Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Zdravím, už umím zvládat "automatickou" deklaraci v IDE Kdevelop, avšak QtDesigner nic takového nemá. Namísto toho má uveden v manuálu postup, jak svůj projekt deklarovat v konsoli.
Jenomže podle toho postupu se mi nedaří zkompilovat ani ty obyčejné HelloWorld prográmky.
Postup uvedený v manuálu QtDesigneru spočívá v napsání do konzole těchto příkazů: qmake -project qmake make
U provádění toho příkazu make to vypíše chyby:
g++ -c -pipe -Wall -W -O2 -D_REENTRANT -DQT_NO_DEBUG -DQT_THREAD_SUPPORT -DQT_SHARED -DQT_TABLET_SUPPORT -I/usr/share/qt3/mkspecs/default -I. -I. -I/usr/include/qt3 -o main.o main.cpp main.cpp:1:25: error: QApplication: No such file or directory main.cpp:2:24: error: QPushButton: No such file or directory main.cpp:13:4: warning: no newline at end of file main.cpp: In function ‘int main(int, char**)’: main.cpp:6: error: ‘QApplication’ was not declared in this scope main.cpp:6: error: expected `;' before ‘app’ main.cpp:8: error: ‘QPushButton’ was not declared in this scope main.cpp:8: error: expected `;' before ‘hello’ main.cpp:9: error: ‘hello’ was not declared in this scope main.cpp:12: error: ‘app’ was not declared in this scope main.cpp: At global scope: main.cpp:4: warning: unused parameter ‘argc’ main.cpp:4: warning: unused parameter ‘argv’ make: *** [main.o] Error 1
Zdrojový kód HelloWorld programu je:
#include QApplication #include QPushButton int main(int argc, char *argv[]) { QApplication app(argc, argv); QPushButton hello("Hello world!"); hello.resize(100, 30); hello.show(); return app.exec(); }
Zkoušel jsem i HelloWorld prográmek s tímto kódem:
#include kapp.h #include kmainwindow.h int main (int argc, char **argv) { KApplication a (argc, argv, "Hello KWorld!"); KMainWindow *w = new KMainWindow(); w->setGeometry(100, 100, 200, 100); a.setMainWidget(w); w->show(); return a.exec(); }
A pak ještě i jiným způsobem. U všech způsobů to končí právě u toho příkazu make. Ale možná bude problém už i u příkazu qmake.
Zkoušel jsem však i jiné další možnosti použití g++ (např. přímo z tutorialu tady na ABClinuxu - Začínáme Kprogramovat), ale zatím vždycky jsem ztroskotal.
Prosím, napíšete mi tu nějaký zaručeně fungující způsob, jak mám tyhlety prográmky (a všechny další programy) zkompilovat? Anebo jestli si všímáte nějaké chyby, které jsem si nevšimnul, prosím, poradíte mi?
Děkuji.#include <QApplication.h> nebo #include "QApplication.h"include soubory mají většinou příponu .h
/**************************************************************** ** ** Qt tutorial 1 ** ****************************************************************/ #include <qapplication.h> #include <qpushbutton.h> int main( int argc, char **argv ) { QApplication a( argc, argv ); QPushButton hello( "Hello world!", 0 ); hello.resize( 100, 30 ); a.setMainWidget( &hello ); hello.show(); return a.exec(); }
Hmm, při vytváření dotazu jsem nevěděl, jak tam napsat toto: <>
Teďka už je to přímo nahoře v nabídce. Jinak nezkoušel jsem nikde předělávat žádné cesty. Předpokládám, že je to u toh příkazu g++. Hnedka to zkusím. Jinak někdo se ptal, jakou mám distribuci. Mám Kubuntu 7.04Aha, díky.
Ale musím vůbec používat ten qmake? Nešlo by to všechno jenom tím příkazem g++ z konzole? Kde nebo jak se naučím bez problému používat příkaz g++ v konzoli? Zatím jsem nic nenašel.
qmake
svým způsobem používat nemusíte, ale nevím, co tím chcete vyřešit.
Děkuji. Přivedl jste mě na správnou cestu. Mám nainstalovanou Qt3, ale v nápovědě Qt3Designeru jsem se nějak dostal k tutoriálu Qt4 ...
Teď jsem si našel tutorial pro Qt3 a zkusil jsem ten qmake a make a tentokrát to proběhlo v pořádku. Ještě jednou moc moc díky.
Tiskni
Sdílej: