abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 34
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (8%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 814 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: netbeans, ubuntu velikost pismen

    6.12.2008 22:03 Jirka_87
    netbeans, ubuntu velikost pismen
    Přečteno: 1157×

    dobrý den, potreboval bych poradit. nevim jak zmenit velikost pismen na tlacitka v java aplikacich. je tam asi 10, a ja to fakt skoro neprectu :( dekuji, mam ubuntu 8.04, netbeans 6.5, 6,01

    Odpovědi

    7.12.2008 09:59 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen
    Pravděpodobně máte nastaveno špatně rozlišení v X-Windows a v ostatních aplikacích máte pak písmo uměle zvětšené. Jinak o velikosti písma ve Swingových aplikacích rozhoduje použitý L&F a konfigurace výchozí velikosti písma závisí na něm. Ale spíš bych se pokusil opravit to systémové nastavení, které pravděpodobně bude dělat problémy i jinde.
    7.12.2008 10:22 Jirka_87
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen

    Děkuji, ale vzhledem k tomu, že s tim začínám, tak vůbec netuším, kde co mám upravit :( kdyby jste mi mohl dát nějaký návod, nebo popis, bylo by to moc fajn, děkuji Jirka

    Jesus Jimenez avatar 7.12.2008 10:34 Jesus Jimenez | skóre: 29
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen

    Pustte netbeans s parametrem --fontsize <velikost_pisma>, nebo upravte soubor netbeans.conf (kde ho hledat v Ubuntu netusim) - je tam radek netbeans_default_options, pridejte nakonec parametr --fontsize <velikost_pisma>. Nedavno jsem s tim laboroval taky, zjistil jsem jeste jednu zajimavost - pokud neni velikost systemovych pisem nastavena na cele pixely, ale napr na 7,5, potom tuto velikost java aplikace neprebiraji.

    Doaenův zákon průtahů: Čím pomaleji pracuješ, tím méně naděláš chyb. -- Murphy
    10.12.2008 12:44 Jirka_87
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen

    Dobrý den, děkuji, už mi to funguje, sic jen v netbeans 6.01, jen bych se chtel zeptat, jestli by mi nekdo poradil, jak to udelat u vsech javovskych aplikaci? nejak config, nebo neco takoveho? dekuji moc, Jirka


    10.12.2008 15:43 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen
    To záleží na tom, jaký používáte v Javě výchozí look-and-feel pro Swing, jaké má možnosti konfigurace. Ale nastavovat uměle větší font pro Swingovské aplikace je pouze obcházení problému - ve skutečnosti máte pravděpodobně nastavené špatné DPI v Xwindows a máte uměle zvětšený font ve všech ostatních aplikacích. Když si nastavíte velikost fontu (třeba v menu) v GTK nebo KDE na 12, je font malý, nebo správně velký?
    10.12.2008 16:16 Jirka_87
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen

    Moc se omlouvám, ale moc netusím, o čem tu mluvíte. Jeste vím, co je to look and feel, ale absolutne nevím, kde nebo kdy jsem ho instaloval (to si asi udelal sam ubuntu) a nevím, kde ho zmenit, nastavit atd. A co se týče Xwindows tak tam jsem taky lama, protože zase nevím, kde to najdu, jak nastavim a podobne.

    Omlouvám, prosim o trpelivost se zacatecnikem

    jinak, pokud si text nastavim na tech 12 tak je text rozhodne vetsi, nez v javovskym aplikacich.

    dekuji Jirka

    10.12.2008 17:17 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen
    Jaké používáte desktopové prostředí - KDE, Gnome, nebo něco jiného? Na tom závisí, jaká je výchozí look-and-feel ve Swingu.
    10.12.2008 19:49 Jirka_87
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen

    ach tak, pak tedy Gnome

     

    11.12.2008 10:56 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen
    Pak se tedy zřejmě používá GTK look-and-feel – alespoň v Javě 6. Tam se pro výpočet DPI používá vlastnost prostředí gnome.Xft/DPI. Tu by zřejmě mělo jít někde v Gnome nastavit – možná gnome-font-properties. Pokud ta vlastnost nastavená není, použije se DPI uváděné X serverem – GTK look-and-feel se snaží používat stejný postup výpočtu, jaký používá samotné GTK, ale pokud jsou někde dvě implementace, vždy se mohou v nějakých detailech lišit… Jako výchozí font se používá sans velikosti 10 bodů. Nepodařilo se mi zjistit, zda to jde někde změnit.

    Každopádně pokud by se vám nepodařilo net GTK L&F přeprat, můžete zkusit používat ve Swingu jiný L&F – ale aplikace pak asi úplně nezapadnou do systému. V adresáři, kde máte nainstalováno Javu (JRE) si v podadresáři lib (je v něm např. soubor rt.jar) vytvořte soubor swing.properties a do něj si dejte řádek
    swing.defaultlaf=vybraný L&F
    #například
    #swing.defaultlaf=com.sun.java.swing.plaf.gtk.GTKLookAndFeel
    #swing.defaultlaf=javax.swing.plaf.metal.MetalLookAndFeel
    #swing.defaultlaf=com.sun.java.swing.plaf.motif.MotifLookAndFeel
    
    GTKLookAndFeel je pravděpodobně ten, ve kterém se vám zobrazují malé fonty, ten asi chtít nebudete, MetalLookAndFeel „klasický“ Swingovský L&F, dříve býval jako výchozí, MotifLookAndFeel vychází z CDE/Motif. Pokud by ani jeden nevyhovoval, dají se další L&F koupit nebo stáhnout z internetu – mně třeba vyhovuje JGoodies Looks. Stačí soubor .jar s příslušným L&F nakopírovat do podadresáře ext ve výše zmíněném adresáři lib a do swing.properties uvést jméno třídy s tím L&F, např. tedy jendu z možností:
    swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.windows.ExtWindowsLookAndFeel
    swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.plastic.PlasticLookAndFeel
    swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.plastic.Plastic3DLookAndFeel
    swing.defaultlaf=com.jgoodies.plaf.plastic.PlasticXPLookAndFeel 
    
    Některé L&F (např. právě JGoodies nebo Metal) mají ještě možnost volby (barevného) tématu, ale tam už způsob nastavení záleží na konkrétním L&F. U JGoodies Looks pak ještě můžete fonty ovlivnit při startu aplikace na příkazové řádce:
    java -Djgoodies.menuFont=Tahoma-PLAIN-11 -Djgoodies.controlFont=Tahoma-PLAIN-14 -jar aplikace.jar
    
    18.12.2008 13:48 Jirka_87
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen

    děkuji mockrát :-)

    12.12.2008 12:16 Marián Petráš
    Rozbalit Rozbalit vše Re: netbeans, ubuntu velikost pismen

    Už toho tady bylo řečeno hodně, ale pokusím se to pro přehlednost shrnout do jednoho příspěvku.

    Aplikace napsané pomocí Java Swing, jako jsou například NetBeans, mohou používat různé Look&Feel, což je, zhruba řečeno, obdoba tzv. skinů. Běží-li NetBeans v Gnome a na JDK 6u2 (aka JDK 6 update 2, aka JDK 1.6.0_02) nebo novějším, použijí GTK Look&Feel, jinak použijí Metal Look&Feel. Verzi JDK použitou k běhu NetBeans zjistíte tak, že v NetBeans z hlavního menu vyberete položku Help > About a v okně About se v dolní části podíváte na řádek začínající na Java:.

    V GTK Look&Feel je velikost písma převzatá z prostředí Gnome. V Ubuntu 8.04 se velikost písma pro Gnome nastavuje takto:

    • V hlavním menu vyberete System > Preferences > Appearance. Zobrazí se dialog Appearance Preferences.
    • V tomto dialogu zvolíte záložku (tab) Fonts – zobrazí se panel pro nastavení velikosti písma a způsobu vyhlazování.
    • V pravé dolní části tohoto panelu stisknete tlačítko Details…. Zobrazí se další dialog Font Rendering Details.
    • Úplně nahoře v tomto dialogu nastavíte správné rozlišení monitoru. Například pokud máte 20" monitor s rozlišením 1600x1200, tedy poměrem stran 4:3, podle Pythagorovy věty spočítáte horizontální velikost monitoru na 16" a následně jednoduše spočítáte rozlišení: 1600 pixelů / 16" = 100 pixelů na palec (dots per inch, DPI). Po zadání hodnoty DPI zavřete tento dialog stisknutím tlačítka Close.
    • V panelu Fonts nastavíte velikosti písma (fontů) podle libosti a dialog zavřete stisknutím tlačítka Close.

    Při použití jiného Look&Feel se použije výchozí velikost písma daná tímto look&feel. Pro Metal look&feel je to tuším 10 pixelů. Toto nastavení můžete změnit zadáním parametru --fontsize velikost při spouštění NetBeans z příkazové řádky, případně tento parametr můžete zadata do souboru nbinst/etc/netbeans.conf, kde nbinst se myslí adresář, ve kterém jsou NetBeans nainstalovány. Tento adresář můžete zjistit z běžících NetBeans tak, že v hlavním menu vyberete View > IDE Log a v okně Output se podíváte na asi třináctý řádek shora, začínající na Installation – instalační adresář je to, co je mezi rovnítkem a posledním lomítkem.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.