V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Ministerstvo vnitra odhalilo závažný kyberincident v IT systému resortu. Systém, do kterého se dostal útočník bez oprávnění, byl odpojen a nedošlo k odcizení dat [𝕏].
Ahoj,
napsal jsem jednoduchý skriptík, pomocí kterého si uživatelé mohou měnit heslo.
Zdrojáky jsou tady: http://hg.vps.frantovo.cz/veverka.ch/
A běží to tady: https://posta.veverka.ch/heslo/
K PHP jsem byl nucen se vrátit, protože na tom serveru teď nic jiného neběží, a nejsem si v něm moc jistý (jsem zmlsaný Javou ), takže bych vás chtěl požádat o revizi kódu. Kdo to hackne první, má u mě pivo
(ale o D/DoS útok nestojím). Na tom serveru neběží nic kritického (ani tam nemám žádné zajímavé e-maily), takže to považuji za celkem dobrou chvíli, abych se zeptal: co byste na tom kódu vylepšili?
Franta
BTW: je to open source, tak to můžete sami použít nebo se inspirovat, pokud vám to k něčemu bude. Použil jsem PHP + PostgreSQL (funkce zmen_heslo)
Ten regulární výraz jsem sám nepsal, kdysi jsem ho někde našel a používám. Přišel mi nejlepší z těch, na které jsem narazil. Kde najdu lepší? A v čem ta změna bude spočívat? (které adresy projdou a neprojdou).
CSFR by řešila CAPTCHA, o té uvažuji, ale zatím je tam jen to osmivteřinové zdržení před kontrolou -- proti (nedistribuovanému) útoku hrubou silou.
*) já to říkal vždycky, že s IDN budou leda problémy
A v čem ta změna bude spočívat?E-mailová adresa není jen user@jmeno.cz jak ji bežně známe. Zkuste se třeba kouknout na adresu: http://ex-parrot.com/~pdw/Mail-RFC822-Address.html Já bych osobně validaci emailu svěřil např. tomu modulu, ale ten je pro Perl, takže nějaký ekvivalent pro PHP si budete muset najít sám.
CSFR by řešila CAPTCHANe, CSRF je něco jiného. Na to pomáhá pouze do formuláře dát náhodný token a ve zpracování jej porovnat s lokálně (v db) uloženou hodnotou. IMHO to v tomto konkrétním případě řeší nutnost zadat (staré) heslo. U jiných formulářů by mohl být problém.
Ne, CSRF je něco jiného. Na to pomáhá pouze do formuláře dát náhodný token a ve zpracování jej porovnat s lokálně (v db) uloženou hodnotou.
No a právě to ta CAPTCHA řeší (přestože je primárně určena k něčemu jinému). Protože si nejdřív musím zobrazit stránku s formulářem a získat z ní kód (což je v tomto případě ještě ztížené tím, že ho musím opsat z obrázku) a pak teprve mohu formulář odeslat. Viz např. Přehled útoků na webové aplikace
function isValidEmail(email) // {{{ { var pattern = new RegExp( '^[-!#$%&\'*+/=?^_`{|}~\\w]+' /* local-part dot-atom-text (1*atext) */ + '(?:\\.[-!#$%&\'*+/=?^_`{|}~\\w]+)*' /* local-part dot-atom-text (*("." 1*atext)) */ + '@' /* literal "@" */ + '(?:' + '(?:' /* domain (dom-atom or domain-literal) */ + '[-!#$%&\'*+/=?^_`{|}~\\w]+' /* domain dot-atom (1*atext) */ + '\\.[-!#$%&\'*+/=?^_`{|}~\\w]+' /* domain dot-atom (*("." 1*atext)) */ + ')+' + '|' + '\\[' // domain domain-literal ("[") // domain domain-literal (dcontent) + '[\\x01-\\x08\\x0B\\x0C\\x0E-\\x1F\\x21-\\x5A\\x5E-\\x7F]*' // ^@ - ^H ^K ^L ^N ^_ "!" - "Z" "^" - DEL + '\\]' // domain domain-literal ("]")' + ')' + '$' ); return pattern.test(email); } // }}}
Tiskni
Sdílej: