Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
dobrý den,
Měl bych dotaz.
Vytvořil jsem si jednu třídu CZamestnanci a 2 potomky CVojak a COz.
vytvořil jsem si pole objektů třídy CZamestnanec :
CZamestnanec *lide[100];
nyní bych chtěl vytvářet objekty (potomky) CVojak a COz
pokud vsak vytvorim objekt takto : lide[0] = new CVojak tak objekt lide[0] je stále třídy CZamestanci.
Nevíte jak to udělat tak aby mohl vytvářet prvky pole třídy CVojak nebo COz podle toho jaky typ zrovna chci?
děkuji za odpověď
Disclaimer: v C++ som nikdy nič užitočné nenaprogramoval a vedomosti mám viacmenej len zo školy, takže tento komentár berte s rezervou.
K Tvojmu problému: pokiaľ viem, tak on to je CVojak, ale tým že k nemu pristupuješ cez typ CZamestnanec *, tak s ním môžeš robiť len ako s CZamestnancom. Keď chceš volať metódy zdedených tried, tak tie metódy musia byť virtual a keď chceš prístupiť k dátam toho CVojaka, tak to jedine, že si ten smerník predtým pretypuješ.
#include <iostream> using namespace std; class Zamestnanec{ public: void setNazev(){cout << "Nazev";} void setJidlo(){cout << "Jidlo";}; }; class Debil : public Zamestnanec{ public: void setZadrz(){cout << "Zadrz";}; }; class Kokot : public Zamestnanec{ public: void setOjeb(){cout << "Ojeb";}; }; int main(int argc, char** argv) { Zamestnanec *pole[100]; pole[0] = (Debil*) new Debil(); pole[1] = new Kokot(); ((Debil*)pole[0])->setZadrz(); return 0; }
Děkujimoc. Zachránil jsi mi život...Tohle funguje bezvadně
To možná jo, ale já jsem příliš velkej začátečník abych věděl co to je
#include <iostream> #include <vector> using namespace std; class Zamestnanec{ public: void setNazev(){cout << "Nazev";} void setJidlo(){cout << "Jidlo";}; }; class Debil : public Zamestnanec{ public: Debil(int d){ this->data=d; } void setZadrz(){cout << this->data;} private: int data; }; class Kokot : public Zamestnanec{ public: void setOjeb(){cout << "Ojeb";}; private: int data; }; int main(int argc, char** argv) { vector<Zamestnanec*> pole; pole.push_back((Debil*) new Debil(5)); pole.push_back(new Kokot()); ((Debil*)pole.at(0))->setZadrz(); return 0; }Výhodou je to že nejsi omezenej na staticky určený počet zaměstnancú.
class Zamest { public: virtual void setNazev() = 0; virtual int plat() = 0; void spolecne_veci(parametry..); } class Programator : public Zamest{ public: void setNazev() { cout << "aaaaaaaaa"; } int plat() { return 10000000; } ....... } class Uklizecka : public Zamest { public: void setNazev() { cout << "bbbbbbb"; } int plat() { return 5; } ......... } ............ Zamest *pole[100]; pole[0] = new Uklizecka(); ......Takto bych to řesil já
Ach jo, jak vidim na blbou otazku, blbe odpovedi... Proboha lidi, kdyz uz se pta zacatecnik, tak mu poradte tak, aby mu to alespon k necemu bylo!
Pokud bych se mel drzet zadani a prihlednu ke stavajicim odpovedim, tak to uz muzete rovnou pouzit toto (radsi explicitne rikam: TAKTO NE!):
void* pole[SIZE]; pole[0] = new Jenicek; pole[1] = new Marenka; ((Jenicek*) pole[0])->vidimSvetylkoVDali((*Marenka)pole[1]);
Divim se, ze se nikdo nezeptal, jak a proc se k jednotlivym prvkum bude pristupovat. Pokud cilem je pouze volat virtualni metody prvku kontejneru, tak je naprosto zbytecne toto vubec resit. Pokud je nutne k jednotlivym prvkum pristupovat odlisne v zavislosti na jejich typu (predpokladam, ze jsou to ruzni potomci jednoho predka), tak to znamena spatny navrh a problem by mel byt vyresen jinak (s vyuzitim virtualnich metod).
Pokud se tomu opravdu nejde vyhnout, tak pro pretypovani predka na potomka se pouziva dynamic_cast (coz je dle meho nazoru prasarna, ale to je opravdu pouze muj nazor), ktere zarucuje typovou kontrolu, takze reseni by vypadalo asi takto.
class BlbecVlese { virtual ~BlbecVLese() {} }; class Jenicek : public BlbecVlese {...}; class Marenka : public BlbecVLese {...}; ... BLbecVLese* blbci[100]; blbci[0] = new Jenicek; blbci[1] = new Marenka; ... BlbecVLese* x = blbci[y]; //predpokladany predek Jenicek* j = 0; Marenka* m = 0; if ( 0 != (j = dynamic_cast<Jenicek*>(x)) ) j->vylezNaStrom(); else if ( 0 != (m = dynamic_cast<Marenka*>(x)) ) m->pockejPodStromem(); else { jezibaba->sezer(x); throw kosti; } ...
Omlouvam se za konfliktni ton... Nechci rozpoutavat flame. Jen si myslim, ze rady zacatecnikovy by nemely byt ve smyslu: "chci udelat prasarnu => nekdo mi poradi jeste vetsi prasarnu jak to realizovat"
Tiskni
Sdílej: