abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 13:11 | Nová verze

    Coppwr, tj. GUI nástroj pro nízkoúrovňové ovládání PipeWire, byl vydán v nové verzi 1.6.0. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 22:33 | Nová verze

    Byla vydána dubnová aktualizace aneb nová verze 1.89 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Vypíchnout lze, že v terminálu lze nově povolit vkládání kopírovaného textu stisknutím středního tlačítka myši. Ve verzi 1.89 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 14
    2.5. 21:22 | Nová verze

    Proton, tj. fork Wine integrovaný v Steam Play a umožňující v Linuxu přímo ze Steamu hrát hry určené pouze pro Windows, byl vydán ve verzi 9.0-1 (𝕏). Přehled novinek se seznamem nově podporovaných her na GitHubu. Aktuální přehled her pro Windows běžících díky Protonu také na Linuxu na stránkách ProtonDB.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 19:33 | Nová verze

    Byla vydána verze 1.78.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání na GitHubu. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    2.5. 11:22 | Bezpečnostní upozornění

    Služba Dropbox Sign (původně HelloSign) pro elektronické podepisování smluv byla hacknuta.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    2.5. 11:00 | Nová verze

    Byla vydána nová major verze 8.0 textového editoru GNU nano (Wikipedie). Podrobný přehled novinek a oprav v oznámení v diskusním listu info-nano nebo v souboru ChangeLog na Savannah. Volbou --modernbindings (-/) lze povolit "moderní" klávesové zkratky: ^C kopírování, ^V vložení, ^Z vrácení zpět, … Tato volba je aktivována také pokud binárka s nano nebo link na ni začíná písmenem "e".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    1.5. 23:22 | IT novinky

    Před 60 lety, 1. května 1964, byl představen programovací jazyk BASIC (Beginners' All-purpose Symbolic Instruction Code).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 21
    1.5. 22:22 | Nová verze

    Byla vydána nová verze 12.0 minimalistické linuxové distribuce (JeOS, Just enough Operating System) pro Kodi (dříve XBMC) a multimediálního centra LibreELEC (Libre Embedded Linux Entertainment Center). Jedná se o fork linuxové distribuce OpenELEC (Open Embedded Linux Entertainment Center). LibreELEC 12.0 přichází s Kodi 21.0 "Omega".

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 12:55 | Nová verze

    Microsoft vydal novou velkou aktualizaci 2404.23 v září 2019 pod licencí SIL Open Font License (OFL) zveřejněné rodiny písma Cascadia Code pro zobrazování textu v emulátorech terminálu a vývojových prostředích.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    1.5. 05:33 | Nová verze

    OpenTofu, tj. svobodný a otevřený fork Terraformu vzniknuvší jako reakce na přelicencování Terraformu z MPL na BSL (Business Source License) společností HashiCorp, bylo vydáno ve verzi 1.7.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci. Vypíchnout lze State encryption.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Podle hypotézy Mrtvý Internet mj. tvoří většinu online interakcí boti.
     (23%)
     (23%)
     (35%)
     (19%)
    Celkem 31 hlasů
     Komentářů: 7, poslední včera 22:24
    Rozcestník

    Dotaz: kľúč k určeniu rastliny

    1.5.2012 12:40 adrinko | skóre: 22
    kľúč k určeniu rastliny
    Přečteno: 564×
    Ahojte, potreboval by som sa s vami poradiť pri nasledovnej veci. Chcel by som si spraviť kľúč na určovanie rastlín.

    Vyzeralo by to tak že by som mal napr prvú otázku "Aký kvet má rastlina" - pri nej by boli 3 odpovede (žltý, červený, oranžový) a keď si vyberiem červený, určí mi to rastlinu "ruža". Samozrejme som tento príklad veľmi zjednodušil, kritérií a otázok bude viac. Potreboval by som od Vás poradiť, akú logiku by bolo najlepšie použiť v databáze (číselníky k otázkam a odpovediam a tie nejako previazať?). Použitá logika by mala byť vhodná i na ďalšie rozširovanie, teda dopĺňanie otázok a kritérií, aby sa to dalo kedykoľvek doplniť a rozšíriť o nové druhy.

    V zásade táto otázka nie je špecifická pre programovací jazyk ani databázu, lebo je úplne jedno, či to aplikujem na php+mysql alebo python+firebird, alebo iný jazyk... Budem Vám veľmi vďačný za nasmerovanie na správnu cestu. ďakujem!

    Odpovědi

    1.5.2012 13:55 Peter Golis | skóre: 64 | blog: Bežné záležitosti | Bratislava
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    Správne. Potrebuješ vytvoriť logiku katalogiácie. Teda, správny model databázy s číselníkmi, a k tomu aplikačnú vrstvu obsahujúcu procesnú logiku testov.

    Školský projekt? Dosť pekný námet.
    1.5.2012 22:56 adrinko | skóre: 22
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    chlapi vďaka za odpovede. Musím si to nejako premyslieť (tú logiku databázy), lebo zatiaľ mám v tom akurát mišmaš :-) Mohlo by sa to podobať na školský projekt, ale vlastne mi takúto myšlienku vnukol kamoš, s ktorým sme sa bavili, ako by také niečo šlo spraviť a začalo mi to vŕtať v hlave :)
    AraxoN avatar 1.5.2012 14:11 AraxoN | skóre: 47 | blog: slon_v_porcelane | Košice
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    Myslím, že presne na toto existuje odbor informatiky, ktorý sa nazýva "expertné systémy".
    Josef Kufner avatar 2.5.2012 18:14 Josef Kufner | skóre: 70
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    Přesněji data mining (vytěžování dat).

    Pointa je v tom, že si na základě známých dát (popisy identifikovaných kytek) uděláš (natrénuješ) model, který pak bude umět uhádnout neznámou kytku dle popisu.

    Na tvorbu modelu je metod několik a implementace těch algoritmů už existují, takže si je najdi. Mezi ty jednodušší patří například rozhodovací stromy nebo různá shlukování (K-means). Zajímavé jsou také neuronové sítě.

    V první řadě doporučuju vynést data do grafů (viz článek o K-means) a podívat se, s čím máš tu čest.

    Jako lehký úvod by mohly posloužit slajdy z přednášek.

    Také by mohlo být zajímavé vyexportovat popisy květin do e-mailů (mbox) a pustit na to spamassasin.

    A jestli si chceš hrát, tak začni tady.
    Hello world ! Segmentation fault (core dumped)
    xkucf03 avatar 3.5.2012 11:51 xkucf03 | skóre: 49 | blog: xkucf03
    Rozbalit Rozbalit vše Re: kľúč k určeniu rastliny
    Asi bych to neřešil jako průvodce (posloupnost otázek), ale jako filtr, kde by byly vidět všechny otázky najednou a uživatel by zaškrtával odpovědi a tím by se mu zmenšoval výběr, až by došel ke konkrétní rostlině (nebo několika málo, ze kterých už si vybere).

    Použil bych (více méně libovolnou) SQL databázi. A pak je otázka, jak moc obecně to chceš udělat. Jedna možnost je, že z kritérií (barva květu, tvar listů atd.) uděláš atributy rostliny (sloupečky v tabulce rostlina) a pak budeš mít vlastně jen tabulku rostlin + číselníky (barvy atd.). Druhá možnost je obecnější, vlastnosti rostlin nebudou zapsané jako hodnota sloupečku v tabulce rostlin, ale jako záznam v tabulce vlastností, která bude propojovat rostliny, kritéria a číselníky.

    V prvním případě budeš mít jednodušší a na první pohled srozumitelnější SQL dotazy. Ale zase budeš muset při přidání kritéria měnit i struktury, ne jen data (což ale není takový problém, akorát v aktualizačním skriptu budeš mít kromě INSERT příkazů i nějaké ty ALTER TABLE).

    V druhém případě tabulky měnit nemusíš a můžeš přidávat kritéria klidně i za chodu (nevím, jestli to je potřeba). Bude celé řízené daty, takže se ti z nich vygenerují i formuláře a nebudeš muset zasahovat do kódu aplikace – což jde v prvním případě udělat taky: budeš mít nějaký metamodel aplikace, který bude říkat, jaká kritéria u rostlin sleduješ, a z toho metamodelu vygeneruješ jak databázové struktury (příslušné sloupečky v dané tabulce), tak formuláře a logiku aplikace. Může to být třeba jednoduchý XML soubor, ze kterého všechno ostatní vygeneruješ pomocí XSLT.

    Nebo to udělat komplet v XML (bez SQL) a výběr rostlin filtrovat pomocí XSLT nebo XQuery. Záleží, co je ti bližší a v čem se ti bude líp pracovat. Dat asi nebude tolik, abys musel nějak moc řešit výkon, takže jde spíš o to, jak snadno se bude ten program psát a rozšiřovat.
    Mám rád, když se lidé přou, znamená to, že vědí, co dělají, a že mají směr. Frantovo.cz, SQL-DK, Relational pipes

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.