHat je na http://www.redhat.com/support/resources/faqs/rhl_general_faq/s1-install.html - ovsem vsechny udaje o RAM jsou vyssi jelikoz se tykaji grafickeho instalatoru.
rh73 jsem na min nez 32mb zatim neinstaloval
rozhodne na 12mb to neprojde - jedine zkusit neco mensiho nez redhat, nebo jak nekdy zminoval to nainstalovat jinde a pak pretehat...
Marek
ps. official RedHat install guide se zabyva pouze HD prostorem, mozna by pomohlo si procist Customization Guide
http://www.redhat.com/docs/manuals/linux/RHL-7.3-Manual/custom-guide/
IMHO to neni nejlepsi napad. Ynelygentni instalator si totiz najde tvuj yntelygenti HW a pak si tam nasype RPMka podle nej. Takze, kdyz instalujes na 586 a pak ten disk das do 486, tak koncis, protoze se tam nainstalovalo predkompilovane jadro pro tu 586tku. Idealni reseni je, pujcit si od Lojzy odvedle par Mb RAM, neinstalovat to a pak mu ji vratit. Na samotny provoz uz ji tolik nepotrebujes. Spatne je, ze to mas NoteBook, takze tohle reseni se vylucuje. Takze asi jedine fakt sehnat jine distro, nebo RH starsi (IMHO 6.2 by meja fachcit).
Ahoj Peter
Tiskni
Sdílej: