Francouzská veřejná správa má v rámci vládní iniciativy LaSuite Numérique ('Digitální sada') v plánu od roku 2027 přestat používat Microsoft Teams a Zoom a přejít na videokonferenční platformu Visio, hostovanou na vlastním hardwaru. Konkrétně se jedná o instance iniciativou vyvíjeného open-source nástroje LaSuite Meet, jehož centrální komponentou je LiveKit. Visio nebude dostupné pro veřejnost, nicméně LaSuite Meet je k dispozici pod licencí MIT.
Eben Upton oznámil další zdražení počítačů Raspberry Pi: 2GB verze o 10 dolarů, 4GB verze o 15 dolarů, 8GB verze o 30 dolarů a 16GB verze o 60 dolarů. Kvůli růstu cen pamětí. Po dvou měsících od předchozího zdražení.
Shellbeats je terminálový hudební přehrávač pro Linux a macOS, který umožňuje vyhledávat a streamovat hudbu z YouTube, stahovat odtud skladby a spravovat lokální playlisty. Pro stahování dat z YouTube využívá yt-dlp, pro práci s audiostreamy mpv. Je napsán v jazyce C a distribuován pod licencí GPL-3.0, rezpozitář projektu je na GitHubu.
Byla vydána nová verze 26.1.30 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. S podporou hardwarového dekódování videa. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl po deseti měsících od vydání verze 1.3 vydán ve verzi 2.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Guido van Rossum, tvůrce programovacího jazyka Python, oslavil 70. narozeniny. Narodil se 31. ledna 1956 v nizozemském Haarlemu.
OpenClaw je open-source AI asistent pro vykonávaní různých úkolů, ovládaný uživatelem prostřednictvím běžných chatovacích aplikací jako jsou například WhatsApp, Telegram nebo Discord. Asistent podporuje jak různé cloudové modely, tak i lokální, nicméně doporučován je pouze proprietární model Claude Opus 4.5 od firmy Anthropic v placené variantě. GitHubová stránka projektu OpenClaw.
Projekt VideoLAN a multimediální přehrávač VLC (Wikipedie) dnes slaví 25 let. Vlastní, tenkrát ještě studentský projekt, začal již v roce 1996 na vysoké škole École Centrale Paris. V první únorový den roku 2001 ale škola oficiálně povolila přelicencování zdrojových kódů na GPL a tím pádem umožnila používání VLC mimo akademickou půdu.
Moltbook je sociální síť podobná Redditu, ovšem pouze pro agenty umělé inteligence - lidé se mohou účastnit pouze jako pozorovatelé. Agenti tam například rozebírají podivné chování lidí, hledají chyby své vlastní sociální sítě, případně spolu filozofují o existenciálních otázkách 🤖.
scx_horoscope je „vědecky pochybný, kosmicky vtipný“ plně funkční plánovač CPU založený na sched_ext. Počítá s polohami Slunce a planet, fázemi měsíce a znameními zvěrokruhu. Upozornil na něj PC Gamer.
a nahrál sem ho do do MBR protože sem si myslel že to bude nejvhodnější když chci mít na disku jenom linux
/etc/lilo.conf misto boot=/dev/hda napsat boot=/dev/hdb (nebo hdc, podle toho, kam mas ten disk s novou instalaci pripojeny). A pak samozrejme na prikazovem radku zadat lilo, at se ti lilo nainstaluje podle upraveneho konfiguraku.
a chtěl bych mít na tý starý mašině Linux a druhý windowsy abych až se budu na tom linuxu učit mohl občas nahlédnou na nejakej ten návod na funkčí mašině
Pokud je možné a výhodné nahrát linux na tom novějšim PC tak bych to tak chtěl udělat ale píše mi tu chybu. Kolega sice poradil že mám vyměnit balíčky ale já stejmě nevim jak. Na víc mi přijde že např. u slackware jsou vesechny balicky pro i486 nebo i386 a stejne mi po nainstalování na tý nový mašině na tý starý neběží.
Jak ty balíčky nahradit? při instalaci i po instalaci sem dokázal pustit akorát nějakej nástroj kde byly pěkný grafický ikonky skupin balíčků a nic vo i383 nebo i686.
Zkoušel sem nabootovat a přepnout se v konzoli na cd do toho rpms adresáře po napsáni toho cos radil se to furt na něco vymlouvá že to nemůze aktualizovat.
Tak sem zkoušel pustit rescue režim ale tam se ani nepřepnu na cd.
Treba to nepovede k cili, treba jo, nevim.
isolinux.cfg vytvořit položku pro LILO a nabootovat. Párkrát už jsem takhle spouštěl síťovou instalaci na počítači bez CD.
.
. On vetsinou staci dostatecny pocet EPROMek vystrachanych z supliku. A nekdy vsudypritomne slunicko...
. Naopak, pokud ti nebootuje je to prilis novy BIOS, ktery uz umi bootovani zakazat, pripadne menit priority.
Tiskni
Sdílej: