abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 16:33 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 3.20.0, tj. první z nové řady 3.20, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu 64bitové architektury RISC-V.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 14:11 | IT novinky

    Společnost Jolla na akci s názvem Jolla Love Day 2 - The Jolla comeback představila telefon se Sailfish OS 5.0 Jolla Community Phone (ve spolupráci se společností Reeder) a počítač Jolla Mind2 Community Edition AI Computer.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 12:33 | Nová verze

    LibreOffice 24.8 bude vydán jako finální v srpnu 2024, přičemž LibreOffice 24.8 Alpha1 je první předběžnou verzí od začátku vývoje verze 24.8 v prosinci 2023. Od té doby bylo do úložiště kódu odesláno 4448 commitů a více než 667 chyb bylo v Bugzille nastaveno jako opravené. Nové funkce obsažené v této verzi LibreOffice najdete v poznámkách k vydání.

    ZCR | Komentářů: 0
    včera 23:33 | Nová verze

    Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi: MagPi 141 (pdf) a HackSpace 78 (pdf).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 21:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 2.0.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Oficiálně bude představena ve čtvrtek na konferenci KotlinConf 2024 v Kodani. Livestream bude možné sledovat na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 12:55 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 27.0 programovacího jazyka Erlang (Wikipedie) a související platformy OTP (Open Telecom Platform, Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 01:11 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 1.8.0 svobodného multiplatformního softwaru pro konverzi video formátů HandBrake (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    20.5. 21:55 | IT novinky

    Microsoft představil nové označení počítačů Copilot+. Dle oznámení se jedná se o počítače poskytující funkce umělé inteligence. Vedle CPU a GPU mají také NPU (Neural Processing Unit). Uvnitř představených Copilot+ notebooků běží ARM čipy Qualcomm Snapdragon X Elite nebo X Plus.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 6
    20.5. 17:55 | Zajímavý článek

    Příspěvek na blogu Codean Labs rozebírá zranitelnost CVE-2024-4367 v PDF.js, tj. mj. prohlížeči PDF souborů ve Firefoxu. Při otevření útočníkem připraveného pdf souboru může být spuštěn libovolný kód v JavaScriptu. Vyřešeno ve Firefoxu 126.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    20.5. 12:55 | Nová verze

    Lazygit byl vydán ve verzi 0.42.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (81%)
     (5%)
     (8%)
     (7%)
    Celkem 454 hlasů
     Komentářů: 16, poslední 14.5. 11:05
    Rozcestník

    Dotaz: Poradte jazyk / framework na tvorbu wiki-like webu

    19.8.2010 14:46 mikro
    Poradte jazyk / framework na tvorbu wiki-like webu
    Přečteno: 243×
    Zdravim,

    som dlhorocny programator v "aplikacnych" jazykoch ako C, C++, C#, sem tam shell skripty a python. Minule mi ale napadla crazy idea na vytvorenie webu, a tak som sa zacal pozerat po moznostiach, kedze mam len taky povinny zaklad z html a php, co sa mi v dnesnej dobe zda malo, resp. dost neefektivne zacat programovat celu stranku from scratch, hlavne ked som videl, co sa da vytvorit v hocijakom CMS.

    Zakladne featury tej stranky by som zhrnul asi takto:

    - zalozena na wiki (ide hlavne o text a jeho formatovanie, nejake obrazky ma az tak netrapia) s dodatocnymi features

    - nove stranky sa vo wiki netvoria cez "new page" ale skor uploadovanym obsahom a vlastnymi parsermi, predstavte si napr. C++ zdrojak, ktory sa rozdeli na tokeny a kazdy z tychto tokenov (povedzme funkcie, triedy, ...) bude samostatny logicky celok / podstranka vo wiki, ktory sa bude dat editovat zvlast (proste klasika kapitoly alebo ako sa to vo wiki terminologii vola)

    - akonahle sa takato wiki stranka vytvori, je editovatelna ako klasicka, ale s dodatocnymi features -- napr. tie tokeny/kapitoly sa mozu dat navzajom presuvat (metoda z jednej triedy do druhej), premenovavat, zgrupovat atd, idealne cez jednoduchy drag & drop (cize tam je potrebna nejaka vrstva nad wiki, ktora umoznuje s tymito tokenmi pracovat, pridavat tam vlastne UI prvky (napr tlacitka) atd)

    - taktiez tam bude export, co opat suvisi s tym parserom (resp. jeho protajskom), cize asi by tam musela byt ta entita (povedzme ten C++ zdrojak) v nejakej podobe, ktora by bola jednak zobrazovatelna, ale druhak aj stale exportovatelna povodnej / rozsirenej podobe, pekne mi to vychadza na MVC model :)

    Samozrejme, je toho trochu viac, ale povedal by som, ze toto je zakladny nastrel funkcionality danej stranky. Co som doteraz zvazoval:

    1. Zobrat nieco ako MediaWiki a pridat tam pozadovanu funkcionalitu (mozno cast z nej uz je k dispozicii ako extension). Plusy: wiki cast je overena a funkcna, uzivatelia by ju poznali, je to v PHP. Minusy: netusim, ako zlozite by to bolo, hlavne keby som narazil na nieco nad ramec toho, co ide uhandlovat cez rozsirenia (trepnem hlupost, napr. keby sa nedalo len tak do wiki contentu pridat UI prvky ako buttony alebo napr ten drag&drop cez java script atd)

    2. Zobrat nejaky ten web framework ako ROR, Django, Zend, ked uz je okolo toho taky hype, pozliepat nejake komponenty dokopy a dorobit "len" ten zvysok. Plusy: mal by som moderny web ;), asi by som sa menej naPHPckoval a viac pisal v nejako vyssom jazyku. Minusy: nic o tom neviem, mozno je tam miliarda veci, o ktorej ani netusim a nakoniec to bude fakt bitch work.

    3. Pekne krasne to naozaj urobit from scratch, len s mojou chabou znalostou spominanych technologii. Wiki editacnu cast by som mozno potom nakoniec odniekadial "ukradol", zvysok by som si spravil sam. Plusy: nemusel by som moc maturovat, co a ako, kedze by som mal vacsiu cast pod svojou kontrolou. Minusy: vznikol by pravdepodobne dost zly a deravy web, kedze som fakt PHP / html lama.

    Co by ste vy, ludia skusenejsi z webovych luhov a hajov ;), doporucili? Jedinu podmienku / prosbu by som mal: ziadny flash.

    Odpovědi

    19.8.2010 15:54 jirkamailto | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poradte jazyk / framework na tvorbu wiki-like webu
    Zkuste se podivat na stranku http://php.opensourcecms.com/ Zde je soupis vetsiny opensource cms systemu. Pokud chcete portal (webove stranky), sel bych do Drupalu nebo do Joomly, do techto systemu a i do jinych muzete vytvaret vlastni sablony vzhledu, obsahuje take spoustu modulu. Myslim ze si z toho mnozstvi modulu vyberete takove, diky kterym budete moct upravovat system. Nic Vam ale nebrani vytvorit si vlastni moduly.

    U wiki, muzete zkusit dokuwiki, ktera umoznuje bezet bez databaze.

    Ja myslim, ze pokud nepotrebujete na webu nejake specificke veci, budou Vam CMS systemy stacit. A na co programovat neco co je uz hotove.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.