Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Zdravím,
snažím se vyrobit jednoduchý bash script, kde při jeho spuštění se mi zkontroluje konfigurace Apache2 a když bude v pořádku, tak se ukončí. Když nebude v pořádku, tak to vypíše chybu třeba "Špatná konfigurace". Něco jsem tedy vymyslel, ale z nějakého důvodu mi nefunguje grep, a další věci, takže mi to nefunguje a nevidím chybu. Ono takovým problémem jsem zjistil, že je už samotný příkaz. Pokud se ten příkaz na kontrolu syntaxe snažím prohnat přes grep, tak vždy dostanu to stejné.
#!/bin/sh
get_APACHE_syntax() {apache2ctl -t | egrep -i "Syntax OK"}
APACHE_CHECK_SYNTAX=`get_APACHE_syntax`
if [ $APACHE_CHECK_SYNTAX == "0" ]; then
echo "Good";
else
echo "Bad";
fi
Ptám se zkušenějších, kde je chyba? Spouštím to pod rootem a nějak to nejde.
Řešení dotazu:
apachectl -t echo $?
if apachectl -t &> /dev/null; then echo "ok" else echo "ko" fi
get_APACHE_syntax() { apache2ctl -t | egrep -i "Syntax OK" }nesmie to byt na 1 riadku ale samostatne
Do proměnné APACHE_CHECK_SYNTAX
neukládáte návratovou hodnotu, ale výstup té funkce, tedy buď prázdný řetězec nebo "Syntax OK
".
Čtení zbytku odpovědi je na vlastní riziko. Bude-li se někdo cítit dotčen, byl varován.
Opravdu nechápu, proč tolik lidí - a především začátečníků, kteří k tomu mají nejméně důvodů - automaticky předpokládá, že chybu nemohli za žádných okolností udělat oni. Takže když jim nechodí skript, automaticky předpokládají, že "jim nefunguje grep", když jim zlobí úloha spouštěná přes cron, tak hned "nefunguje cron" atd. Opravdu není pravděpodobnější, že je chyba v čerstvě napsaném skriptu, navíc napsaném někým, kdo nemá moc zkušeností, než že je v programu, který běžně používají statisíce, možná miliony lidí?
V daném případě stačilo místo podezírání egrepu udělat to úplně základní: buď přidat do specifikace interpreteru přepínač -x
nebo aspoň přidat jedno echo, které by zobrazilo, co se do té proměnné přiřadilo.
Neměj obavy, echo jsem si tam dával, co obsahuje daná proměnná, problémem bylo, že nikdy neobsahovala to, co měla - "Syntax OK" neobsahovala NIKDY, ale "0" obsahovala téměř vždy (občas neobsahovala vůbec nic).
Vzhledem k tomu, že jsem si to zkusil dát jako samotný příkaz do terminálu a nefungovalo mi to, tak jsem nevěděl, kde je problém.
Proto jsem psal "Pokud jste to měl opravdu takhle a neměl jste tam něco úplně jiného". :-)
Mimochodem, další chyba toho skriptu spočívá v neověřeném (a nepravdivém) předpokladu, že apachectl
to "Syntax OK" píše na standardní výstup. Takže pokud skript vypadá takhle, proměnná bude prázdná vždy.
Ano, měl jsem to takto a chvíli jsem tam měl 0, chvíli nic a chvíli "Syntax OK". Pokaždé mi to vyhodilo něco jiného, stačilo mezitím restartovat Apache a zase bylo něco jiného. Opravdu nevím, proč to tak dělalo, server jsem včera vypnul, dneska zapnul, udělal několik úprav (hlavně ta návratová hodnota mi pomohla) a jsem spokojen.
egrep -i "Syntax OK"
' vám jako výstup "0" dát nemůže, přes to prostě vlak nejede. Ve chvíli, kdy vám z toho nula vyšla, ten skript musel vypadat jinak, i kdyby třeba jen tak, že jste to následně prohnal aritmetickou konverzí.
Opravdu není pravděpodobnější, že je chyba v čerstvě napsaném skriptu, navíc napsaném někým, kdo nemá moc zkušeností, než že je v programu, který běžně používají statisíce, možná miliony lidí?U coreutils to snad ještě tak je, u věcí hlavně kolem freedesktopu bych se nebál říci, že ne.
Tiskni
Sdílej: