Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
LC_COLLATE=CTo je dost málo. Jak bych to mohl nastavit? Ještě mě napadá další otázka: Abych měl v konzolích češtinu (mám framebuffer), musel jsem zavést takový ošklivý tlustý český font. Nešlo by vhodným nastavením těch proměnných docílit, abych žádný konzolový font použít nemusel? Jsem si 100% jist, že můj stroj má v BIOSu i české fonty. (A defaultně se přece fonty pro framebuffer natahují rovnou z ROM, jestli se nemýlím.)
export LANG="cs_CZ.iso88592" export LC_CTYPE="cs_CZ" export LC_COLLATE="C"Pořád netuším, k čemu je LC_COLLATE... Nikde v manuálových stránkách jsem se nějak nedočetl, jakých hodnot by měla taková proměnná nabývat a co se podle ní vůbec řídí. Zda je důležitá čí nikoliv, to je ve hvězdách. (I Linux má svá tajemství...
/bin/loadkeys -q i386/qwertz/cz-us-qwertz.map.gz /usr/bin/setfont drdos8x16 -m 8859-2(Poznámka 1: Tohle je pro Arch Linux 0.7, jiné distro má třeba jinde jiné fonty...) (Poznámka 2: Kdybych totéž napsal do rc.sysinit, po přihlášení se zachová všechno kromě toho "-m 8859-2", které je pak nutné ještě jednou explicitně nastavit. Přitom ale pomocí -v (verbose) lze snadno ověřit, že se během bootu skutečně nastaví i ta znaková sada, která se pak během loginu záhadně vytratí.) Tohle ovšem není zrovna nejčistší řešení a přihlášení v některé z konzolí někdy ovlivní nastavení těch ostatních a jindy zase ne. (Nevysvětlitelné...
LC_ALL=cs_CZ
. Navic, pokud se prihlasujete pomoci KDM nebo GDM, tak to lze nastavit tam, jeste predtim, nez se prihlasite. Pka se vas to zeptra na ulozeni settings.
konzole pri bootu: Arch linux neznam, ale tipoval bych, ze tu konzoli po vasem nastaveni neco vyresetuje. zkoumal bych boot sekvenci.
[petr@soban ~]$ locale LANG=cs_CZ.UTF-8 LC_CTYPE="cs_CZ.UTF-8" LC_NUMERIC="cs_CZ.UTF-8" LC_TIME="cs_CZ.UTF-8" LC_COLLATE="cs_CZ.UTF-8" LC_MONETARY="cs_CZ.UTF-8" LC_MESSAGES="cs_CZ.UTF-8" LC_PAPER="cs_CZ.UTF-8" LC_NAME="cs_CZ.UTF-8" LC_ADDRESS="cs_CZ.UTF-8" LC_TELEPHONE="cs_CZ.UTF-8" LC_MEASUREMENT="cs_CZ.UTF-8" LC_IDENTIFICATION="cs_CZ.UTF-8" LC_ALL= [petr@soban ~]$
Tiskni
Sdílej: