Český telekomunikační úřad zveřejnil Výroční zprávu za rok 2024 (pdf), kde shrnuje své aktivity v loňském roce a přináší i základní popis situace na trhu. Celkový objem přenesených mobilních dat za rok 2024 dosáhl dle odhadu hodnoty přibližně 1,73 tis. PB a jeho meziroční nárůst činí zhruba 30 %. Průměrná měsíční spotřeba dat na datovou SIM kartu odhadem dosáhla 12,5 GB – v předchozím roce šlo o 9,8 GB.
Z novinek představených na Google I/O 2025: Přehledy od AI (AI Overviews) se rozšiřují do dalších zemí. Užitečné, syntetizované přehledy od generativní AI jsou nově k dispozici i českým uživatelům Vyhledávače.
Šestice firem označovaných jako „MAMAAN“ – tedy Meta (Facebook, Instagram), Alphabet (Google), Microsoft, Apple, Amazon a Netflix – je zodpovědná za více než padesát procent světového internetového provozu. Dalšími velkými hráči jsou TikTok a Disney+. Společně tak zásadně určují podobu digitálního prostředí, spotřebitelského chování i budoucích trendů v oblasti technologií. I přesto, že se podíl těchto gigantů od roku 2023 o něco snížil, jejich dominantní postavení zvyšuje volání po regulaci.
Evropská komise (EK) navrhuje zavést plošný poplatek ve výši dvou eur (zhruba 50 Kč) za každý malý balík vstupující do Evropské unie. Poplatek se má týkat balíků v hodnotě do 150 eur (zhruba 3700 Kč), které v EU nepodléhají clu. V loňském roce bylo do EU doručeno kolem 4,6 miliardy takovýchto balíků. Poplatek má krýt náklady na kontroly rostoucího počtu zásilek levného zboží, které pochází především z Číny.
Dnes a zítra probíhá vývojářská konference Google I/O 2025. Sledovat lze na YouTube a na síti 𝕏 (#GoogleIO).
V Bostonu probíhá konference Red Hat Summit 2025. Vybrané přednášky lze sledovat na YouTube. Dění lze sledovat na síti 𝕏 (#RHSummit).
Společnost Red Hat oficiálně oznámila vydání Red Hat Enterprise Linuxu 10. Vedle nových vlastností přináší také aktualizaci ovladačů a předběžné ukázky budoucích technologií. Podrobnosti v poznámkách k vydání.
Tuto sobotu 24. května se koná historicky první komunitní den projektu Home Assistant. Zváni jsou všichni příznivci, nadšenci a uživatelé tohoto projektu. Pro účast je potřebná registrace. Odkazy na akce v Praze a v Bratislavě.
Troy Hunt představil Have I Been Pwned 2.0, tj. nový vylepšený web služby, kde si uživatelé mohou zkontrolovat, zda se jejich hesla a osobní údaje neobjevily v únicích dat a případně se nechat na další úniky upozorňovat.
Microsoft představil open source textový editor Edit bežící v terminálu. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.
./script.pl
), není problém... použije se normálně use Modul
nebo Gtk2::GladeXML->new('gui.glade')
.
Problém nastane, když chci svůj program nějak „nainstalovat“ do systému abych ho mohl spouštět odkudkoliv nebo dokonce dopravit do jiného počítače. Soubory by se hledaly v adresáři, odkud to spouštím. Takže je potřeba nějak nastavit místo, kde je program nainstalován. Nejlépe tak aby se to nemuselo ručně přepisovat když se to nakopíruje jinam ;)
Mám dvě řešení a ani jedno se mi nelíbí. Jak to udělat líp?
1)
přidat do @INC správnou cestu například spuštěním přes perl -I /kde/to/je /kde/to/je/script.pl
.
modul se načte správně a přístup k souborům by byl nějak takto: …->new($INC[0].'/gui.glade')
.
Nevýhoda: musí se to obalit dalším scriptem, který spustí perl se správným parametrem -I
a bude tam muset ta cesta být napevno
2)
zjistit cestu z $0
třeba takto: $dir = $0 =~ /(.*)\//;
a pak jí v BEGIN přidat do @INC a soubory hledat v $dir
Nevýhoda: Pokud si celý program uložím třeba do /home/neco/neco/... a někde v $PATH na něj udělám symlinky, $0
bude obsahovat cestu k symlinkům a ne tam, kde soubor je opravdu a tam to samozřejmě ty ostatní soubory nenajde.
--
A jako takový poddotaz bych se zeptal kam vlastně takovýto script/program „instalovat“? nechat všechny soubory v jedné složce a tu dát kamkoliv (/home nebo /opt) a v /usr/local/bin udělat symlinky, nebo do /usr/local/bin dát místo symlinku rovnou ten hlavní spustitelný script a ostatní soubory jinam (/usr/local/share/jmenoprogramu/ ?) Pak by zase script nemohl hledat své soubory ve stejné složce jako je sám...
Zároveň bych chtěl aby to stejně fungovalo i v „nenainstalovaném“ stavu při testování – všechno v jednom adresáři v /home/…/…
--
Předem děkuji za jakékoliv tipy jak se tohle řeší
Pro vytvoreni modulu (skript.pl muze byt soucasti modulu) byste mel pouzit standardni mechanizmy (Makefile.PL + instalaci). Viz dokumentace, man perlnewmod, odkazy na dalsi dokumentaci a tutorial tam atd. Vyhoda teto masinerie je, ze mate jeden archiv Vas-Modul-1.0.tar.gz
, jehoz standardni instalaci muzete najednou nainstalovat, spustit testy, doresit zavislosti, provest transformaci nejakych retezcu (napr. ony cesty) a dalsi. Timto mechanizmem pro instalaci modulu se Vas::Modul nainstaluje nekam jako /usr/lib/perl5/site_perl/5.10.0/Vas/Modul.pm
, pripadne skripty do /usr/bin
, kde vse funguje jakychkoliv zasahu. Odinstalace je otazka smazani tohoto souboru nebo adresare Vas
.
Pokud chcete nejakou nestandardni cestu (coz lze u "normalniho mechanizmu" docilit take pres --prefix
), spravne uvadite, ze musite manipulovat s @INC
, a to bud pres -I
nebo pomoci use lib
(primo se hrabat v @INC
neni dobry napad). Do tohoto muzete vice nahlidnout napr. v kapitole 12 perl cookbook. Konkretne v Keeping Your Own Module Directory se toto podrobne rozebira, vcetne metody jak "uhodnout" cestu ke skriptu pomoci modulu FindBin
.
Co se tyce nalezeni obecneho souboru v ramci vaseho modulu, doporuciji pouzit hash %INC
, kde naleznete cestu, pres kterou se tento modul nasel. Napr. $INC{'Vas::Modul.pm'}
.
Jak se na to tak divam, tak to jednou vyda na dalsi dil meho serialu
readlink
a -l
, z toho už cestu poskladáš
tretia možnosť: export PERL5LIB="/home/aaa/lib/perl5:/home/aaa/test/lib/perl5"
use FindBin qw($RealBin); use lib $RealBin; use MujModul; my ($root) = $INC{'MujModul.pm'} =~ /(.*)\//; … my $soubor = "$root/soubor.xxx";Ještě jednou děkuji!
my ($root) = $INC{'MujModul.pm'} =~ /(.*)\//;
Tuhle vec muzete udelat take pomoci File::Basename nebo neco takovyho a bude to prenositelny i na jiny systemy nez unix. Jinak ten postup je vicemene to co jsem se snazil naznacit. :)
Tiskni
Sdílej: