abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 17:11 | Nová verze

    Byl vydán Nextcloud Hub 8. Představení novinek tohoto open source cloudového řešení také na YouTube. Vypíchnout lze Nextcloud AI Assistant 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 13:33 | Nová verze

    Vyšlo Pharo 12.0, programovací jazyk a vývojové prostředí s řadou pokročilých vlastností. Krom tradiční nadílky oprav přináší nový systém správy ladících bodů, nový způsob definice tříd, prostor pro objekty, které nemusí procházet GC a mnoho dalšího.

    Pavel Křivánek | Komentářů: 6
    včera 04:55 | Zajímavý software

    Microsoft zveřejnil na GitHubu zdrojové kódy MS-DOSu 4.0 pod licencí MIT. Ve stejném repozitáři se nacházejí i před lety zveřejněné zdrojové k kódy MS-DOSu 1.25 a 2.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 33
    25.4. 17:33 | Nová verze

    Canonical vydal (email, blog, YouTube) Ubuntu 24.04 LTS Noble Numbat. Přehled novinek v poznámkách k vydání a také příspěvcích na blogu: novinky v desktopu a novinky v bezpečnosti. Vydány byly také oficiální deriváty Edubuntu, Kubuntu, Lubuntu, Ubuntu Budgie, Ubuntu Cinnamon, Ubuntu Kylin, Ubuntu MATE, Ubuntu Studio, Ubuntu Unity a Xubuntu. Jedná se o 10. LTS verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 13
    25.4. 14:22 | Komunita

    Na YouTube je k dispozici videozáznam z včerejšího Czech Open Source Policy Forum 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    25.4. 13:22 | Nová verze

    Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.24. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 12:44 | Nová verze

    Byla vydána nová stabilní verze 6.7 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 124. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu. Vypíchnout lze Spořič paměti (Memory Saver) automaticky hibernující karty, které nebyly nějakou dobu používány nebo vylepšené Odběry (Feed Reader).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:55 | Nová verze

    OpenJS Foundation, oficiální projekt konsorcia Linux Foundation, oznámila vydání verze 22 otevřeného multiplatformního prostředí pro vývoj a běh síťových aplikací napsaných v JavaScriptu Node.js (Wikipedie). V říjnu se verze 22 stane novou aktivní LTS verzí. Podpora je plánována do dubna 2027.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:22 | Nová verze

    Byla vydána verze 8.2 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu. Zdůrazněn je průvodce migrací hostů z VMware ESXi do Proxmoxu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    25.4. 04:11 | Nová verze

    R (Wikipedie), programovací jazyk a prostředí určené pro statistickou analýzu dat a jejich grafické zobrazení, bylo vydáno ve verzi 4.4.0. Její kódové jméno je Puppy Cup.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    KDE Plasma 6
     (74%)
     (9%)
     (2%)
     (16%)
    Celkem 809 hlasů
     Komentářů: 4, poslední 6.4. 15:51
    Rozcestník

    Dotaz: Komerční aplikace

    16.1.2011 19:33 jindra
    Komerční aplikace
    Přečteno: 259×
    Může komerční aplikace používat GNU knihovny a být překompilována pomocí GNU C kompilátoru? Např. aplikace, která přehrává video nebo upravuje fotky. Pokud ne, jaký kompilátor se používá a jaké knihovny pro načítání fotek a videí?

    Odpovědi

    16.1.2011 19:44 moira | skóre: 30 | blog: nesmysly
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komerční aplikace
    Pokud bude distribuována tak, aby byly splněny podmínky dané [*]GPL licence, zcela jistě může. GPL není o tom, zda se aplikace prodává ale jaká musíš poskytnout práva tomu, komu aplikaci poskytneš.
    Překladač ti nikdy neřekne: "budeme kamarádi"
    16.1.2011 20:48 ubuntak
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komerční aplikace
    kompilovat muzes s cim chces. Nikde neni psano, ze pouzitim daneho kompilatoru se zavazujes pouzit licenci takovou ci onakou. Prelozis jak chces a pote distribuujes pod licenci jakou chces.
    16.1.2011 20:54 Filip Jirsák | skóre: 68 | blog: Fa & Bi
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komerční aplikace
    Kompilátor pod GPL nijak licenčně neovlivňuje výsledný produkt – stejně jako třeba text napsaný v GPL textovém editoru není nijak ovlivněn GPL licencí. Při použití GPL knihoven musíte svůj kód také zveřejnit pod GPL, proto se pro knihovny často používá LGPL, která „nenakazí“ program, který knihovnu používá (ale pro samotnou knihovnu platí stejně, jako GPL).
    16.1.2011 20:58 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komerční aplikace
    U C++ tohle neplatí, protože kompilátor tam doplňuje nějaké své kusy kódu (třeba pro správu výjimek) a potom knihovnu vytvořenou pod LGPL musí moct uživatel nahradit za novější verzi, což může být u C++ dost problém (např. šablonové kontejnery), ale u GNU GCC a GNU libstdc++ je pro to výjimka.
    16.1.2011 21:37 jindra
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komerční aplikace
    Co to znamená? Trochu se v tom ztrácím, abych pravdu řekl.

    Takže kompilovat aplikaci můžu pomocí GNU GCC a bude to ok. Pokud bych chtěl přikompilovat nějakou knihovnu, musím se dívat na licence. LGPL je ok, ale u GPL by to znamenalo, že už musím dát zdrojové kódy aplikace k dispozici, nebo aslespoň odkaz na ně. Tak mě napadlo...co když ten odkaz po nějaké době přestane fungovat - internetové adresy se přece mění. Třeba když aplikace použije LGPL knihovnu a v About okýnku bude zmínka, že tento program používá knihovnu s internetovým odkazem na ni. Aplikaci si koupí lidi, ale mezi tím autor knihovny změní adresu a adresa v About okýnku přestane fungovat. Je to pak nechtěné porušení licence?

    Dále mě napadá, co když tu knihovnu nebude aplikace využívat přikompilováním k programu, ale tak, že ji použije dynamicky. Knihovna bude v samostatném souboru a nebude součástí aplikace. Musí se pak přikládat k aplikaci zdrojáky té knihovny nebo dávat v About okýnku odkaz na webové stránky knihovny?
    Bedňa avatar 17.1.2011 07:52 Bedňa | skóre: 34 | blog: Žumpa | Horňany
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komerční aplikace
    To že link prestane fungovať nevadí. Zdrojový kód stačí poskytovať aj na vyžiadanie. Ideálne je si k sebe stiahnuť verziu knižnice ktorú použiješ v programe a pribaliť ju k produktu, alebo si hodiť link na svoju stránku.
    KERNEL ULTRAS video channel >>>
    16.1.2011 20:54 Sten
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Komerční aplikace
    Pomocí GCC můžete překompilovat cokoliv a výsledek libovolně licencovat, protože to buď není odvozené dílo nebo (např. u C++) pro to platí „Runtime Library Exception“. U knihoven pak záleží na licenci konkrétní knihovny (v Debianu/Ubuntu vizte /usr/share/doc/knihovna/copyright), ale třeba GNU libc je LGPL a GNU libstdc++ má opět „Runtime Library Exception“, takže program je používající můžete libovolně licencovat.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.