abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 19:11 | Nová verze

    Knihovna htmx (Wikipedie, GitHub), tj. knihovna rozšiřující HTML o nové atributy a umožňující vývoj dynamických webových aplikací, byla vydána ve verzi 2.0 (𝕏).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:11 | IT novinky

    Společnosti DeepComputing a Framework Computer společně představily RISC-V základní desku pro modulární Framework Laptop 13.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:44 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 6.4 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Přehled změn v příslušném seznamu. Tor Browser byl povýšen na verzi 13.0.16.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Nová verze

    Desktopové prostředí KDE Plasma bylo vydáno ve verzi 6.1 (Mastodon, 𝕏). Přehled novinek i s videi a se snímky obrazovky v oficiálním oznámení. Podrobný přehled v seznamu změn.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    včera 11:11 | Nová verze

    Qsynth dospěl do verze 1.0.0. Jedná se o Qt GUI nad softwarovým syntezátorem FluidSynth (Wikipedie).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    17.6. 17:11 | Bezpečnostní upozornění

    V bezdrátových routerech od společnosti routerech D-Link, v řadách EAGLE PRO AI a AQUILA PRO AI, je zabudovaný backdoor. Jedná se o zranitelnosti CVE-2024-6044 a CVE-2024-6045. Kdokoli z lokální sítě může přístupem na konkrétní URL spustit službu Telnet a přihlásit se pomocí přihlašovacích údajů správce získaných analýzou firmwaru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    17.6. 11:22 | IT novinky

    Organizace IuRe (Iuridicum Remedium) varuje před návrhem, který představilo belgické předsednictví Rady EU. Populární služby jako Messenger, WhatsApp nebo Signal by dle něj bylo možné plně používat až po odsouhlasení kontroly komunikace. Ta by měla zamezit šíření dětské pornografie. Podle IuRe by však taková kontrola přinesla hlavně závažný dopad na soukromí uživatelů.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 29
    17.6. 11:11 | Nová verze

    NumPy (Wikipedie), tj. knihovna pro Python pro vědecké výpočty, byla po 18 letech vydána v nové major verzi 2.0.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Důležité informace v průvodci migrací.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 23:11 | Nová verze

    Vývojáři postmarketOS vydali verzi 24.06 tohoto před sedmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell, Phosh, KDE Plasma a Sxmo. Aktuálně podporovaných zařízení je 50.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    16.6. 21:55 | Komunita

    Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Rozcestník

    Dotaz: Poradte jazyk / framework na tvorbu wiki-like webu

    19.8.2010 14:46 mikro
    Poradte jazyk / framework na tvorbu wiki-like webu
    Přečteno: 244×
    Zdravim,

    som dlhorocny programator v "aplikacnych" jazykoch ako C, C++, C#, sem tam shell skripty a python. Minule mi ale napadla crazy idea na vytvorenie webu, a tak som sa zacal pozerat po moznostiach, kedze mam len taky povinny zaklad z html a php, co sa mi v dnesnej dobe zda malo, resp. dost neefektivne zacat programovat celu stranku from scratch, hlavne ked som videl, co sa da vytvorit v hocijakom CMS.

    Zakladne featury tej stranky by som zhrnul asi takto:

    - zalozena na wiki (ide hlavne o text a jeho formatovanie, nejake obrazky ma az tak netrapia) s dodatocnymi features

    - nove stranky sa vo wiki netvoria cez "new page" ale skor uploadovanym obsahom a vlastnymi parsermi, predstavte si napr. C++ zdrojak, ktory sa rozdeli na tokeny a kazdy z tychto tokenov (povedzme funkcie, triedy, ...) bude samostatny logicky celok / podstranka vo wiki, ktory sa bude dat editovat zvlast (proste klasika kapitoly alebo ako sa to vo wiki terminologii vola)

    - akonahle sa takato wiki stranka vytvori, je editovatelna ako klasicka, ale s dodatocnymi features -- napr. tie tokeny/kapitoly sa mozu dat navzajom presuvat (metoda z jednej triedy do druhej), premenovavat, zgrupovat atd, idealne cez jednoduchy drag & drop (cize tam je potrebna nejaka vrstva nad wiki, ktora umoznuje s tymito tokenmi pracovat, pridavat tam vlastne UI prvky (napr tlacitka) atd)

    - taktiez tam bude export, co opat suvisi s tym parserom (resp. jeho protajskom), cize asi by tam musela byt ta entita (povedzme ten C++ zdrojak) v nejakej podobe, ktora by bola jednak zobrazovatelna, ale druhak aj stale exportovatelna povodnej / rozsirenej podobe, pekne mi to vychadza na MVC model :)

    Samozrejme, je toho trochu viac, ale povedal by som, ze toto je zakladny nastrel funkcionality danej stranky. Co som doteraz zvazoval:

    1. Zobrat nieco ako MediaWiki a pridat tam pozadovanu funkcionalitu (mozno cast z nej uz je k dispozicii ako extension). Plusy: wiki cast je overena a funkcna, uzivatelia by ju poznali, je to v PHP. Minusy: netusim, ako zlozite by to bolo, hlavne keby som narazil na nieco nad ramec toho, co ide uhandlovat cez rozsirenia (trepnem hlupost, napr. keby sa nedalo len tak do wiki contentu pridat UI prvky ako buttony alebo napr ten drag&drop cez java script atd)

    2. Zobrat nejaky ten web framework ako ROR, Django, Zend, ked uz je okolo toho taky hype, pozliepat nejake komponenty dokopy a dorobit "len" ten zvysok. Plusy: mal by som moderny web ;), asi by som sa menej naPHPckoval a viac pisal v nejako vyssom jazyku. Minusy: nic o tom neviem, mozno je tam miliarda veci, o ktorej ani netusim a nakoniec to bude fakt bitch work.

    3. Pekne krasne to naozaj urobit from scratch, len s mojou chabou znalostou spominanych technologii. Wiki editacnu cast by som mozno potom nakoniec odniekadial "ukradol", zvysok by som si spravil sam. Plusy: nemusel by som moc maturovat, co a ako, kedze by som mal vacsiu cast pod svojou kontrolou. Minusy: vznikol by pravdepodobne dost zly a deravy web, kedze som fakt PHP / html lama.

    Co by ste vy, ludia skusenejsi z webovych luhov a hajov ;), doporucili? Jedinu podmienku / prosbu by som mal: ziadny flash.

    Odpovědi

    19.8.2010 15:54 jirkamailto | skóre: 31
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Poradte jazyk / framework na tvorbu wiki-like webu
    Zkuste se podivat na stranku http://php.opensourcecms.com/ Zde je soupis vetsiny opensource cms systemu. Pokud chcete portal (webove stranky), sel bych do Drupalu nebo do Joomly, do techto systemu a i do jinych muzete vytvaret vlastni sablony vzhledu, obsahuje take spoustu modulu. Myslim ze si z toho mnozstvi modulu vyberete takove, diky kterym budete moct upravovat system. Nic Vam ale nebrani vytvorit si vlastni moduly.

    U wiki, muzete zkusit dokuwiki, ktera umoznuje bezet bez databaze.

    Ja myslim, ze pokud nepotrebujete na webu nejake specificke veci, budou Vam CMS systemy stacit. A na co programovat neco co je uz hotove.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.