Už jste se prolétli na webu Google Earth? Přibyl tam Simulátor letu (Nástroje / Simulátor letu). Funguje i bez účtu Google [𝕏].
Byla vydána nová verze 4.7 (𝕏, Bluesky, Mastodon) multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Mastodon (Wikipedie) - sociální síť, která není na prodej - byl vydán ve verzi 4.6. Přehled novinek s náhledy v oznámení na blogu.
V Edici CZ.NIC, knižní řady správce české národní domény, vychází nová kniha Martina Malého Kódy, buildy, firmwary. Autor po půl roce od vydání předchozího titulu přichází se svou již sedmou knihou, tentokrát zaměřenou na vývoj programového vybavení pro embedded zařízení. Publikace s podtitulem Základy vývojářského řemesla pro tvůrce hobby elektroniky nabízí praktického průvodce pro všechny, kdo své projekty vytvořené s Arduinem
… více »V Brně na FIT VUT probíhá dvoudenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2026. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Byla vydána nová verze 15.1 svobodného unixového operačního systému FreeBSD. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři Ubuntu představili projekt Myna, tj. iniciativu zaměřenou na přidání funkce převodu řeči na text do prostředí desktopu Ubuntu. Dle plánu již v Ubuntu 26.10.
Společnost Epic Games představila nový open source systém pro správu verzí Lore navržený pro "bezprecedentní škálovatelnost dat i týmů a optimalizovaný pro projekty, včetně her a zábavy, které kombinují kód s velkými binárními soubory, aby uspokojil potřeby vývojářů i umělců". Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) provedl v říjnu 2024 místní šetření u společnosti Seznam.cz. Úřad prověřoval důvodné podezření na možné protisoutěžní jednání, konkrétně zneužití dominantního postavení. Krajský soud v Brně v květnu 2025 konstatoval, že toto šetření bylo nezákonné. Nejvyšší správní soud (NSS) včera rozhodl, že šetření bylo provedeno v souladu se zákonem. Krajský soud bude muset případ posoudit znovu.
Byl představen skládací telefon Commodore Callback 8020. Ani hloupý, ani chytrý. Pro fanoušky Commodore a digitálního minimalismu. Bez webového prohlížeče a sociálních sítí. S předinstalovaným WhatsAppem. S operačním systémem Sailfish OS.
Feb 7 17:47:21 localhost pppd[6115]: pppd 2.4.2 started by xxxx, uid 501Feb 7 17:48:21 localhost pppd[6115]: Terminating on signal 15.
Feb 7 17:48:21 localhost pppd[6115]: Exit.Modules Conf:
# /etc/modules: kernel modules to load at boot time. #
# This file should contain the names of kernel modules that are
# to be loaded at boot time, one per line. Comments begin with
# a `#', and everything on the line after them are ignored.Mam veriu jadra 2.6.8.1 - 12mdksmp (vycitane z /boot/) Vobec neviem s linuxom pracovat takze nejake nacitat modul ppp do jadra je pre mna spanielska dedina. Dakujem za vysvetlenie.
CONNECT 115200 V42bisa dalej nic. Vydedukoval som, ze nieco bude pri prihlasovani prilis rychle a nestihne, rsp. necaka na spojenie. Tak som experimentoval a vysledok je, ze mi to uz ide na 100%. Navod: 1. Spustit kppp 2. Nastavit -> Konta, klik na konto (STOnline u mna), Upravit 3. Prihlasovaci skript, tam vybrat Pause a dopisat hodnotu 1, Pridat 4. OK Pretoze mi to vypisovalo predtym takmer tie iste hlasky ako Vam je dost pravdepodobne, ze to pomoze. Ja som ale presiel kalvariou kompletnej instalacie modem driveru do jadra + konfigurovanie suborov v /etc atd. (pretoze v udev systeme je to uplne inak ako v devfs
).
Moj modem je D-com s chipsetom Lucent/Agere (winmodem)
Opener: received KillPPPDaemonzhodi ppp demona, no netusim preco. U mna to nerobi. Zisiel by sa mi vypis lsmod spusteny pod root a tiez vypis dmesg hned po prihlaseni (spusteni) linuxu. A este subor /var/log/ppp/connect-errors. Podla mojho nazoru ale bude najskor chyba v driveri. Do skriptu nepatri ani ID ani Password. Heslo a PouzivatelskeID by malo byt zadane hned v prvom dialogu po spusteni kppp. Dufam, ze to mate na 100% spravne. Inak sa objavi vo vypise
It was pppd that died pppd exited with return value xxPozor na zamenu klavesnice Sk/Us! Vyskusajte si Heslo a PouzivatelskeID aj vo Windowse ak ho mate.
Tiskni
Sdílej: